ŘSD objevuje Ameriku: Do aut nasadí čipy, o zácpách ale dávno informují aplikace. Komentář Olivera Adámka | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

ŘSD objevuje Ameriku: Do aut nasadí čipy, o zácpách ale dávno informují aplikace. Komentář Olivera Adámka

ŘSD objevuje Ameriku: Do aut nasadí čipy, o zácpách ale dávno informují aplikace. Komentář Olivera Adámka

Počínaje příštím jarem se Ředitelství silnic a dálnic chystá zavádět na první poslech inovativní novinku – do sto padesáti tisíc aut nechá nasadit čipy za účelem sledování dopravní situace. O zácpách, uzavírkách a omezeních přitom už dávno vcelku spolehlivě informuje řada mobilních aplikací. ŘSD chce přesto vytvořit svůj systém, za megalomanský projekt utratí 267 milionů korun.

Síť 150 tisíců vozidel má za úkol dát dohromady společnost Vars Brno, která se zaměřuje na dopravní telematiku. Celá flotila má být poskládána na jaře příštího roku. Výsledky sledování bude shromažďovat Národní dopravní informační centrum (NDIC), publikovat se budou na stránkách dopravniinfo.cz a ve stejnojmenné mobilní aplikaci.

Výstřelek z veřejných peněz

A v čem má být celý systém tak velkým krokem dopředu? Vlastně jen v tom, že jeho data budou „garantovaná a ověřená“ a pomůže monitorovat to, co už doteď stejně monitorováno bylo. Dopravní situaci vcelku přesně sledují prakticky všechny dnešní navigační aplikace, v některých z nich se na mimořádnosti (nebo třeba policejní kontroly) upozorňují i řidiči vzájemně mezi sebou.

Celý komentář na Reflex.cz.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.