Půr: Ztráta Faltýnka by pro Babiše byla mimořádně bolestivá, zejména ve sněmovně | info.cz

Články odjinud

Půr: Ztráta Faltýnka by pro Babiše byla mimořádně bolestivá, zejména ve sněmovně

KOMENTÁŘ MICHALA PŮRA | Pokud by místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek skončil v politice, mohlo by to ohrozit jednotu celého hnutí. Nejde ani tak o to, že Faltýnek s premiérem Andrejem Babišem spolupracoval dávno před jeho vstupem do politiky, ale o řízení poslaneckého klubu, který zatím vystupuje zcela jednotně. Předsedou a neomezeným vládcem klubu je právě místopředseda hnutí ANO, jemuž se ve straně dosud nikdo nepostavil na odpor, s jeho odchodem by se ovšem mohla situace razantně změnit.

Příkladů, kdy Faltýnek v podstatě zpacifikoval všechny stranické poslance, je celá řada. Připomenout si můžeme třeba projednávání zákona o manželství homosexuálních párů. Dlouho se zdálo, že hnutí ANO tento zákon podpoří, předložila jej ostatně i poslankyně Babišova hnutí Radka Maxová. Po návštěvě Jaroslava Faltýnka v diskusním pořadu Štrunc! ovšem bylo všechno jinak. Faltýnek zavelel, že většina Čechů svatby nechce a zákon šel během několika málo týdnů ke dnu.

Je to ostatně místopředseda hnutí ANO, komu Babiš vděčí za hladký průběh přijetí některých klíčových zákonů, mimo jiné zákonu o elektronické evidenci tržeb, tedy EET. Mezi poslanci ANO je několik těch, kteří mají prosperující byznys a z představy podobné regulace nejsou úplně nadšeni. Přesto pro návrhy, které mají od podpory podnikání (na němž ANO stavělo část svého programu) sakra daleko, dál ochotně zvedají ruku.

Pokud by Babiš o Faltýnka přišel, je klidně možné, že část poslanců se začne proti předsedovi hnutí či stranickému programu hlasitěji vymezovat. Poslanecký klub ANO je totiž úplně stejný jako každý jiný a je rozdělený na celou řadu skupin, které spojuje společný zájem či třeba křivda z minulosti. Mezi takové lze počítat i bývalou dvoutýdenní ministryni spravedlnosti Taťánu Malou. Ta nesla svůj konec ve vládě údajně velmi těžce, ale právě Faltýnek ji přesvědčil, aby celou věc nedramatizovala. Od té doby navíc malá patří k jeho nejvěrnějším spojencům.

Místopředseda ANO má ovšem značný vliv i mimo Babišovu stranu. Není velkým tajemstvím, že nepatřil mezi velké zastánce koalice se sociálními demokraty, ač mezi ně sám kdysi patřil. Daleko bližší by mu kvůli jeho poměrně blízkým vztahům s Tomiem Okamurou byla koalice s SPD, kterou nepochybně považuje za spolehlivějšího partnera. Hlasy SPD se ANO tu a tam hodí i dnes a není momentálně nikdo jiný, kdo by mu je dokázal tak spolehlivě doručit jako Faltýnek.

Ze všech výše uvedených důvodů by bylo velmi překvapivé, kdyby Babiš Faltýnka obětoval. Z jeho posledních slov se sice může zdát, že se jej nezastal, ale na druhou stranu jej také úplně neodepsal. Pokud bychom viděli, že se v poslaneckém klubu ANO rýsuje Faltýnkova náhrada, pravděpodobně bychom byli svědky „rituální popravy“ politika. Takovou náhradu ale zatím nevidíme, konec druhého nejsilnějšího muže ANO je tak stále pořádně vzdálený.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud