Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Sobotka se vzdává ještě před bitvou. Komentář M. Žižkové

Bývalý premiér a předseda sociálních demokratů Bohuslav Sobotka oznámil, že s koncem března nadobro opustí vysokou politiku. V praxi to znamená, že se vzdá poslaneckého mandátu a stane se řadovým členem ČSSD. Člověk, který politice věnoval v podstatě celý svůj dospělý život, odchází ve chvíli, kdy se stále hraje o budoucnost sociální demokracie, která hledá cestu z povolební krize. Respektive o to, nakolik se má ČSSD vydat na milost Andreji Babišovi a jít s ním do vlády, proti čemuž Sobotka vystupoval. Bude to bitva, jejíž konec už si politický matador nechá ujít.

Z vysvětlení, které bývalý šéf ČSSD vyvěsil na sociálních sítích, je cítit vyhoření. Únava z více než dvacet let trvajícího intenzivního politického života – v posledních letech na vrcholových pozicích – je lidsky pochopitelná. Sobotkův argument, že má nyní poslední šanci vydat se jinou životní cestou, zní logicky (nehledě na to, že někteří si neodpustí popíchnutí, že půjde o první zaměstnání v jeho životě).

Expremiér, který se v posledních měsících svého působení ve vládě nepříliš úspěšně stavěl proti šéfovi hnutí ANO Andreji Babišovi, tvrdí, že nebude novému vedení sociální demokracie „okopávat v médiích kotníky“. Každý má podle něj „právo poučit se sám ze svých chyb“. Koneckonců Sobotka s novým vedením stejně v podstatě nekomunikoval. V posledních měsících se stáhl do ústraní. Nelze se ale ubránit pocitu, že Sobotkův odchod ze sněmovny působí v současné situaci jako přiznaná prohra.

Ještě před nedávnem v rozhovoru pro Hospodářské noviny Sobotka tvrdil, že je v současnosti v pozici, kdy si může dovolit větší luxus a postupovat hlavně v souladu se svým svědomím a poslaneckým slibem. Tuhle pozici teď ale dobrovolně opouští. A to ještě předtím, než bylo rozhodnuto o zásadní otázce, která trápí současnou ČSSD i Sobotku samotného: má jít strana do vlády s ANO, kde rozhodně nebude rovnocenným partnerem?

Luxus hlasovat podle svědomí

Sobotka po měsících mlčení před několika dny uvedl, že chce, aby partaj odešla do opozice, a že podle toho bude hlasovat i ve vnitrostranickém referendu. Během hlasování o důvěře vládě se pak chtěl rozhodovat i na základě svého svědomí. První místopředseda ČSSD Jiří Zimola na to reagoval ve stylu, že ho „srovná do latě“. Konkrétně uvedl, že „očekává stranickou disciplínu“. Je otázkou, jak velký tlak byl v poslední době na Sobotku vyvíjen.

Faktem je, že jeho odpovědí, je odchod ze sněmovny. Rovnání do latě se zjevně povedlo. Výše zmíněný „luxus“ poslance, který se rozhoduje podle svědomí a je v situaci, kdy si to může dovolit říct veřejně, tak pro Sobotku za pár dní – ještě před sjezdem ČSSD – skončí. Zůstanou jen pravomoci řadového člena strany.

Stejně jako dalším bývalým premiérům tak Sobotkovi bezprostředně hrozí, že skončí odstrčený stranou. Jeho kroky působí, jako že pro to dělá, co může. Sociálním demokratům se vesměs nedaří využívat zkušeností svých dřívějších lídrů. Někteří z nich si jako Jiří Paroubek zakládají vlastní protestní strany a po čase se neúspěšně snaží dostat zpět. Příběh Miloše Zemana tvoří svou vlastní kategorii.

Vladimír Špidla působil sice jako šéf Sobotkových poradců v době jeho premiérství. Nyní ale jeho pozice oslabila. Zdaleka se nedá čekat, že by Sobotka působil jako poradní hlas pro současné vedení strany. Jiří Zimola se koneckonců pasoval v posledních letech do role jeho hlavního kritika.

Jakým směrem se ČSSD vydá a jakou podporu jí to přinese u veřejnosti, ukáží příští měsíce, případně roky. Jisté ale po dnešku je, že Sobotka už na to vliv mít nebude.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1