USA a Sýrie: Spáchá světový četník oděný do hvězd a pruhů sebevraždu? Komentář Pavla Novotného | info.cz

Články odjinud

USA a Sýrie: Spáchá světový četník oděný do hvězd a pruhů sebevraždu? Komentář Pavla Novotného

Podíval se z okna, lidé venku spěchali do práce. Do washingtonských úřadů, Kongresu, na berňák i ministerstva. Nedopitá lahev whisky stínila bílé hromádky radostí od strýčka Escobara. Starý muž přiložil kolt ke spánku, když předtím před sebe na stůl odložil odznak světového četníka…

Ok, takto ta scéna vypadat nebude. Vždyť novináři ve svých komentářích mohou přehánět – na rozdíl od politiků. Pokud ale prezident USA Donald Trump v následujících hodinách nepodnikne byť jen symbolický útok na Sýrii, příslovečný „světový četník“ oděný do hvězd a pruhů spáchá sebevraždu.

A svět se změní. Do té míry, že důsledky pocítí i střední Evropa…

Teď už – cynicky řečeno – nejde o to, kdo chemický útok nedaleko Damašku provedl a proč, jakkoli jsem přesvědčen, že vinen je instrumentálně krutý režim Bašára Asada. Americký prezident, dosavadní garant světového pořádku, někdy označovaného jako Pax Americana, už vsadil příliš mnoho. Damašského prezidenta nazval zvířetem; Rusko připravil na to, že udeří proti Sýrii a donutil jej používat silná slova; zmobilizoval spojence ve Francii, Británii i Zálivu. Pokud teď ucukne, Číně, Rusku stejně jako dalším nedemokratickým režimům vyšle jasnou zprávu: ve vašich imperiálních plánech se nenechte omezovat, máte volnou ruku, protože moje slova váží jen málo.

Možné cíle amerického úderu v SýriiMožné cíle amerického úderu v Sýriiautor: Info.cz

Rusko se tedy dozví, že Spojené státy, s nimiž NATO stojí i padá, opustí východoevropské postkomunistické státy i postsovětské republiky, pokud o ně Kreml opět projeví zájem. Moskva si po útoku na Pobaltí vyslouží možná tak Trumpův tweet o „zvířecím Rusku“, na ten se ale neumírá. Čína, technologicky vyspělejší i bohatší než na ropě závislý Kreml, dostane volnou ruku v Asii. Být Vietnamem, Japonskem, či Tchaj-wanem, spaní se mi nevylepší. A KLDR se nemusí bát odvety a zálibně pohlédne na jih…

Že přeháním? Samozřejmě. Obavy jsou přesto na místě. Pax Americana jistě není ideální, ale v Pax Russica jsme už žili. To je oč tu běží.  

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud