Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Sobotkovy daně, hrrr na ně – na boháče i neboháče! Komentář Jany Bendové

Sobotkovy daně, hrrr na ně – na boháče i neboháče! Komentář Jany Bendové

Socialisté si s větším zdaňováním a přerozdělováním nedají pokoj. Ztrácejí voliče, proto přitvrzují muziku. A nejde jen o banky, jimž chtějí napařit novou bankovní daň. Výhružně pro každého s trochu lepší výplatou zní Sobotkova slova: „Jsme pro radikální změnu daňového systému, která podpoří občany s průměrnými příjmy, a naopak velkou část daňového břemene převede na ty bohatší“.

Přeloženo do lidštiny: bohatší menšině ještě víc vezmeme, chudší většině ještě víc přidáme. Dělící čára mezi nimi povede přesně tam, kde to bude pro socialisty z hlediska volební matematiky výhodné. A slyší-li člověk od politiků slovo „radikální“, pak je třeba být hodně na pozoru.

Zvláštní, dodatečná daň pro banky, které by měly státu nasypat další peníze, aby bylo mj. na „vzdělávání, důchody či dopravní infrastrukturu“, je evergreen socialistů. Mají ji i jinde, říkají. Jinde ji ale zase nemají, lze odpovědět. Nehledě na to, že banky nejsou charitativní instituce a daň tak či onak naúčtují klientům. Mezi nimi jsou nejen boháči, ale i chudáci. Jenže lidé pak budou nadávat ošklivým bankám, nikoli hodným socialistům. O to tu běží.

 

Brzy se také dozvíme, co konkrétně pro socialisty znamená, že by velkou část daňového břemene převedla na bohatší. Tedy: koho ze smrtelníků vydělávajících si prací zmáčknou a kdo jejich daňové oprátce naopak unikne. Z někoho ty zlaťáky musejí vytřást. Přitom zhruba třetina živnostníků a zaměstnanců už teď díky různým daňovým úlevám a odpočtům žádné daně z příjmu fakticky neplatí.

Určitě vytáhnou svůj oblíbený hit, totiž progresivní zdanění. Lépe vydělávající lidé sice státu platí i tak víc peněz, ale s progresivními daněmi by platili ještě víc. ČSSD se tváří jako by přerozdělování mezi chudšími a bohatšími už tak nebylo poměrně vysoké. Pozor, neskákejme na propagandistické heslo levice, že naše daně z příjmu nejsou evropsky nadprůměrné, tak jaképak copak! Ano, nejsou nadprůměrné, zato povinné zdravotní a sociální pojištění vysoké je. Pro představu, člověk s hodně nadprůměrným příjmem sto tisíc měsíčně – dle socialistů tedy bohatec - odešle státu sakumprásk nějakých třicet tisíc, plus další tisíce, které ještě zaplatí jeho zaměstnavatel. Je to snad nedostatečná solidarita?!

Jak sociální, tak i zdravotní pojištění jsou prakticky daně, nikoli pojištění v pravém slova smyslu. S poskytovanou lékařskou péčí nesouvisí nijak, každému podle jeho potřeb, jak se říká. S vypláceným důchodem souvisí jen částečně – v penzijním systému se totiž přerozděluje mohutně.

Ataky socialistů na lidi, kteří vydělávají víc než průměr, se budou stupňovat. Na to lze vzít jed. V době, kdy už nejsou sexy „moderní levicová témata“ jako rovnost pohlaví, multikulturalismus či ekologie, se ČSSD vrací ke starému dobrému rozdávání ze státního. Na volebních billboardech by jí slušel slogan „Oslíčku, otřes se“.

Další komentáře autorky si můžete přečíst na webu Rfelex.cz.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744