Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Sobotka se vzdává ještě před bitvou. Komentář M. Žižkové

Bývalý premiér a předseda sociálních demokratů Bohuslav Sobotka oznámil, že s koncem března nadobro opustí vysokou politiku. V praxi to znamená, že se vzdá poslaneckého mandátu a stane se řadovým členem ČSSD. Člověk, který politice věnoval v podstatě celý svůj dospělý život, odchází ve chvíli, kdy se stále hraje o budoucnost sociální demokracie, která hledá cestu z povolební krize. Respektive o to, nakolik se má ČSSD vydat na milost Andreji Babišovi a jít s ním do vlády, proti čemuž Sobotka vystupoval. Bude to bitva, jejíž konec už si politický matador nechá ujít.

Z vysvětlení, které bývalý šéf ČSSD vyvěsil na sociálních sítích, je cítit vyhoření. Únava z více než dvacet let trvajícího intenzivního politického života – v posledních letech na vrcholových pozicích – je lidsky pochopitelná. Sobotkův argument, že má nyní poslední šanci vydat se jinou životní cestou, zní logicky (nehledě na to, že někteří si neodpustí popíchnutí, že půjde o první zaměstnání v jeho životě).

Expremiér, který se v posledních měsících svého působení ve vládě nepříliš úspěšně stavěl proti šéfovi hnutí ANO Andreji Babišovi, tvrdí, že nebude novému vedení sociální demokracie „okopávat v médiích kotníky“. Každý má podle něj „právo poučit se sám ze svých chyb“. Koneckonců Sobotka s novým vedením stejně v podstatě nekomunikoval. V posledních měsících se stáhl do ústraní. Nelze se ale ubránit pocitu, že Sobotkův odchod ze sněmovny působí v současné situaci jako přiznaná prohra.

Ještě před nedávnem v rozhovoru pro Hospodářské noviny Sobotka tvrdil, že je v současnosti v pozici, kdy si může dovolit větší luxus a postupovat hlavně v souladu se svým svědomím a poslaneckým slibem. Tuhle pozici teď ale dobrovolně opouští. A to ještě předtím, než bylo rozhodnuto o zásadní otázce, která trápí současnou ČSSD i Sobotku samotného: má jít strana do vlády s ANO, kde rozhodně nebude rovnocenným partnerem?

Luxus hlasovat podle svědomí

Sobotka po měsících mlčení před několika dny uvedl, že chce, aby partaj odešla do opozice, a že podle toho bude hlasovat i ve vnitrostranickém referendu. Během hlasování o důvěře vládě se pak chtěl rozhodovat i na základě svého svědomí. První místopředseda ČSSD Jiří Zimola na to reagoval ve stylu, že ho „srovná do latě“. Konkrétně uvedl, že „očekává stranickou disciplínu“. Je otázkou, jak velký tlak byl v poslední době na Sobotku vyvíjen.

Faktem je, že jeho odpovědí, je odchod ze sněmovny. Rovnání do latě se zjevně povedlo. Výše zmíněný „luxus“ poslance, který se rozhoduje podle svědomí a je v situaci, kdy si to může dovolit říct veřejně, tak pro Sobotku za pár dní – ještě před sjezdem ČSSD – skončí. Zůstanou jen pravomoci řadového člena strany.

Stejně jako dalším bývalým premiérům tak Sobotkovi bezprostředně hrozí, že skončí odstrčený stranou. Jeho kroky působí, jako že pro to dělá, co může. Sociálním demokratům se vesměs nedaří využívat zkušeností svých dřívějších lídrů. Někteří z nich si jako Jiří Paroubek zakládají vlastní protestní strany a po čase se neúspěšně snaží dostat zpět. Příběh Miloše Zemana tvoří svou vlastní kategorii.

Vladimír Špidla působil sice jako šéf Sobotkových poradců v době jeho premiérství. Nyní ale jeho pozice oslabila. Zdaleka se nedá čekat, že by Sobotka působil jako poradní hlas pro současné vedení strany. Jiří Zimola se koneckonců pasoval v posledních letech do role jeho hlavního kritika.

Jakým směrem se ČSSD vydá a jakou podporu jí to přinese u veřejnosti, ukáží příští měsíce, případně roky. Jisté ale po dnešku je, že Sobotka už na to vliv mít nebude.

