Spor o pandemický zákon je tragédií s prvky humoru. Mohli jsme si to přitom všechno jednoduše odpustit

KOMENTÁŘ MARTINA SCHMARCZE | Máte rádi filmy, ve kterých není žádný kladný hrdina? Budiž, věc vkusu. Ale asi nikdo nechce žít v takové realitě. V realitě, kde nikdo z aktérů nejedná správně, slušně a fér. Vládní koalice, opozice i demonstranti předvádějí kolem pandemického zákona to nejhorší, co jsme za poslední roky zažili. Jediné, co se s tím dá dělat, je pojmenovat vše špatné a kriticky o tom mluvit. Protože demokracie je diskuze.

Zbytečný, zbastlený a pokrytecký zákon za ten cirkus nestojí. První chyba se stala už ve chvíli, kdy vládu vůbec napadlo navrhnout jeho prodloužení a ještě v něm dát nové pravomoci byrokratům, kteří se chtěli pojistit proti rušení svých opatření soudem. Přitom ve sněmovně leží novela krizového zákona ještě od bývalého ministra vnitra, která je ústavně konformní a dává kabinetu potřebné pravomoci prostě tím, že rozšiřuje stav nebezpečí, který nyní mohou vyhlašovat pouze jednotlivé kraje, na celou republiku.

Zatímco tato úprava je ryze technická a jen dává vládě možnosti, které již nyní mají hejtmané, pandemický zákon je zkompromitovaná norma, u níž se nepočítalo s delším životem. Natož s tím, že si byrokraté ještě rozšíří kompetence, aby mohli bez vlády, bez strachu ze soudu a bez kontroly omezovat občanská práva podle své úvahy. I kdyby byl ten zákon skvělý, kabinet prostě musel počítat s tím, že se proti němu zvedne vlna nevole, signalizovaná dlouho dopředu. Je to politický kiks jako hrom.

Vláda pandemický zákon ani nepotřebuje, může jednat na základě krizového zákona, který je jištěn ústavním zákonem o bezpečnosti České republiky. Její neobratnost ještě podtrhl fakt, že si nezajistila podporu v Senátu, ačkoli v něm má obrovskou převahu. Ale ani to nebyla poslední chyba. Ačkoli koalice věděla, co může tento týden ve sněmovně čekat od Tomia Okamury, nepamatovala na to, aby před tím, než on začne mluvit k programu, vystoupil někdo za vládní většinu a navrhl procedurální hlasování o prodloužení jednání.

Předsedkyně sněmovny Markéta Pekarová Adamová bezelstně udělila slovo předsedovi SPD. A ten už by nikoho nepustil ke slovu až do doby, kdy končí běžný jednací den, čímž by zabránil schválení programu schůze. Aby ho vláda dostala od řečnického pultíku, využila večer kličku, kdy členové vlády odešli ze sálu a musela se tedy vyhlásit přestávka, během které teprve koalice předložila písemný procedurální návrh prodlužující dobu jednání sněmovny. Rovněž si odhlasovala, aby se pandemický zákon zařadil jako první bod schůze.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • V čem vláda podcenila situaci?
  • Kolik stojí hodina Okamurova řečnění?
  • V čem se pletou demonstanti pod šibenicemi?
sinfin.digital