Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Smrt TOP 09 v přímém přenosu. Komentář Petra Holce

Smrt TOP 09 v přímém přenosu. Komentář Petra Holce

Jak poznáte, že nějaká politická strana končí? Když se jejímu zakladateli, bývalému šéfovi a nonstop stínovému předsedovi smrskne veškerý program do boje proti jednomu politikovi. A přesně to se přihodilo nejen Miroslavu Kalouskovi, ale i celé jeho TOP 09. Kalousek se teď cítí nejšťastnější na protestních akcích proti premiérovi a šéfovi ANO Andreji Babišovi a kdysi konzervativní reformní strana nejvíc bojuje za 50 fiktivních syrských „sirotků“.

Někdy se tomu taky říká smrt v přímém přenosu. Politik, co dávno přesluhuje, prostě pořád nemá dost a kromě sebe zabíjí i své vlastní dítě. Svým způsobem je to snad i pochopitelné. Kalousek sice v politice „slouží“ už čtvrt století, takže má jistě nárok na důchod, svůj skutečný hvězdný moment ale zažil až se svou vlastní TOP 09, jíž řídil jako firmu. Tu coby letitá šedá eminence lidovců založil v roce 2009 a hned po volbách v roce 2010 se stal mocným ministrem financí, vicepremiérem a často i de facto premiérem.

Už v létě 2013 ale bylo po všem a nezbyl tak čas na detox. V umění se tomu říká dramatický oblouk: začnete jako hrdina a skončíte jako padouch. Kalousek ten svůj hvězdný urazil až moc rychle, trval jen necelé tři roky. V roce 2010 TOP 09 vyhrála i pražské volby, kde do té doby jasně diktovala ODS, jež metropoli jen čtyři roky předtím bezprecedentně zválcovala nadpoloviční většinou. A v roce 2013 prošel šéf TOP 09 – nebo aspoň ten oficiální – Karel Schwarzenberg do finále prezidentské volby.

Nejen v Praze lidé dobrovolně nosili placku, na níž David Černý udělal ze starého knížete pankáče. Šéf TOP 09 byl nejpopulárnější politik. Byl to pořádný punk, jen bez protestů. Kromě prezidentské volby stála TOP 09 na svém vlastním programu – radikální socioekonomické reformě. Bojovala samozřejmě s tehdejším šéfem ČSSD Jiřím Paroubkem, jenž i k veřejným penězům přistupoval stejně jako k cizím milionům ve svém domácím sejfu, co záhadně zmizely, hlavně ale bojovala za něco. Nesla pozitivní étos, i když lidem nechtěla darovat ani černé zubní plomby.

Teď se její veškerá existence scvrkla do totální personifikované negace Babiše. Problém je, že šéf ANO mezitím vystřídal knížete v čele politické hitparády, zatímco Kalousek vede jako suverénně nejhůř hodnocený politik. Voliči v loňských sněmovních volbách TOP 09 varovali, když ji málem ušetřili práce ve Sněmovně. Ještě nedávno dominantní vládní strana se během sedmi let propadla na pětiprocentní úroveň STAN, svého někdejšího přívažku. A mnohé poslední volební preference jí dokonce drží mimo Sněmovnu.

Kalouska jako by to ale ještě nakoplo k další práci. Jako doma se cítí na řízených akcích skupiny AUVA a když s ní zrovna neprotestuje proti Babišovi, protestuje proti svému nástupci v čele TOP 09 Jiřímu Pospíšilovi. Ten se tak po svém zvolení nejvíc věnuje vysvětlování, že nejvíc neválčí s Kalouskem. Ten se pro jistotu nechal udělat šéfem poslanců TOP 09, čímž mimochodem svého partajního šéfa kamarádsky „přikryl“. TOP 09 tak kráčí ve stopách slavného loňského vedoucího „triumvirátu“ ČSSD.

Ten vládní stranu vloni dovedl k sedmiprocentnímu volebnímu masakru a TOP 09 jako by se inspirovala. „Osobně žádná křídla nevidím. Jsme strana, která není příliš veliká, nemáme tedy žádná křídla,“ řekl nedávno Pospíšil ke sporu s Kalouskovým „křídlem“. Svatá pravda a taky hezké kouzlo nechtěného. TOP 09 zažívá klinickou smrt a spíš než křídla má těžkou kotvu, co ji táhne ke dnu.

Ještě coby ministr Kalousek skromně řekl, že politiku vlastně dělá jako oběť veřejnosti, soukromá sféra by ho prý zaplatila mnohem líp. Škoda teď pro TOP 09, že to nikdy nezkusil. Nejvíc by to prospělo právě jeho straně. Ta by se konečně zbavila těžké deky velkého táty, co se prostě nemůže vzdát kontroly svého syna.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1