Stokrát můžete Babiše odepsat, stokrát vás převeze. Naposledy to pocítili komunisti

GLOSA PETRA HOLCE | Už se zdálo, že Babišovi kvůli pěti miliardám pro armádu zle zatopí komunisti a padne ministr obrany Metnar. A vidíte: zbylé peníze má armáda zpátky a místo komunistů teď Babiš „vládne“ s maturanty.

Začněme komunisty. Ti nenávidí NATO a logicky tedy nesnesou ani armádu, která nebojuje proti vlastním lidem jako ta někdejší „lidová“ komunistická. Proto svou podporu vlády před časem podmínili i tím, že vojákům sebere důležitých deset miliard korun na modernizaci. Těžko říct, kam na tohle PR komunisti chodí: právě armáda se totiž mezi lidmi těší největší důvěře. Řekněme prostě, že názory lidí komunisty dodnes nezajímají. Každopádně takhle Babiše nějakou dobu úspěšně vydírali.

Teď se jim ale premiér definitivně vysmál. Zmíněných pět miliard totiž armádě „držel“ jen do té doby, dokud komunisty ještě naposledy potřeboval: tedy na schválení novely státního rozpočtu a nejspíš i posledního nouzového stavu. Po jeho prodloužení minulý týden Babiš soudruhy definitivně „prohodil“, jak říkají byznysmeni. „Věčnému“ šéfovi KSČM Vojtěchu Filipovi tak kromě veřejného zesměšnění nezbylo nic jiného než televizní brek o „dohodovacím“ řízení o podpoře vlády a už zase výhrůžky o ukončení její tolerance.

Filip poslední dobou nepůsobí nejbystřeji, takže mu nejspíš uniklo, že Babiš jeho vymírající partu do podzimních voleb už nepotřebuje. Vláda sice stále bojuje s covidovou pandemií, jinak ale víceméně dovládla; takřka žádné zásadní věci už nechystá. Deset miliard pro armádu je symbolickou tečkou za vládním angažmá komunistů.

Andrej Babiš a Vojtěch Filip ve sněmovně
sinfin.digital