Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Vlhké sny ministra Brabce: Nesplachujte pitnou vodou! Komentář Jiřího X. Doležala

Vlhké sny ministra Brabce: Nesplachujte pitnou vodou! Komentář Jiřího X. Doležala

Snaha být za každou cenu prudce ochranářský a ekologický je u ministra životního prostředí pochopitelná. Přesto působí komicky, když pan ministr nahlas prosazuje ušlechtilé myšlenky, které nemají z ekonomického hlediska sebemenší šanci na realizaci.

Planeta stále více trpí nedostatkem pitné vody a je módní vodou šetřit. Přesto je vždy, aby to nedopadlo jako s fotovoltaikou, dobré před nějakým superekonomickým ochranářským záměrem spočítat, zda je vůbec ekonomicky únosný. Poslední vize ministra životního prostředí Richarda Brabce je z ekonomického hlediska čirou utopií.

V pořadu Rozstřel pan ministr vysvětlil své úmysly. „Máme celou řadu plánů i s takzvanou šedou vodou, která odchází třeba z umyvadel a je možno ji opět po zpracování použít ke splachování WC. Splachujeme, stejně jako mnohé jiné evropské země, pitnou vodou, což je barbarství a v některých zemích, včetně třeba Izraele, kde vodou umějí šetřit, se to dnes považuje za něco nepřípustného. Žijeme ve vodním blahobytu, ten ale skončil.“

 

Pan ministr má pravdu — splachovat pitnou vodou je barbarství, splachovat naopak vodou šedivou, užitkovou, je příznak civilizovanosti a pokročilosti. Ovšem jenom v tom momentě, kdy je to alespoň elementárně ekonomicky představitelné. Můžeme si představit několik modelů využití šedé vody — té po mytí těla i nádobí — ke splachování.

První možnost by obnášela vybavit všechna odběrní místa dvojitým potrubím. Současné by sloužilo na pitnou vodu a odvádělo by použitou užitkovou do nějaké centrální nádrže, nové potrubí by rozvádělo právě tuto použitou vodu, přečištěnou, a tím by se splachovalo — načež z WC by vedlo další odpadní potrubí do dnešních čističek. Náklady na podobnou přestavbu rozvodů v celé zemi by dosahovaly úrovně státního rozpočtu a vzhledem k cenám vody by to byla investice zcela zásadně nevratná.

 

Druhou možností je výstavba rezervoárů použité vody v domácnostech, z nichž by se splachovalo. Vzhledem k tomu, že více než tři miliony lidí bydlí v Česku v paneláku a další miliony v městské zástavbě v bytových domech, je to prostě hloupost. Jak panelák, tak koupelna činžáku bez ohledu na pořizovací náklady prostě takovou nádrž nepojmou, nevejdou se do nich. Takže možnost je čistě teoretická.

Konečně třetí možností je pouštět do vodovodů rovnou vodu jen na splachování a pitnou na pití a mytí sebe i nádobí dovážet balenou. Což je jednak civilizační krok zpět — vodovody s pitnou vodou jsou velká vymoženost –, jednak by to přineslo každému obrovské náklady na balenou vodu.

Takže přemýšlet o řešeních jako v Izraeli můžeme, až zde bude voda vzácná právě tak jako tam. Do té doby jsou všechny velmi hezky a ekologicky působící řečičky o splachování šedou vodou čirým fantazírováním. Bude trvat dlouhá desetiletí, možná staletí, než bude mít voda v našem klimatickém pásu takovou hodnotu, aby se vyplatilo některé z výše popsaných úsporných opatření.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744