Radši děs než Babiš. Kalousek táhne svou káru nenávisti až do konce

KOMENTÁŘ PETRA HOLCE | Stále pořád šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek neměl nejlepší týden. Nejdřív ho Český rozhlas chytil s pivem v zavřené vinohradské hospodě, pak v DVTV urazil všechny voliče ANO a nakonec v rozhovoru pro SeznamZprávy ještě hodil vidle do české ekonomiky.   

Kalousek zjevně vsadil na destruktivní strategii, že čím hůř pro Česko, tím hůř i pro Babiše a naopak líp pro opozici včetně TOP 09, protože mu to lidi v příštích sněmovních volbách konečně spočítají. Lidi teď nabádá, ať neutrácejí, což pro ekonomiku stiženou v jediném roce dvakrát koronavirem může být vlastní a finální rána. „Tisíckrát můžete lidi nabádat, aby utráceli, ale pokud jim nedokážete nabídnout, že průběh bude lepší – a to by bylo lhaní – tak se každý chová logicky. Tvoří rezervy,“ řekl Kalousek SeznamZprávám.

A předtím už podobně varoval na sociálních sítích, kde pro změnu napsal: „Vážení spoluobčané, premiér Andrej Babiš vás nabádá, abyste věřili v budoucnost a utráceli. Nevěřte mu.“ Lidi možná nemusí věřit premiérovi, po jarním lockdownu ale evidentně věřili své vlastní ekonomice; hned po jejím otevření totiž vzali obchody i mnohé služby útokem, jak ukázalo rychlé oživení. Přinejmenším tedy s Babišem věřili v budoucnost, když si po jarním nákupním půstu zase pustili žilou. Teď si „užíváme“ druhý lockdown a nikdo neví, jak moc nás (ne)vyděsí ten.   

Ukažte nám vaše SMSky, jestli náhodou nedomlouváte něco zakázaného!

I proto by si Kalousek mohl své strašení odpustit. A zvlášť, když jen málokdo umí lidi vystrašit tak jako právě on. Během globální finanční a dluhové krize totiž Čechy svými plošnými škrty v letech 2008-09 vyděsil natolik, že skutečně přestali utrácet i bez jeho moudrých rad. Česko sice žádná dluhová ani finanční krize přímo nestihla, podle evropských průzkumů ale tehdy Češi patřili mezi nejvyděšenější národy. Ohledně své budoucnosti jsme byli skoro stejně pesimističtí jako Řekové, ti k tomu ovšem měli docela pádný důvod.  

Výsledkem Kalouskova strachu tehdy byla rekordně dlouhá ekonomické recese, již jsme si částečně způsobili sami nejen podle některých tehdejších členů ČNB. Kalousek si to ale ani dnes nepřipouští. Zůstává názorově „konzistentní“, řekněme. A stejně tak se kvůli svému odporu k Babišovi nehodlá poučit ani ze svého permanentního „antibabiše“, který pomohl z TOP 09 udělat sotva volitelnou stranu. Kalousek totiž nevyhlásil totální „džihád“ jen Babišovi, ale i všem jeho voličům.

Podle výsledku posledních sněmovních voleb tedy 1,5 milionu Čechů, což není v desetimilionové zemi úplně málo. „Každý slušný člověk musí být antibabiš úplně stejně, jako musí být antikomunista nebo antinacista,“ řekl v DVTV. Můžete Babiše klidně nenávidět, srovnávat ale jeho vládu s komunistickou a nacistickou diktaturou? To je ještě silnější káva, než určitě umí i slavný primátorský kávovar Zdeňka Hřiba za sto tisíc korun. Zavírá, mučí, vraždí a pálí snad Babiš někde své spoluobčany?

Kalousek v DVTV také řekl, že lidi „konečně nahlédnou“ a „budou mít volební alternativu“ v trojkoalici ODS, KDU-ČSL a TOP 09. To možná budou, nejspíš ale hlavně voliči ODS, KDU-ČSL a TOP 09. Neexistuje totiž lepší způsob, jak u volební urny někoho chytnout za srdce, než mu říct, že je neslušný. „To snad ani nejde. Miroslav Kalousek bude vždycky člověk politický,“ komentoval zakladatel TOP 09 v DVTV svůj případný konec v politice. Pomiňme onu třetí osobu, v níž o sobě Kalousek mluví. To se v politice občas stává. Horší je, Kalousek obden ukazuje, jak smutně to dopadá, když politik prošvihne svůj důstojný konec.          

Platformě Filipa Horkého hrozí soudy. Vydavatelům vadí, že jim „načerno“ bere obsah

SDÍLET
sinfin.digital