Smrt TOP 09 v přímém přenosu. Komentář Petra Holce | info.cz

Články odjinud

Smrt TOP 09 v přímém přenosu. Komentář Petra Holce

Jak poznáte, že nějaká politická strana končí? Když se jejímu zakladateli, bývalému šéfovi a nonstop stínovému předsedovi smrskne veškerý program do boje proti jednomu politikovi. A přesně to se přihodilo nejen Miroslavu Kalouskovi, ale i celé jeho TOP 09. Kalousek se teď cítí nejšťastnější na protestních akcích proti premiérovi a šéfovi ANO Andreji Babišovi a kdysi konzervativní reformní strana nejvíc bojuje za 50 fiktivních syrských „sirotků“.

Někdy se tomu taky říká smrt v přímém přenosu. Politik, co dávno přesluhuje, prostě pořád nemá dost a kromě sebe zabíjí i své vlastní dítě. Svým způsobem je to snad i pochopitelné. Kalousek sice v politice „slouží“ už čtvrt století, takže má jistě nárok na důchod, svůj skutečný hvězdný moment ale zažil až se svou vlastní TOP 09, jíž řídil jako firmu. Tu coby letitá šedá eminence lidovců založil v roce 2009 a hned po volbách v roce 2010 se stal mocným ministrem financí, vicepremiérem a často i de facto premiérem.

Už v létě 2013 ale bylo po všem a nezbyl tak čas na detox. V umění se tomu říká dramatický oblouk: začnete jako hrdina a skončíte jako padouch. Kalousek ten svůj hvězdný urazil až moc rychle, trval jen necelé tři roky. V roce 2010 TOP 09 vyhrála i pražské volby, kde do té doby jasně diktovala ODS, jež metropoli jen čtyři roky předtím bezprecedentně zválcovala nadpoloviční většinou. A v roce 2013 prošel šéf TOP 09 – nebo aspoň ten oficiální – Karel Schwarzenberg do finále prezidentské volby.

Nejen v Praze lidé dobrovolně nosili placku, na níž David Černý udělal ze starého knížete pankáče. Šéf TOP 09 byl nejpopulárnější politik. Byl to pořádný punk, jen bez protestů. Kromě prezidentské volby stála TOP 09 na svém vlastním programu – radikální socioekonomické reformě. Bojovala samozřejmě s tehdejším šéfem ČSSD Jiřím Paroubkem, jenž i k veřejným penězům přistupoval stejně jako k cizím milionům ve svém domácím sejfu, co záhadně zmizely, hlavně ale bojovala za něco. Nesla pozitivní étos, i když lidem nechtěla darovat ani černé zubní plomby.

Teď se její veškerá existence scvrkla do totální personifikované negace Babiše. Problém je, že šéf ANO mezitím vystřídal knížete v čele politické hitparády, zatímco Kalousek vede jako suverénně nejhůř hodnocený politik. Voliči v loňských sněmovních volbách TOP 09 varovali, když ji málem ušetřili práce ve Sněmovně. Ještě nedávno dominantní vládní strana se během sedmi let propadla na pětiprocentní úroveň STAN, svého někdejšího přívažku. A mnohé poslední volební preference jí dokonce drží mimo Sněmovnu.

Kalouska jako by to ale ještě nakoplo k další práci. Jako doma se cítí na řízených akcích skupiny AUVA a když s ní zrovna neprotestuje proti Babišovi, protestuje proti svému nástupci v čele TOP 09 Jiřímu Pospíšilovi. Ten se tak po svém zvolení nejvíc věnuje vysvětlování, že nejvíc neválčí s Kalouskem. Ten se pro jistotu nechal udělat šéfem poslanců TOP 09, čímž mimochodem svého partajního šéfa kamarádsky „přikryl“. TOP 09 tak kráčí ve stopách slavného loňského vedoucího „triumvirátu“ ČSSD.

Ten vládní stranu vloni dovedl k sedmiprocentnímu volebnímu masakru a TOP 09 jako by se inspirovala. „Osobně žádná křídla nevidím. Jsme strana, která není příliš veliká, nemáme tedy žádná křídla,“ řekl nedávno Pospíšil ke sporu s Kalouskovým „křídlem“. Svatá pravda a taky hezké kouzlo nechtěného. TOP 09 zažívá klinickou smrt a spíš než křídla má těžkou kotvu, co ji táhne ke dnu.

Ještě coby ministr Kalousek skromně řekl, že politiku vlastně dělá jako oběť veřejnosti, soukromá sféra by ho prý zaplatila mnohem líp. Škoda teď pro TOP 09, že to nikdy nezkusil. Nejvíc by to prospělo právě jeho straně. Ta by se konečně zbavila těžké deky velkého táty, co se prostě nemůže vzdát kontroly svého syna.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud