Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Putin trumfuje i čínské soudruhy. Stále víc Čechů jeho Rusko miluje. Komentář Petra Holce

Putin trumfuje i čínské soudruhy. Stále víc Čechů jeho Rusko miluje. Komentář Petra Holce

Už je z toho stejná ruská tradice jako z vodky nebo státního banditismu. Kdykoli ve volbách kandiduje ruský prezident Vladimir Putin, nečeká se na jméno vítěze, ale jen na číslo volební účasti. Stejné to bylo i v těchto prezidentských volbách, Putin je vyhrál a stane se počtvrté prezidentem. Znovu se čekalo jen na výši volební účasti, jež celou směšnou hru na ruskou demokracii posvětí.

Ostatně kdo jiný než Putin by taky mohl vyhrát, když prezident ovládá všechna hlavní média, sám dohlíží i na výběr svých soupeřů a ty nebezpečné nechá odsoudit nebo zavřít? Přesto je ruský prezident tak zoufalý, že si ani v těchhle volbách neodpustil podvody, které v rámci omezených možností zdokumentovaly nezávislé organizace. Někteří voliči například zase nevolili jen jednou, což je nejen na Rusko zbytečně příliš demokracie.

Putin o sobě v záchvatu řízené upřímnosti utrousil, že v mládí býval „chuligán“. Bývalý agent KGB a judista, obklopený dalšími agenty, loajálními aparátčíky a zkorumpovanými byznysmeny, jím politicky zůstal dodnes.

A stejně tak je chuligánský i jeho autokratický režim, který úspěšně buduje už osmnáct let, čímž trumfuje i čínské soudruhy. Přesto jsou tyhle volby jiné: i na Rusko se konají v neobvykle gangsterských kulisách, které nemají daleko k válce.

Krátce před nimi se v Británii někdo pokusil otrávit toxickým „novičokem“ bývalého ruského dvojitého Skripala a jeho dceru, přičemž přiotrávil i desítky nevinných lidí. Současně ve stejné zemi taky někdo zabil Nikolaje Gluškova, ruského přítele bývalého Putinova kritika Borise Berezovského, jenž předtím v Londýně sám zemřel za rusky podivných okolností. Tohle už nejsou Putinovy známé fake news, jimiž se snaží destabilizovat demokratické země včetně Česka, ale v podstatě válečná realita.

Británie ukázala coby na viníka jasně na Rusko a chvíli dokonce visela ve vzduchu aktivace článku NATO o společné obraně po napadení jednoho ze členů aliance; podobný státní gangsterismus je totiž bezprecedentní a jen ukazuje na stále větší drzost i agresivitu Ruska. To obvinilo v souvislosti s tajemným „novičokem“ jiné země včetně Česka. Ani Gogolovi, autorovi Mrtvých duší, by na něco podobného nestačila fantazie.

Rusko dnes nejen podle zpráv BIS miluje i díky českým proruským webům stále více Čechů. Těžko říct, co je k lásce tohoto sofistikovaného barbarismu vede. Agresí Rusko jen maskuje svou ekonomickou, politickou i občanskou zaostalost.

Putin sice umí fake news nebo ještě víc rozvrátit dávno rozvrácené státy jako Ukrajina, ve skutečnosti ale „jeho“ Rusko zůstává chudou zemí, jejíž pýchou je Lada. To není žena, ale auto, které asi nejlíp popisuje to, že je lepší než moskvič, protože ten už se nevyrábí.

A stejně tak se v Rusku nevyrábí kromě fake news téměř nic. I díky Putinovi a jeho „osvícené“ ekonomické politice země stále stojí a padá s cenami ropy a plynu, což není nejlepší sázka na budoucí blahobyt. A zvlášť, když stále víc chybějících státních peněz požere armáda, jíž prezident dodává sobě i Rusům iluzi národní hrdosti. O to horší zprávou je Putin pro Západ, a to včetně Česka.

Ruské historii i současnosti dominuje agresivní expanze maskující vlastní zaostalost, jíž málokdo zná na vlastní kůži tak dobře – nebo spíš špatně – jako my Češi. Putin je jen pokračováním Brežněva, který v roce 1968 napadl Československo. Rozdíl mezi nimi je jen v tom, že zatímco mužik Brežněv byl věčně namol, Putin místo vodky holduje judu. Nejhorší ale je, že ho upřímně miluje většina Rusů.

Další komentáře čtěte na Blesk.cz

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1