Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Sobotka i Zeman zastrčí své kordy zpět. Komentář Jiřího Štefeka

Sobotka i Zeman zastrčí své kordy zpět. Komentář Jiřího Štefeka

Jedním z nejviditelnějších výstupů vládní krize, která prý skončí dnešní výměnou ministra financí a odchodem Andreje Babiše z vlády, byl spor prezidenta Miloše Zemana a premiéra Bohuslava Sobotky o výklad Ústavy ve věci odvolávání ministrů či důsledků demise předsedy vlády. Oba čelní představitelé státu chtěli svůj spor dohnat až k Ústavnímu soudu. Kýženého verdiktu soudců se však s největší pravděpodobností nedočkáme. Škoda, mohli jsme mít všichni jasno pro příště.

Na dalším eskalování sporu či naschválech mezi Strakovou akademií a Hradem už nikdo ze zainteresovaných hráčů nemá zájem. Andrej Babiš je smířen se svým koncem ve vládě, v níž ho nahradí poslanec Ivan Pilný. Bohuslav Sobotka dosáhl konce Babiše ve vládě a zůstane i premiérem. A prezident Zeman, který poněkud předčasně na Hradě oslavil pád svého rivala Sobotky šermováním svojí hůlkou, může být také jakž takž spokojen. Odvolá Babiše, jmenuje nového ministra a bude se tvářit, jako že se nic vlastně nestalo.

Pro případ, kdyby prezident otálel s odvoláním Babiše a jmenováním nového ministra, měl premiér již zpracovanou tzv. kompetenční žalobu. V obdobném duchu – tedy zda opravdu musí odvolat ministra na návrh premiéra - se Ústavního soudu chtěl dotázat i Zeman. Obě strany zařinčely zbraněmi a zaujaly bojové pozice, ačkoliv podle většiny ústavních právníků by měl ve finále navrch spíš premiér Sobotka.

Nyní je situace jiná. Prezident ustoupil od svých obstrukcí a zřejmě i premiér svoji žalobu schová do trezoru. O tom, jak by jejich spor ve skutečnosti dopadl, bude tedy možné jen spekulovat. Přitom znát jeho výsledek by pro český politický systém bylo poměrně žádoucí, alespoň ve vztahu k budoucnosti. Nikde totiž není psáno, že se podobná krize nebo kompetenční spor nebude opakovat. Celá taškařice se tak může vrátit v úplně stejné podobě jako přes kopírák.

Více si přečtěte na webu Reflex.cz.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1