Půr: Úpadek novinářských cen. Mezi Krameriovou cenou a cenou KHB není rozdíl

HalfPageAd-1

Michal Půr

24. 05. 2019 • 16:06

KOMENTÁŘ MICHALA PŮRA | O udělování novinářských cen v Česku jsem si nikdy nedělal velké iluze. Není jich mnoho, ale vyhrávají je v podstatě totožná vydavatelství či veřejnoprávní média a to ještě jen některá. Nicméně je s podivem, že to organizátorům nepřijde ani trochu zvláštní. 

Mobile-rectangle-3

Existují v podstatě tři ceny (Ferdinanda Peroutky, Karla Havlíčka Borovského a Novinářská cena), kterým se dostává mediální pozornosti a pak je ještě čtvrtá, které se ten zbytek směje. To je cena Krameriova, ale k té až za chvíli.

Všem velmi doporučuji pohled do seznamu laureátů z poměrně nedávné minulosti a porovnání se současností. Zatímco dříve laureáti pocházeli z celého „myšlenkového“ spektra, nyní významně převládají zastánci liberálního proudu, pokud jej máme nějak pojmenovat. Ceny si tak nejčastěji odnáší zástupci veřejnoprávních médií a vydavatelství Economia.

Poslední ceny Karla Havlíčka Borovského vyhráli hned dva zástupci vydavatelství Economia David Klimeš a Andrea Procházková. Proti nikomu z nich nic nemám, u toho prvního můžu říct, že jej pravidelně čtu a respektuji. David Klimeš už je spíše seniorní novinář a Andrea Procházková z Respektu dostala cenu pro takzvanou novinářskou křepelku do 33 let.

V posledních letech je ovšem zarážející, jak poroty vynechávají zástupce buď konzervativního, a nebo poněkud radikálně levicového spektra. Úplná ignorace se týká byznysové novinařiny, kde je několik skutečně zásadních jmen.

Nevyváženost oceněných jsem přestal před lety řešit, ale vždy mi přijde škoda, že křepelku nedostane třeba Lucie Sulovská z Echa nebo Pavel Novotný z Forbesu. Mezi seniornějšími by zase ocenění slušelo třeba Pavlu Páralovi z Eura nebo Danu Novákovi z E15.

V podstatě každé větší vydavatelství má několik zajímavých tváří. Z hlediska majitelů (s výjimkou jednoho) pak mezi nimi není žádný rozdíl, všichni jsou podnikatelé a miliardáři. Zdeněk Bakala není lepší než třeba Marek Dospiva či Daniel Křetínský jen kvůli tomu, že financuje Knihovnu Václava Havla.

Můžeme se klidně zastavit i u Babišova vydavatelství MAFRA. Dovolím si tvrdit, že nikdo neudělal lepší rozhovor s Andrejem Babišem než Petr Kolář. Nebo se můžeme podívat do Lidových novin. Martin Rychlík už dávno vyčnívá mezi novináři, kteří se věnují vědě, natožpak antropologii. Je rovněž zarážející, že zrovna z Economie nebyl oceněn Ondřej Houska, který už dávno není respektovaný jen v Česku. Na něm je vidět, že ti, co oceněné vybírají, nesledují ani zahraniční zpravodajství a pohybují se pouze na ose Babiš - Zeman.

Omezený rozhled porot a ignorace zástupců jiných myšlenkových proudů nápadně připomíná udílení právě zmíněných Krameriových cen, jimž se dostává posměchu nejen kvůli složení poroty, ale i kvůli udílení cen pro některé velmi svérázné jedince. Rozdíl mezi těmito cenami není ovšem žádný, spojuje je neschopnost porot vyhlédnout ze své myšlenkové bubliny.

SDÍLET

Billboard-bottom-1