Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

ŘSD objevuje Ameriku: Do aut nasadí čipy, o zácpách ale dávno informují aplikace. Komentář Olivera Adámka

ŘSD objevuje Ameriku: Do aut nasadí čipy, o zácpách ale dávno informují aplikace. Komentář Olivera Adámka

Počínaje příštím jarem se Ředitelství silnic a dálnic chystá zavádět na první poslech inovativní novinku – do sto padesáti tisíc aut nechá nasadit čipy za účelem sledování dopravní situace. O zácpách, uzavírkách a omezeních přitom už dávno vcelku spolehlivě informuje řada mobilních aplikací. ŘSD chce přesto vytvořit svůj systém, za megalomanský projekt utratí 267 milionů korun.

Síť 150 tisíců vozidel má za úkol dát dohromady společnost Vars Brno, která se zaměřuje na dopravní telematiku. Celá flotila má být poskládána na jaře příštího roku. Výsledky sledování bude shromažďovat Národní dopravní informační centrum (NDIC), publikovat se budou na stránkách dopravniinfo.cz a ve stejnojmenné mobilní aplikaci.

Výstřelek z veřejných peněz

A v čem má být celý systém tak velkým krokem dopředu? Vlastně jen v tom, že jeho data budou „garantovaná a ověřená“ a pomůže monitorovat to, co už doteď stejně monitorováno bylo. Dopravní situaci vcelku přesně sledují prakticky všechny dnešní navigační aplikace, v některých z nich se na mimořádnosti (nebo třeba policejní kontroly) upozorňují i řidiči vzájemně mezi sebou.

Celý komentář na Reflex.cz.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1