V Německu promluvil Všeználek. Komentář Igora Záruby

Německá kancléřka Angela Merkelová si ráda dává se svými rozhodnutími načas. A pokud k nějakému závěru spěje, rozhoduje se sama, kdy a kde svůj krok nebo stanovisko oznámí. Všichni, kdo mají s německou političkou co do činění, případně ti, co ji sledují zpovzdálí, to vědí a respektují.

Ne tak Norbert Röttgen, předseda zahraničního výboru ve Spolkovém sněmu, bývalá vůdčí postava parlamentní frakce CDU/CSU a spolkový exministr pro životní prostředí. Jinak také pán, jehož Merkelová z federální vlády před čtyřmi lety vyhodila.

Röttgen se v první řadě dopustil něčeho, co Merkelová nesnáší a neodpouští: aby někdo mluvil za ni.

Jenže čas rány hojí a Röttgen je očividně opět při chuti. Soudě aspoň podle interview pro CNN, v němž prohlásil, že Angela Merkelová bude znovu kandidovat na úřad spolkové kancléřky. Jen tak pro pořádek: bylo by to počtvrté. Jeho slova, diplomaticky řečeno, vzbudila poprask.

Röttgen se v první řadě dopustil něčeho, co Merkelová nesnáší a neodpouští: aby někdo mluvil za ni. Budiž mu polehčující okolností, že padáka už jednou z kabinetu dostal a z dolní komory ho šéfka CDU může nanejvýš vystrnadit, ne vykopnout. Politici mají jasno – jestliže by měl někdo mandát toto tvrdit (jako že ho nikdo nemá), není to rozhodně Röttgen. Ten je s kancléřkou všechno možné, jenom ne její důvěrný přítel.

A šanci zavětřila sociální síť Twitter. Jeho uživatelé si, na rozdíl od profesionálů, mohou pustit pusu na špacír. Tím spíše, že kandidaturu Merkelové považují za stejnou jistotu, jakože 1. máj připadá na začátek května. „V noci je chladněji než přes den.“ „Bruce Wayne je batman,“ trumfují se diskutéři pod hashtagem  #röttgenpacktaus („Röttgen to vybalil“) pravdami a tvrzeními stejné výpovědní hodnoty, jakou mělo poslancovou ujištění pro americkou televizi.

Budiž mu útěchou, zastává se provinilce web deníku Die Welt, že se podobným terčem výsměchu stal před časem jeho stranický kolega Thomas de Maizière. Stalo se to před rokem, kdy bylo v Hannoveru zrušeno, z důvodu možné teroristické hrozby, fotbalové utkání mezi Německem a Nizozemskem. De Maizière odmítl událost komentovat a sdělil pouze, že by jeho odpovědi mohly Němce znervóznit. Hashtag #doitlikedemaiziere napovídá, že si sociální sítě příležitost tehdy, stejně jako teď, nenechaly ujít.

Autor je šéfeditorem E15

SDÍLET
sinfin.digital