Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Sobotka vyslyšel volání sirén, teď se roztříští o skály. Komentář Michala Půra

Sobotka vyslyšel volání sirén, teď se roztříští o skály. Komentář Michala Půra

Kariéra politika, který se nechá strhnout davem, většinou nemá dlouhého trvání. Premiér Bohuslav Sobotka byl až dosud přesným opakem. K moci jej vynesla pečlivá práce v zákulisí, budování mocenských vazeb a amorfní výraz. Takový Sobotka byl, je a bude. Poté, co podal demisi, často slyšíme, že se zachoval jako chlap, statečně a rozhodně.

Pokušení – zachovat se jako chlap – pro něj muselo být obrovské. Léta je mu vyčítáno, že je slabý a neumí se postavit čelem k některým problémům. Takové pokušení je ovšem úplně stejné, jako volání sirén. Jde proti jeho přirozenosti. S tím rozdílem, že premiér jej na rozdíl od Odyssea a Argonautů vyslyšel. A roztříštil se o skály.

Pokud bychom tvrdili, že se Sobotka zachoval správně, znamenalo by to, že má plán následujících kroků. Ten zjevně nemá, protože na stole je varianta, s níž ústava počítá, že jeho krok lze chápat pouze jako jeho demisi. Může tak úplně klidně přijít nový premiér a současná vláda jede dál. Bez Sobotky.

Odmítám věřit tomu, že by premiér odepsal sám sebe. Variantě, že nešlo o příliš promyšlený krok, napovídá i článek týdeníku Respekt, který tvrdí, že se ministerský předseda rozhodl pro tuto variantu na poslední chvíli. Článku vůbec nemusíte věřit, ale představa, že se Sobotka rozhodl na poslední chvíli poté, co nepřesvědčil Zemana, aby přijal případné odvolání Babiše, je trochu děsivá. Znamenalo by to, že šlo o impulsivní nepromyšlené rozhodnutí bez ohledu na cokoliv. A takto by se premiér chovat neměl. Je to totiž kapitulace před odpovědností. A ministerský předseda být odpovědný musí.

Když Sobotka tvrdil, že nemůže Babiše odvolat, protože by z něj udělal mučedníka, opět naslouchal davu. Je to konstrukce, která napadne každého kolemjdoucího a právě proto je zrádná. Buď jde o principy (odvolám Babiše, protože nevysvětlil kauzu korunových dluhopisů), nebo jde o politikaření (neodvolám ho, abych mu nedal náskok v kampani). Sobotka se demisí snažil „přečůrat“ všechny. A to se mu podařilo. Na deset minut.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744