Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Skutečná tragédie H-Systemu. Komentář Martina Čabana

Skutečná tragédie H-Systemu. Komentář Martina Čabana

Tragických momentů je v celé kauze H-System hodně a po rozhodnutí Nejvyššího soudu jich rozhodně neubylo. Naopak. V tragické situaci se ocitlo na šedesát rodin. Tragicky se nám opět připomnělo, že v některých kauzách je česká justice k uzoufání pomalá. Nejtragičtější je ovšem nepochopení, které se zrcadlí ve slovech politiků, kteří pocítili potřebu na rozhodnutí Nejvyššího soudu reagovat.

Ta potřeba samotná je pochopitelná. Kauza H-System je výbušná a nese v sobě mohutný potenciál pro snadnou těžbu politických bodů. Není proto divu, že jeden ministr hnedle hledá byty, premiér se chce stát mediátorem a středočeská hejtmanka pověřila právníky, aby vymysleli, jak by se dala oněm šedesáti rodinám poskytnout „zcela zásadní finanční pomoc“. Samotné aktivity tohoto typu jsou sice v jádru populistické, ale v zásadě přijatelné, nahlédneme-li na ně výhradně tak, že zástupci státu se snaží najít pomoc pro občany, kteří se ocitli v nouzi.

Je ovšem potřeba mít na paměti, že členové družstva Svatopluk nejsou oběťmi živelní katastrofy. Ve skutečnosti nejsou oběťmi vůbec. Jsou jednou stranou soudního sporu, a to stranou, která prohrála. Jestli se stali obětí něčeho, pak snad ambicí a právně špatně podložených kroků vedení družstva. Proto je nepochopitelná volba slov, kterými politici své aktivity na pomoc družstvu Svatopluk doprovázejí.

Podle Jermanové je rozhodnutí soudu „ponižující a absolutně nespravedlivé“, Hamáčkovi je z kauzy „lidsky zle“. Korunu tomu nasadil prezident republiky Miloš Zeman, podle nějž rozhodnutí soudu „vyvolává vážné pochybnosti jak o kvalitě, tak o lidskosti našeho soudního systému“. A aby si hlava státu v justičním porcelánu podupala ještě s větším gustem, pozvala si rovnou na kobereček šéfa Nejvyššího soudu Pavla Šámala. To je šílené. Dělba moci snad pořád alespoň formálně platí a soudci se prezidentovi nezodpovídají. Šámal by měl pozvání zdvořile odmítnout s poukazem na nezávislost justice.

Zemanova ochota rýpat se zrovna v kauze H-System je ovšem pozoruhodná. Když zakladatel H-Systemu Petr Smetka sháněl kavky pro svůj podvod, nejsilnějším naháněčem byl Zemanův fámulus a strůjce jeho volebních úspěchů Miroslav Šlouf. „Produkt H-Systemu byl výhodný, levný a nejlepší,“ řekl nedávno zesnulý Šlouf v roce 2003 před soudem. Podle trestního soudce Kamila Kydalky, který hlavu H-Systemu poslal na 12 let za mříže, si v roce 1996 chodil Zemanův všemocný poradce ke Smetkovi každý měsíc pro 24 tisíc korun. Je pravděpodobné, že peníze klientů H-Systemu plnily stranickou kasu ČSSD za spokojeného přikyvování tehdejšího šéfa strany Miloše Zemana.

Mluvčí Hradu označil tato tvrzení za „nízkou snahu pošpinit prezidenta“, který se „snaží v rámci svých možností pomoci“. Kdyby se ale Zeman skutečně snažil pomoci, těžko by na základě jednoho verdiktu napadal celý justiční systém. Mohl by třeba mlčet a stydět se. Anebo uspořádat sbírku. Zvaním soudců na kobereček nepomůže opravdu ničemu.

Další komentáře čtěte také na E15.cz

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1