Články odjinud

Vocaď pocaď Petra Holce: Když to nejde po dobrém, půjde to populisticky

Vocaď pocaď Petra Holce: Když to nejde po dobrém, půjde to populisticky

Něco se muselo stát. Nový italský ministr vnitra za Ligu severu Matteo Salvini odmítl německé záchranářské lodi s víc než 600 migranty přistát v Itálii a už předtím ohlásil, že deportuje půlmilionu nelegálních uprchlíků. Rakouská vláda pro změnu oznámila, že uzavře sedm mešit a imámy financované ze zahraničí radši pošle na náboženskou misi do jiné země. Nikdy se prý nenaučili jódlovat ani nosit lederhosen.

To teď ovšem dobře ovládají v rakouské vládě složené z tradičních lidovců a neméně tradičních Svobodných, jimž se jinak říká i populisté. Ti mají přes půlstoletí svou baštu v Korutanech, kde se lederhosen nosí běžně a kde taky běžně neradi vidí cizince včetně Čechů nebo sousedních Italů. Když Svobodní usedli před lety poprvé v rakouské vládě, zkusili je v EU zničit tím, že Rakousku předepsali karanténu.

Nedávno Svobodní málem vyhráli volby, mají i ministra vnitra a jejich rétoriku rád převzal i rakouský kancléř Sebastian Kurz, třicetiletá kometa tamní politiky. Ten si k ní jen místo kožených kraťasů obléká po vzoru Baracka Obamy bílou košili, vypadá to pak celé líp. Máloco symbolizuje smrt tradiční politiky a nefunkčnost EU ohledně migrace tak jako nástup tzv. populistů k moci.

Píšu schválně tzv. populistů, protože pokud jde o migraci, nemusí nikdo být skutečný populista a blázen jako Tomio Okamura, aby viděl, že si Evropa způsobila velký průšvih, který určitě nevyřeší bruselská politická korektnost. To nyní nejlíp – nebo spíš nejhůř – ukazuje právě Itálie. Její zeměpisnou polohu odjakživa milují všichni, co mají rádi hezký život – a nově i migranti. Do Itálie se proto sjíždějí skoro všichni, co chtějí do Evropy.

Zbytek Evropy za to zemi izoluje: od Brenneru ji hlídají Rakušané, které dál na sever pro jistotu hlídají ještě i Němci, západ jistí Francouzi a do Slovinska nikdo nechce. A Španělsko od jihu hlídá španělská armáda, aby se z něj náhodou nestala Itálie. Ta proto začíná připomínat papiňák, co brzy bouchne. Ironie je, že nikdo z uprchlíků nechce do Itálie, kam jezdí na dovolenou většina Evropanů, co nemusí do Chorvatska; všichni chtějí do bohatšího Německa nebo Skandinávie.

Němci za to Itálii v rámci solidarity EU pomáhá aspoň tím, že vysílají záchranářské lodě, které pak do jejích přístavů sváží uprchlíky. Nikdo se proto nemůže divit, že italské volby nejen díky této solidaritě vyhrála dvě netradiční politická hnutí, která teď říkají basta! A stejně tak se nikdo nemůže divit, že podobnou medicínu přebírá i rakouská vláda složená v podstatě z tradičních stran.

Tradice totiž poslední dobou zle selhává, když není schopná dělat ani tak tradiční věci, jako je běžná ochrana státních hranic nebo vyhoštění těch, co nenávidí vaše tradice. Těžko samozřejmě říct, jak a kam chce Salvini deportovat půlmilionu nelegálních uprchlíků, které nikdo nechce. Doufejme, že ne v noci do moře. Zavření italských přístavů lodím s migranty by ale mohlo být aspoň prvním signálem, že se ani Evropa nenechá jen fackovat.

A stejně tak vyhoštění imámů z Rakouska, kde si v jejich mešitách děti hrají na vojáky. Vše má totiž své meze. Nic z toho samozřejmě migraci nezastaví. Jít za lepším životem patří k základním lidským instinktům, jak ostatně ví i nemálo Čechů, kteří taky radši migrovali do světa. Je ale migrace a migrace. Do Evropy vždy přicházeli migranti, poslední houfy běženců, které se tudy přelily s velkou pomocí německé kancléřky Angely Merkelové, ale význam slova migrace zcela přepsaly.

A s ním i politickou mapu Evropy. I díky Merkelové teď mají poprvé v německém Bundestagu Alternativu pro Německo, původně spolek profesorů, co neradi platí eurem, který kvůli migraci rychle vyzrál v partu s upřímným náckovským slovníkem. Problém s migrací i jeho mediální prezentaci nejlíp ilustrují dvě poslední zprávy z Německa: zatímco v celé zemi mírně klesla kriminalita, v některých městech plných migrantů naopak vylétla nahoru.

Někteří tradiční politici jako by se ale nepoučili. Znovu začali chlácholit lidi, že migrace neznamená vyšší kriminalitu, jak jim tvrdí tzv. populisti. Vysvětlujte to ale někomu, kdo celý život bydlí na malém městě, kde nikdo nikdy neviděl nikoho jiného než Němce, a teď se kvůli migrantům, které sem poslala vláda a kteří někdy i kradou nebo dokonce násilní ženy, bojí na ulici.

Někteří v Itálii zase varují, že zavření přístavů migrantům a jejich deportace způsobí xenofobii. Jenže tu dávno způsobily tradiční politické strany, když místo řešení masové migrace varovaly před populisty. Ti teď jen díky nim sedí ve vládách nebo parlamentech a zkoušejí plnit své sliby. Strach z populismu evidentně zabral. Jen se díky němu stávají postrachem voličů tradiční politické strany.

 

 

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818