Skutečná tragédie H-Systemu. Komentář Martina Čabana | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Skutečná tragédie H-Systemu. Komentář Martina Čabana

Skutečná tragédie H-Systemu. Komentář Martina Čabana

Tragických momentů je v celé kauze H-System hodně a po rozhodnutí Nejvyššího soudu jich rozhodně neubylo. Naopak. V tragické situaci se ocitlo na šedesát rodin. Tragicky se nám opět připomnělo, že v některých kauzách je česká justice k uzoufání pomalá. Nejtragičtější je ovšem nepochopení, které se zrcadlí ve slovech politiků, kteří pocítili potřebu na rozhodnutí Nejvyššího soudu reagovat.

Ta potřeba samotná je pochopitelná. Kauza H-System je výbušná a nese v sobě mohutný potenciál pro snadnou těžbu politických bodů. Není proto divu, že jeden ministr hnedle hledá byty, premiér se chce stát mediátorem a středočeská hejtmanka pověřila právníky, aby vymysleli, jak by se dala oněm šedesáti rodinám poskytnout „zcela zásadní finanční pomoc“. Samotné aktivity tohoto typu jsou sice v jádru populistické, ale v zásadě přijatelné, nahlédneme-li na ně výhradně tak, že zástupci státu se snaží najít pomoc pro občany, kteří se ocitli v nouzi.

Je ovšem potřeba mít na paměti, že členové družstva Svatopluk nejsou oběťmi živelní katastrofy. Ve skutečnosti nejsou oběťmi vůbec. Jsou jednou stranou soudního sporu, a to stranou, která prohrála. Jestli se stali obětí něčeho, pak snad ambicí a právně špatně podložených kroků vedení družstva. Proto je nepochopitelná volba slov, kterými politici své aktivity na pomoc družstvu Svatopluk doprovázejí.

Podle Jermanové je rozhodnutí soudu „ponižující a absolutně nespravedlivé“, Hamáčkovi je z kauzy „lidsky zle“. Korunu tomu nasadil prezident republiky Miloš Zeman, podle nějž rozhodnutí soudu „vyvolává vážné pochybnosti jak o kvalitě, tak o lidskosti našeho soudního systému“. A aby si hlava státu v justičním porcelánu podupala ještě s větším gustem, pozvala si rovnou na kobereček šéfa Nejvyššího soudu Pavla Šámala. To je šílené. Dělba moci snad pořád alespoň formálně platí a soudci se prezidentovi nezodpovídají. Šámal by měl pozvání zdvořile odmítnout s poukazem na nezávislost justice.

Zemanova ochota rýpat se zrovna v kauze H-System je ovšem pozoruhodná. Když zakladatel H-Systemu Petr Smetka sháněl kavky pro svůj podvod, nejsilnějším naháněčem byl Zemanův fámulus a strůjce jeho volebních úspěchů Miroslav Šlouf. „Produkt H-Systemu byl výhodný, levný a nejlepší,“ řekl nedávno zesnulý Šlouf v roce 2003 před soudem. Podle trestního soudce Kamila Kydalky, který hlavu H-Systemu poslal na 12 let za mříže, si v roce 1996 chodil Zemanův všemocný poradce ke Smetkovi každý měsíc pro 24 tisíc korun. Je pravděpodobné, že peníze klientů H-Systemu plnily stranickou kasu ČSSD za spokojeného přikyvování tehdejšího šéfa strany Miloše Zemana.

Mluvčí Hradu označil tato tvrzení za „nízkou snahu pošpinit prezidenta“, který se „snaží v rámci svých možností pomoci“. Kdyby se ale Zeman skutečně snažil pomoci, těžko by na základě jednoho verdiktu napadal celý justiční systém. Mohl by třeba mlčet a stydět se. Anebo uspořádat sbírku. Zvaním soudců na kobereček nepomůže opravdu ničemu.

Další komentáře čtěte také na E15.cz

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.