Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

USA a Sýrie: Spáchá světový četník oděný do hvězd a pruhů sebevraždu? Komentář Pavla Novotného

USA a Sýrie: Spáchá světový četník oděný do hvězd a pruhů sebevraždu? Komentář Pavla Novotného

Podíval se z okna, lidé venku spěchali do práce. Do washingtonských úřadů, Kongresu, na berňák i ministerstva. Nedopitá lahev whisky stínila bílé hromádky radostí od strýčka Escobara. Starý muž přiložil kolt ke spánku, když předtím před sebe na stůl odložil odznak světového četníka…

Ok, takto ta scéna vypadat nebude. Vždyť novináři ve svých komentářích mohou přehánět – na rozdíl od politiků. Pokud ale prezident USA Donald Trump v následujících hodinách nepodnikne byť jen symbolický útok na Sýrii, příslovečný „světový četník“ oděný do hvězd a pruhů spáchá sebevraždu.

A svět se změní. Do té míry, že důsledky pocítí i střední Evropa…

Teď už – cynicky řečeno – nejde o to, kdo chemický útok nedaleko Damašku provedl a proč, jakkoli jsem přesvědčen, že vinen je instrumentálně krutý režim Bašára Asada. Americký prezident, dosavadní garant světového pořádku, někdy označovaného jako Pax Americana, už vsadil příliš mnoho. Damašského prezidenta nazval zvířetem; Rusko připravil na to, že udeří proti Sýrii a donutil jej používat silná slova; zmobilizoval spojence ve Francii, Británii i Zálivu. Pokud teď ucukne, Číně, Rusku stejně jako dalším nedemokratickým režimům vyšle jasnou zprávu: ve vašich imperiálních plánech se nenechte omezovat, máte volnou ruku, protože moje slova váží jen málo.

Možné cíle amerického úderu v SýriiMožné cíle amerického úderu v Sýriiautor: Info.cz

Rusko se tedy dozví, že Spojené státy, s nimiž NATO stojí i padá, opustí východoevropské postkomunistické státy i postsovětské republiky, pokud o ně Kreml opět projeví zájem. Moskva si po útoku na Pobaltí vyslouží možná tak Trumpův tweet o „zvířecím Rusku“, na ten se ale neumírá. Čína, technologicky vyspělejší i bohatší než na ropě závislý Kreml, dostane volnou ruku v Asii. Být Vietnamem, Japonskem, či Tchaj-wanem, spaní se mi nevylepší. A KLDR se nemusí bát odvety a zálibně pohlédne na jih…

Že přeháním? Samozřejmě. Obavy jsou přesto na místě. Pax Americana jistě není ideální, ale v Pax Russica jsme už žili. To je oč tu běží.  

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1