Z ČSSD se stává semtex. I kvůli Chovancovi. Komentář Petra Holce

Petr Holec

12. 02. 2018 • 11:30

ČSSD čeká klíčový volební sjezd, který rozhodne, jestli přežije povolební klinickou smrt. Teď se ale zdá, že možná nepřežije ani sjezd a exploduje ještě před ním. V ČSSD proti sobě stojí poslanci a senátoři, platformy a spor je i o účast ve vládě. Místopředsedou chce být 35 lidí. A ke všemu stranu štěpí i předsednická kandidatura jejího provizorního šéfa Milana Chovance, který jako by svým pověstným kvérem nyní nejvíc pálil do vlastních řad. 

Přitom ještě nedávno prožil i on nečekaný moment pravdy. Uznal, že coby jeden ze dvou volebních lídrů nese zodpovědnost za volební debakl ČSSD, že není žádný sjednotitel a že proto nebude kandidovat do jejího vedení. Teď je ale vše jinak: Chovance do hry vrátili jeho zákulisní pomocníci a taky Martin Nejedlý, poradce prezidenta Miloše Zemana. A z exministra vnitra je najednou nejen sjednotitel, ale dokonce i sjednotitel s plánem: chce ČSSD stočit doleva, ať už levou myslí jakkoli.  

Jak se to celé stalo? Jako obvykle u Chovance celkem prostě: chvíli doufal, pak ale mezi kandidáty neviděl nikoho dost silného a tak to zvedl sám. Tím ovšem ze židle zvedl i některé populární hlavouny strany. „Pokud se soc. dem. bude tvářit, že krizovým manažerem je Milan Chovanec, tak opravdu zvážím co dál. Nejrůznější zákulisní vyjednávači a šíbři mají tendenci zjišťovat podporu. Já jsem přesvědčen, že tak sjezd probíhat nemá. Delegáti by měli rozhodnout o dalším směrování, aniž by poslouchali zákulisní hráče,“ řekl například pardubický hejtman Martin Netolický kandidující na místopředsedu.

Podobně mluví i bývalý jihočeský hejtman Jiří Zimola. Tomu sice nejdou vzletná slova, zato je ale ve straně jediný, kdo dokázal v řadě vyhrát troje krajské volby. Právě Zimola stranu veřejně varoval už na loňském volebním sjezdu, že voliči nesežerou trapnou frašku s potvrzením Bohuslava Sobotky ve dvojí funkci šéfa i volebního lídra, když mu nevěří ani sama ČSSD. Nespletl se: Sobotka trumfl v zoufalosti i sám sebe, takže ho ve dvojjediné funkci záhy nahradili Chovanec s Lubomírem Zaorálkem. Voliči trik ohodnotili 7 procenty.  

Teď se historie opakuje. Na šéfa ČSSD nakonec po delší prázdnotě, kdy si s kandidaturou hráli i takoví baviči jako brněnský exprimátor Roman Onderka, kandiduje víc lidí, než strana potřebuje. Skuteční kandidáti jsou ale jen tři: Jan Hamáček, jenž sebral pět nominací (z Prahy, středních Čech, Libereckého, Karlovarského a Královéhradeckého kraje), Chovanec (Ústecký, Plzeňský a Zlínský kraj) a Zimola, jehož chce v čele „rodná“ jihočeská ČSSD.

Přinejmenším mezi Hamáčkem a Chovancem jde o skutečný souboj titánů: první do boje vyrazil s tím, že chce ČSSD vést hlavně proto, že nikomu nevadí; druhý na to jde opačně, když mnohým vadí až moc. Lepší oživující program fakt nenajdete. Navíc Chovancův kormidelnický plán se stočením strany doleva samozřejmě není žádný plán. ČSSD brázdí zatuchlé levé vody už dlouho, když permanentně popírá moderní socioekonomickou realitu a jen se modlí, že se vždy trefí do ekonomického růstu, z nějž uplatí své voliče. Jiný plán nemá.  

A když už náhodou dostane nějaký „expert“ ČSSD na starost nějakou reformu, skončí to „reformou“ ve stylu Martina Potůčka, bývalého šéfa komise pro důchodovou reformu. Ten po skončení v nekonečné funkci řekl, že jeho komise dospěla během let k závěru, že potřebujeme… novou komisi. Slyšel jsem to od něj na vlastní uši a pořád nemůžu zapomenout. Žádnou extra velkou vizi ale nenese ani Zimola, který na to jde trochu jako Jiří Drahoš: v podstatě říká, že on je program, protože třikrát po sobě vyhrál krajské volby. Ano, určitě ne náhodou – na vyšší politické patro ale potřebujete trochu víc. 

Není proto žádné velké překvapení, že když už teď v ČSSD náhodou přemýšlejí, tak nejvíc o tom, že se jednodenní sjezd odehraje spíš s vyloučením veřejnosti. Ano, bude to maso, o tom žádná. ČSSD připomíná semtex a nikdo neví, kdy exploduje. Svým způsobem ČSSD explozi i potřebuje, volby byly masakr. A exploze vždy i čistí. Problém je, že hlavně fantasticky prázdný Chovanec udělal z boje o šéfa strany explozi nikoli idejí, ale funkcí.

Skoro se zdá, že mu poradci včetně Nejedlého zapomněli poradit, že ČSSD ve volbách nevyhrála, nemá 30 procent a nediktuje vládu, ale přiblížila se vyloučení ze sněmovny. A v takovém případě nejde na sjezdu o obvyklý handl, kdy se delegáti první večer nadšeně opijí a druhý den si v kocovině zvolí vedení a poté vše zapijí v nějakém politicky méně korektním podniku, kde bývá nápadně víc žen než mužů. Ano, nejen na konci ostravské Stodolní ulice to bývala jízda, jenže tehdy ČSSD ještě vyhrála volby.

SDÍLET