Tři roky od brexitu a katastrofy, které se nestaly. Odchod z EU není pro Brity zázračný lék na vše, ale mají také co slavit

Matěj Trávníček

KOMENTÁŘ MATĚJE TRÁVNÍČKA | Před třemi lety vystoupila Velká Británie z Evropské unie. Letošní výročí je zastíněno válkou na Ukrajině a s ní souvisejícím zdražováním. A do toho doznívá globální pandemie. Není proto divu, že u části britské veřejnosti roste skepse. Přesto je také co slavit – Britům se brexit dlouhodobě vyplatí.

Ostatně, už i na samotných událostech posledních tří let, tedy covidu, válce na Ukrajině a energetické krizi, můžeme ilustrovat, že brexit byl správná volba. Umožnil Británii reagovat na výzvy okolního světa pružněji, robustněji a rychleji.

Očkovací velmoc

Zatímco v EU politici na počátku pandemie sáhodlouze koordinovali, dohadovali a následně zaváděli celoevropské řešení, Británie nelenila. Nemusela se zdržovat a jednala sama. Vakcíny prostě nakoupila, otestovala a za obrovského nasazení veřejného i soukromého sektoru i velmi rychle naočkovala.

První britská občanka, devadesátiletá Margaret Keenan ze Severního Irska, byla očkována už 8. prosince 2020. Ve stejné době unijní léková agentura EMA vakcíny ještě nestihla schválit.

Prvním očkovaným v Česku byl tehdejší premiér Andrej Babiš až 27. prosince. Tedy skoro o měsíc později. Odchod Britů z EU a s ním spojené vyvázání se ze společných pravidel a byrokracie reálně zachraňoval životy.

Globální lídr pomoci Ukrajině

Před brexitem spousta remainerů – příznivců setrvání v unii – strašila, že postbrexitová Británie bude bez EU jen druhořadou mocností bez schopnosti ovlivňovat mezinárodní scénu. Na kontinentě si pak mnozí vykládali brexit jako projev uzavírání se ostrovního království do sebe.

Ignorovali přitom, že tehdejší premiér Boris Johnson a s ním spojení leaveři – stoupenci odchodu – mluvili o tom, že brexit v jejich pojetí má naopak znamenat otevření Spojeného království světu. Tato vize, známá jako Globální Británie (Global Britain), kterou v podobě motýla opouštějícího krabici EU na své obálce nádherně ilustroval vlivný konzervativní magazín The Spectator, se stala skutečností nejlépe viditelnou právě při válce na Ukrajině.

sinfin.digital