 

Vláda stopla utajovaný program, na kterém závisí životy českých vojáků v Afghánistánu

Ministr vnitra Milan Chovanec loni zastavil utajovaný program přesídlování místních tlumočníků, kteří pomáhají českým vojákům na misi v Afghánistánu. Podle zdrojů serveru INFO.cz toto rozhodnutí způsobilo nedostatek klíčových spolupracovníků české jednotky na neklidném bojišti. Vláda tak ohrozila nejen životy afghánských překladatelů a jejich rodin, ale zřejmě i bezpečnost českých vojáků, kteří se bez tlumočníků obejdou jen stěží. Konec programu podle všeho způsobil incident v pražské nemocnici na Bulovce, po kterém byl syn již přemístěného afghánského spolupracovníka obviněn ze znásilnění.

Čeští vojáci jsou zoufalí, tvrdí zdroje serveru INFO.cz. Nedaří se jim do svých služeb získat afghánské tlumočníky, které jsou pro fungování jednotky nepostradatelní. Ti se k Čechům nehrnou, Praha jim totiž počínaje loňskem odmítá po skončení nebezpečné služby pomoci na cestě do Evropy. Zahraniční armády působící v kulturně cizím prostředí místním spolupracovníkům i jejich rodinám běžně nabízejí přesídlení, a to z velmi dobrých důvodů. Tlumočníci i jejich blízcí jsou logickým cílem radikálů, kteří na jejich hlavy nezřídka vypisují i finanční odměny – jsou si totiž dobře vědomi jejich důležitosti.

Link

Kupříkladu Američané odvážejí lokální tlumočníky po skončení mise prý nejen z Afghánistánu, ale třeba i z Iráku. Autor tohoto textu pobýval v roce 2009 u české jednotky na základně v Lógaru, kde se s místními překladateli setkal. Na jejich výslovné přání je nefotografoval a dříve pořízené snímky z aparátu vymazal. Kvůli jejich utajení. Radikální povstalci z hnutí Tálibán totiž za jejich smrt nabídli slušný obnos.

Na tuto situaci ve své interpelaci ze dne 11. září upozornila poslankyně ODS a předsedkyně výboru pro obranu Jana Černochová. Místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček na její dotaz ohledně programu pro afghánské spolupracovníky odpověděl 8. října. „V současnosti žádný program pomáhající afghánským tlumočníkům a spolupracovníkům Armády ČR s přesídlením do České republiky neprobíhá,“ konstatuje předseda české sociální demokracie. „Pokud jde o aktivity realizované v nedávné minulosti, ty jsou předmětem utajení ve stupni vyhrazené,“ dodal Jan Hamáček.

5033675:article:true:true:true

Může za konec programu konflikt z pražské Bulovky? 

A proč byl program – v armádách jiných zemí zcela obvyklý – v Česku zastaven? Zdroje oslovené serverem INFO.cz se shodují v tom, že tehdejší sociálnědemokratický ministr vnitra Milan Chovanec tímto způsobem reagoval na kauzu údajného znásilnění v nemocnici na pražské Bulovce. Tam se syn již do Česka přesídleného afghánského tlumočníka dostal do nejasného konfliktu se zdravotní sestrou, která mladíka obvinila ze znásilnění. Soud nakonec rozhodl, že se dvacetiletý Afghánec Sabawoon Davizi trestného činu nedopustil.

Případu se ale chytla média, která v době uprchlické krize zveřejňovala nejen údajné podrobnosti nepotvrzeného útoku, ale i jména přesídlených Afghánců. Detaily utajovaného programu se dostaly na veřejnost a ministerstvo vnitra se tehdy zřejmě z politických důvodů rozhodlo v přesídlování tlumočníků nepokračovat, aby prý nebylo konkurenčními politiky obviněno z podpory migrace.

Čeští vojáci se v Afghánistánu dostávají do střetů s islamistickými povstalci stále častěji. Letos v srpnu zahynuli při sebevražedném útoku tři vojáci, tuto středu bylo na hlídce zraněno pět českých vojáků, jeden z nich těžce. Zvýšená aktivita Tálibánu zřejmě souvisí se snahou získat před možnými mírovými jednáními se Spojenými státy pod kontrolu co nejvíce území.

Link

37232