Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Teror většiny přichází: Zeman podepsal protikuřácký zákon. Komentář Jiřího X. Doležala

Teror většiny přichází: Zeman podepsal protikuřácký zákon. Komentář Jiřího X. Doležala

Největší průšvih je, když je demokracie neliberální. To jest v momentě, kdy z vůle většiny je zcela nedemokraticky diskriminována jedna specifická menšina, která nikomu neškodí. Z kuřáků tabáku se dneškem stává pronásledovaná menšina.

Povedlo se. Společnost byla díky demokratickým většinovým principům rozdělena na zdravou, žádoucí, podporovanou většinu nekuřáků a na malou, zavrženíhodnou, diskriminovanou a šikanovanou menšinu kuřáků. Protikuřácký zákon byl prohlasován v demokraticky zvoleném parlamentu a prošel všemi dalšími nutnými legislativními procesy, které v demokratické společnosti existují. Přesto bude výsledkem jeho aplikace čirá a zcela nedemokratická diskriminace.

Demokracie - aby fungovala - musí být postavena na diverzitě, různosti. Pokud začne být příliš vstřícná k vůli většiny, pomalu se mění v autoritářskou diktaturu. Jako v Rusku například. Přijatý zákon tuto diverzitu bolestně poškozuje a ničí. V současné době je v České republice většina restaurací nekuřáckých. Podobně jako je většina populace nekuřácká. Proto má každý nekuřák dostatek možností k tomu, aby šel do hospody, kde mu nikdo nebude čoudit pod nos. A zcela stejně má každý nekuřák plnou svobodu nechodit do restaurací kuřáckých - co by tam taky dělal, leda načichl kouřem! V takovém uspořádání nejsou pošlapávána práva nikoho.

Já jako kuřák, který celoživotně posedává po kavárnách nad kávou a popelníkem, kuřácké restaurace prostě potřebuji, abych se měl kde scházet se svými rovněž kuřáckými přáteli. A nekuřácká většina potřebuje tu většinu nekuřáckých restaurací, kterou už má. Může panovat všeobecná spokojenost.

V tuto chvíli se nám ale do věci zamíchá autoritářský stát, odvolávající se na novodobý svatý grál - zdraví lidu. A kouření v hospodách prostě zakáže, přestože tím zjevně utrpí práva kuřáků. Samoobslužná kuřárna v restauraci neohrožuje vůbec nikoho kromě těch, kteří si do ní jdou zakouřit - a těm do toho nemá žádný stát co mluvit. Není věcí státu, zda dobrovolně vdechuji kouř. Přesto od úterý tuto diskriminaci nás kuřáků zavádí platný a plně demokraticky přijatý zákon. Takže prosím všechny ochránce lidských práv, občanských svobod a humanismu, aby se místo diskriminovaných homosexuálů a Palestinců nově začali zabývat diskriminací kuřáků a bojovat proti ní. Jak už ve svém nesmrtelném díle Konec civilizace píše Huxley: Neberte mi právo na rakovinu! 

Další komentáře autora si přečtěte na Reflex.cz.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744