Články odjinud

Sobotka se vzdává ještě před bitvou. Komentář M. Žižkové

Bývalý premiér a předseda sociálních demokratů Bohuslav Sobotka oznámil, že s koncem března nadobro opustí vysokou politiku. V praxi to znamená, že se vzdá poslaneckého mandátu a stane se řadovým členem ČSSD. Člověk, který politice věnoval v podstatě celý svůj dospělý život, odchází ve chvíli, kdy se stále hraje o budoucnost sociální demokracie, která hledá cestu z povolební krize. Respektive o to, nakolik se má ČSSD vydat na milost Andreji Babišovi a jít s ním do vlády, proti čemuž Sobotka vystupoval. Bude to bitva, jejíž konec už si politický matador nechá ujít.

Z vysvětlení, které bývalý šéf ČSSD vyvěsil na sociálních sítích, je cítit vyhoření. Únava z více než dvacet let trvajícího intenzivního politického života – v posledních letech na vrcholových pozicích – je lidsky pochopitelná. Sobotkův argument, že má nyní poslední šanci vydat se jinou životní cestou, zní logicky (nehledě na to, že někteří si neodpustí popíchnutí, že půjde o první zaměstnání v jeho životě).

Expremiér, který se v posledních měsících svého působení ve vládě nepříliš úspěšně stavěl proti šéfovi hnutí ANO Andreji Babišovi, tvrdí, že nebude novému vedení sociální demokracie „okopávat v médiích kotníky“. Každý má podle něj „právo poučit se sám ze svých chyb“. Koneckonců Sobotka s novým vedením stejně v podstatě nekomunikoval. V posledních měsících se stáhl do ústraní. Nelze se ale ubránit pocitu, že Sobotkův odchod ze sněmovny působí v současné situaci jako přiznaná prohra.

Ještě před nedávnem v rozhovoru pro Hospodářské noviny Sobotka tvrdil, že je v současnosti v pozici, kdy si může dovolit větší luxus a postupovat hlavně v souladu se svým svědomím a poslaneckým slibem. Tuhle pozici teď ale dobrovolně opouští. A to ještě předtím, než bylo rozhodnuto o zásadní otázce, která trápí současnou ČSSD i Sobotku samotného: má jít strana do vlády s ANO, kde rozhodně nebude rovnocenným partnerem?

Luxus hlasovat podle svědomí

Sobotka po měsících mlčení před několika dny uvedl, že chce, aby partaj odešla do opozice, a že podle toho bude hlasovat i ve vnitrostranickém referendu. Během hlasování o důvěře vládě se pak chtěl rozhodovat i na základě svého svědomí. První místopředseda ČSSD Jiří Zimola na to reagoval ve stylu, že ho „srovná do latě“. Konkrétně uvedl, že „očekává stranickou disciplínu“. Je otázkou, jak velký tlak byl v poslední době na Sobotku vyvíjen.

Faktem je, že jeho odpovědí, je odchod ze sněmovny. Rovnání do latě se zjevně povedlo. Výše zmíněný „luxus“ poslance, který se rozhoduje podle svědomí a je v situaci, kdy si to může dovolit říct veřejně, tak pro Sobotku za pár dní – ještě před sjezdem ČSSD – skončí. Zůstanou jen pravomoci řadového člena strany.

Stejně jako dalším bývalým premiérům tak Sobotkovi bezprostředně hrozí, že skončí odstrčený stranou. Jeho kroky působí, jako že pro to dělá, co může. Sociálním demokratům se vesměs nedaří využívat zkušeností svých dřívějších lídrů. Někteří z nich si jako Jiří Paroubek zakládají vlastní protestní strany a po čase se neúspěšně snaží dostat zpět. Příběh Miloše Zemana tvoří svou vlastní kategorii.

Vladimír Špidla působil sice jako šéf Sobotkových poradců v době jeho premiérství. Nyní ale jeho pozice oslabila. Zdaleka se nedá čekat, že by Sobotka působil jako poradní hlas pro současné vedení strany. Jiří Zimola se koneckonců pasoval v posledních letech do role jeho hlavního kritika.

Jakým směrem se ČSSD vydá a jakou podporu jí to přinese u veřejnosti, ukáží příští měsíce, případně roky. Jisté ale po dnešku je, že Sobotka už na to vliv mít nebude.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud