Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Uznání Jeruzaléma: Nebezpečný žvást machistického starce, nebo promyšlený risk?

Uznání Jeruzaléma: Nebezpečný žvást machistického starce, nebo promyšlený risk?

Po svém zvyku se dnes americký prezident Donald Trump opět veřejně a nahlas holedbal. Udělal prý to, na co neměli jeho předchůdci odvahu, když dnes uznal Jeruzalém hlavním městem Izraele.

Což v důsledku znamená nejen budoucí stěhování americké ambasády do Svatého města, ale i razantní proměnu blízkovýchodní politiky. A možná i začátek dalšího konfliktu.

Arabové dostali veřejný políček, na který je Američané navíc upozornili předem. V kraji lze podobnou potupu sotva přejít pokrčením ramen. Chce-li si zachovat tvář a stoupence, musí teď každý muslimský státník volat po odvetě, proklínat Izrael a kritizovat Spojené státy. Dojde k bouřlivým demonstracím a shoří stovky vlajek s pruhy a hvězdami, především těmi Davidovými.

Není vyloučené, že zemřou Američané i další Zápaďané, pokud se ocitnou na špatném místě. Ohroženi jsou židé, a to doslova všude – kdo to s nimi myslí dobře, nechť se místo vítězného povyku raději modlí za jejich bezpečí.

Pro Blízký východ a vlastně i svět je teď klíčové, proč Trump slova o Jeruzalémě vůbec pronesl. Pokud si jen veřejně promnul varlata a popošel vstříc svým voličům, stále asertivnější izraelské pravici nebo dokonce jen potřeboval odvrátit pozornost od vlastních problémů (třeba s Putinovým Ruskem), je svět mnohem nebezpečnějším místem, než jsme si zkraje roku uměli představit.

Nicméně, americký ministr zahraničí Rex Tillerson se nechal slyšet, že blízkovýchodní mír je stále možný i navzdory prezidentovým slovům. Už několik dní okupují média dohady o podobě nového amerického plánu pro Blízký východ. Zatím se objevily pouze návrhy, které jsou pro Palestince i ostatní Araby nevýhodné, ba ponižující. Pokud ale Spojené státy zatlačí – nebo už zatlačily – neméně zhurta na Izrael, třeba k posunu v mírovém jednání dojde.

Pokud ne, ztratily USA sympatie arabského světa jistě na roky dopředu, což znamená málo na americkém Středozápadě, ale dost na všech bojištích světa. Ba co více: dvojčata už padla, v Americe je ale symbolických cílů stále dost.

  
 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek