Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Putin trumfuje i čínské soudruhy. Stále víc Čechů jeho Rusko miluje. Komentář Petra Holce

Putin trumfuje i čínské soudruhy. Stále víc Čechů jeho Rusko miluje. Komentář Petra Holce

Už je z toho stejná ruská tradice jako z vodky nebo státního banditismu. Kdykoli ve volbách kandiduje ruský prezident Vladimir Putin, nečeká se na jméno vítěze, ale jen na číslo volební účasti. Stejné to bylo i v těchto prezidentských volbách, Putin je vyhrál a stane se počtvrté prezidentem. Znovu se čekalo jen na výši volební účasti, jež celou směšnou hru na ruskou demokracii posvětí.

Ostatně kdo jiný než Putin by taky mohl vyhrát, když prezident ovládá všechna hlavní média, sám dohlíží i na výběr svých soupeřů a ty nebezpečné nechá odsoudit nebo zavřít? Přesto je ruský prezident tak zoufalý, že si ani v těchhle volbách neodpustil podvody, které v rámci omezených možností zdokumentovaly nezávislé organizace. Někteří voliči například zase nevolili jen jednou, což je nejen na Rusko zbytečně příliš demokracie.

Putin o sobě v záchvatu řízené upřímnosti utrousil, že v mládí býval „chuligán“. Bývalý agent KGB a judista, obklopený dalšími agenty, loajálními aparátčíky a zkorumpovanými byznysmeny, jím politicky zůstal dodnes.

A stejně tak je chuligánský i jeho autokratický režim, který úspěšně buduje už osmnáct let, čímž trumfuje i čínské soudruhy. Přesto jsou tyhle volby jiné: i na Rusko se konají v neobvykle gangsterských kulisách, které nemají daleko k válce.

Krátce před nimi se v Británii někdo pokusil otrávit toxickým „novičokem“ bývalého ruského dvojitého Skripala a jeho dceru, přičemž přiotrávil i desítky nevinných lidí. Současně ve stejné zemi taky někdo zabil Nikolaje Gluškova, ruského přítele bývalého Putinova kritika Borise Berezovského, jenž předtím v Londýně sám zemřel za rusky podivných okolností. Tohle už nejsou Putinovy známé fake news, jimiž se snaží destabilizovat demokratické země včetně Česka, ale v podstatě válečná realita.

Británie ukázala coby na viníka jasně na Rusko a chvíli dokonce visela ve vzduchu aktivace článku NATO o společné obraně po napadení jednoho ze členů aliance; podobný státní gangsterismus je totiž bezprecedentní a jen ukazuje na stále větší drzost i agresivitu Ruska. To obvinilo v souvislosti s tajemným „novičokem“ jiné země včetně Česka. Ani Gogolovi, autorovi Mrtvých duší, by na něco podobného nestačila fantazie.

Rusko dnes nejen podle zpráv BIS miluje i díky českým proruským webům stále více Čechů. Těžko říct, co je k lásce tohoto sofistikovaného barbarismu vede. Agresí Rusko jen maskuje svou ekonomickou, politickou i občanskou zaostalost.

Putin sice umí fake news nebo ještě víc rozvrátit dávno rozvrácené státy jako Ukrajina, ve skutečnosti ale „jeho“ Rusko zůstává chudou zemí, jejíž pýchou je Lada. To není žena, ale auto, které asi nejlíp popisuje to, že je lepší než moskvič, protože ten už se nevyrábí.

A stejně tak se v Rusku nevyrábí kromě fake news téměř nic. I díky Putinovi a jeho „osvícené“ ekonomické politice země stále stojí a padá s cenami ropy a plynu, což není nejlepší sázka na budoucí blahobyt. A zvlášť, když stále víc chybějících státních peněz požere armáda, jíž prezident dodává sobě i Rusům iluzi národní hrdosti. O to horší zprávou je Putin pro Západ, a to včetně Česka.

Ruské historii i současnosti dominuje agresivní expanze maskující vlastní zaostalost, jíž málokdo zná na vlastní kůži tak dobře – nebo spíš špatně – jako my Češi. Putin je jen pokračováním Brežněva, který v roce 1968 napadl Československo. Rozdíl mezi nimi je jen v tom, že zatímco mužik Brežněv byl věčně namol, Putin místo vodky holduje judu. Nejhorší ale je, že ho upřímně miluje většina Rusů.

Další komentáře čtěte na Blesk.cz

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1