Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Slovenská inspirace. Ať Babišovo Čapí hnízdo také vyšetří mezinárodní tým. Komentář K. Steigerwalda

Slovenská inspirace. Ať Babišovo Čapí hnízdo také vyšetří mezinárodní tým. Komentář K. Steigerwalda

Vraždu slovenského novináře Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové  bude vyšetřovat mezinárodní tým.  Dohodly se na tom orgány Slovenska, Itálie, Eurojustu a Europolu. Vytvoří společný vyšetřovací tým.

Měli bychom si od mladšího bratříčka, který se často už jeví jako bratříček starší, vzít příklad. Mezinárodní tým by měl zajistit věrohodné, objektivní a důsledné vyšetřování a rozptýlit tím silná podezření slovenské veřejnosti, že případ není dobře vyšetřován. My jsme na tom v případě Babišova stíhání podobně. Babiš postupně obsazuje důležité pozice, které mají na vyšetřování jeho skupiny Čapí hnízdo vliv, a zesiluje podezření, že by mohl vyšetřování ovlivnit. To je názor mnoha lidí, kteří by mezinárodní vyšetřovací tým uvítali.

Uvítal by ho logicky i Babiš. Pokud je, jak tvrdí, nevinný a soud ho viny zbaví, veřejný všelidový spor o jeho čin bude pokračovat. Nejméně polovina veřejnosti osvobození Babiše neuvěří, naopak bude osvobozující rozsudek považovat za další podvod… Zejména když on sám upozorňoval, že soudy za peníze rády vyhoví.

Vyšetřovací komise mezinárodních odborníků by pomohla oběma stranám i orgánům. Vyšetřovatel Nevtípil by se nemusel třást, že ho dostanou „do tepláků“, jak se prořekl Faltýnek, kteréžto obavě se za stávajících poměrů, kdy Babiš asi bude vyšetřovat sám sebe, nelze divit. Vážnost rozsudku by stoupla a to by prospělo všem v republice.

POKRAČOVÁNÍ KOMENTÁŘE SI MŮŽETE PŘEČÍST NA WEBU REFLEXU

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744