Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Velmi křehké vztahy Zemana a Babiše. Komentář Martina Čabana

Velmi křehké vztahy Zemana a Babiše. Komentář Martina Čabana

Odchod Andreje Babiše z vlády je sice nejnápadnějším, ale zdaleka ne jediným pohybem, k němuž v posledních dnech v hnutí ANO dochází. Zajímavým vývojem prochází také vztah mezi vůdcem ANO a prezidentem. Kdyby to bylo jen na Miloši Zemanovi, který stojí o Babišovy voliče a případný prezidentský kandidát hnutí ANO je pro něj noční můrou, byl by vztah pevný.

Naposledy se Zemanova věrnost projevila při chvalozpěvu, který prezident pronesl na Babišovu adresu během jmenování Ivana Pilného ministrem financí. Jenomže ve vztahu musejí být dva. A Andrej Babiš pozorně čte politickou situaci a ví, že příliš pevné propojení se Zemanem mu může způsobit více škod než užitku.

To bylo vidět zejména ve chvíli, kdy Babiš odmítl dohrát se Zemanem do konce jeho ústavní komedii o tom, kterak je a není potřeba odvolat ministra. Obecně Babiš sice vyjadřuje Zemanovi respekt, ale těch prohlášení je celkem málo. Babiš si totiž zjevně uvědomuje dvojí riziko, které na něj v úzkém paktu s prezidentem čeká. Jedno riziko je společenské a nedávno jej naznačil sociolog Daniel Prokop v deníku Právo.

Na základě propojení dat z několika různých průzkumů přesvědčivě ukázal, že elektoráty obou mužů jsou si dost blízké. A že v řadách příznivců Andreje Babiše za poslední dva roky významně ubylo odpůrců Miloše Zemana – jen třetina těch, kteří nedůvěřují Zemanovi, důvěřuje Babišovi.

Zbytek komentáře čtěte na webu E15.cz

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1