Trávníček: ČSSD má za sebou sjezd usmíření a jednoty. Čeká ji ale velký kus cesty

Matěj Trávníček

02. 03. 2019 • 14:30

KOMENTÁŘ MATĚJE TRÁVNÍČKA|Před rokem se sociální demokracie nacházela ve stavu těžké paralýzy. Strana pohořela ve sněmovních volbách a zmítala se v rozhodování, zda jít, či nejít do Babišovy vlády. Svou agónii se dobrovolně rozhodla prodloužit nejprve odkladem sjezdu a postupnou volbou nového vedení na dvakrát a následně i vnitrostranickým referendem o vstupu do vlády. 

ČSSD tím ztratila první polovinu roku 2018. Na podzim pak z vedení strany odešel statutární místopředseda Jiří Zimola a znovu to vypadalo, že se strana propadne do vnitřních sporů. Nic takového se však nestalo. Sociální demokraté si konečně uvědomili, že jim hrozí zánik a semkli se.

Sblížení se Zemanem

Janu Hamáčkovi a spol. se podařilo stranu sjednotit. Ostatně jednota byla hlavním motivem právě skončeného sjezdu. Právě jako výraz semknutí je třeba vnímat i na sjezdu ohlášený odchod exministra vnitra Milana Chovance z Poslanecké sněmovny. A došlo i na usmíření s prezidentem Zemanem, který pozdravil delegáty a vzkázal veřejnosti, že bude ve volbách do Evropského parlamentu volit ČSSD.

Staronový šéf strany Hamáček pak v tajné volbě dostal téměř 86 % hlasů. Statutárním zástupcem se mu stal Roman Onderka, který ve svém projevu zajímavě utnul vnitrostranický spor mezi starosocialisty a progresivní levicí.

Strana by se podle Onderky neměla rozhodovat, jestli bude zastupovat své tradiční voličské skupiny, nebo městské liberály, ale obě skupiny zároveň. Dodejme, že to řekl tentýž Roman Onderka, který po sněmovních volbách v roce 2013 navrhl předsednictvu ČSSD, aby vyzvalo tehdejšího Sobotku k rezignaci.

Právě Bohuslavu Sobotkovi bylo vyčítáno, že stranu vede směrem k progresivním městským liberálům. A k progresivistům můžeme řadit i nově zvolené místopředsedy – Tomáše Petříčka a Janu Maláčovou.

V případě Petříčka pak stojí za povšimnutí, že delegáti sjezdu hlasovali v rozporu s přáním prezidenta Zemana, který je nepřímo vyzval k tomu, aby ministra zahraničí nevolili. Delegáti tím vyslali signál, že ze své strany nemíní udělat expozituru Hradu.

Druhá strana mince

Potud chvála, ale nezapomínejme, že ČSSD nemá zdaleka vyhráno. Volební modely přisuzují straně podporu od 5,6 % (Sanep) do 11 % (CVVM) a sami členové ČSSD přiznávají, že není vůbec jisté, zda strana překročí uzavírací klauzuli a získá tak zastoupení ve volbách do Evropského parlamentu.

Případný neúspěch tak může znovu rozdmýchat vnitrostranické spory. A pro předsedu Hamáčka bude složitější je tlumit. Sjezd mu totiž dal vše, co chtěl. Získal silný mandát a s ní i zodpovědnost za budoucí vývoj.

Druhou překážkou na budoucí cestě sociálních demokratů může být i nedořešený spor mezi progresivisty a starosociality. Snadno se řekne: „Budeme zastupovat městské liberály, ale i důchodce, dělníky a další naše tradiční skupiny.“ Hůř se to však v praxi udělá.

Ukázkovým případem může být právě evropská politika, kdy městský liberál je ze své povahy eurooptimistický a bude mu konvenovat snaha sociálních demokratů o přijetí eura. Zatímco tradiční volič ČSSD bude mít vždy tendenci tíhnout spíše k euroskeptismu a vůči přijetí eura bude cítit obavu a odpor. Obě skupiny zkrátka vždy uspokojit nejde, a navíc hrozí riziko, že se straně podaří jednu i druhou naštvat.

A konečně, jaké vlastně bylo to končící vedení?

Z výše uvedeného by vyplývalo, že bylo úspěšné. Ale pokud by bylo tak úspěšné, jak je možné, že z něj dále pokračují jen dva lidé – Jan Hamáček a Roman Onderka? Neviditelná místopředsedkyně Jana Fialová se rozhodla nekandidovat. Stejně tak kontroverzní místopředseda Jaroslav Foldyna. A přednost regionální politice před místopředsednickou židlí dal i pardubický hejtman Martin Netolický. Jedno místopředsednické místo bylo od minulého sjezdu neobsazené. A jak jsme už zmínili výše, Jiří Zimola v průběhu volebního období rezignoval.

A kdo je nahradí? Ministryně Jana Maláčová je spolu s Janem Hamáčkem a částečně i Tomášem Petříčkem nejvýraznější tváří ČSSD. Zdá se ale, že sociální demokraté nikoho lepšího nemají, což dokazuje (ne)obsazení dalších místopředsednických postů.

Starosta Nového Města na Moravě Michal Šmarda sice dokázal v posledních komunálních volbách získat 38 % hlasů. Nebylo to však pod hlavičkou ČSSD, ale pod značkou „Lepší Nové město“, která byla koalicí ČSSD a nezávislých kandidátů. Bude mít alečas a chuť jezdit každý týden do Prahy? Bude mít chuť zanedbávat své město ve prospěch strany? Protože přiznejme si narovinu, že obě funkce zároveň plnohodnotně vykonávat nelze. Z minulého vedení se o tom přesvědčili Jana Fialová a Martin Netolický.

Velkou neznámou je i poslanec Ondřej Veselý, který nepatří zrovna k nejviditelnějším poslancům. Připočteme-li, že se sociálním demokratům opět nepodařilo obsadit jedno místopředsednické křeslo, získáme poměrně plastický obrázek personální vyprázdněnosti strany. To je další překážka se, kterou se bude muset ČSSD vyrovnat

Sociální demokraty čeká ještě velký kus cesty. 

SDÍLET