Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zeman podpořil olympionika Babiše. A je mu jedno, že to nikam nevede. Komentář M. Žižkové

Zeman podpořil olympionika Babiše. A je mu jedno, že to nikam nevede. Komentář M. Žižkové

Skloňte se před úspěšnými a nekritizujte je, jinak se ukáže vaše patologická nenávist. Třeba takový závěr si může vzít posluchač z dnešního projevu prezidenta Miloše Zemana na Žofínském fóru. Opět zazněla řada osobních útoků a urážek. Přestože hlava státu několikrát varovala, že v příštích vteřinách zazní „bomba“, nic výjimečného se neodehrálo. Na invektiva už jsou Češi z prezidentových úst zvyklí. Zajímavé ale bylo sledovat, jak se Zeman opět přiklonil k silně personalizované politice bez kompromisů: nejen tím, že v proslovu mluvil o tom, že vítězům nemá ve vládnutí bránit koalice neúspěšných. V rámci následné debaty také potvrdil, že Andreje Babiše jmenuje podruhé premiérem nehledě na to, jak dopadne referendum mezi sociálními demokraty.

Prezident rád pracuje s ilustracemi, dnes zmínil tu o zlatém olympionikovi, proti kterému se spiknou stříbrný a bronzový medailista a společně se ho snaží stáhnout ze stupně vítězů. Padala slova o koalici neúspěšných, závistivých Češích a patologické nenávisti. Jména těch zlých padala napřímo a nepřekvapila (Zdeněk Bakala, Miroslav Kalousek atd.). Na příčkách vítězů vidí Zeman zřejmě sebe, vzhledem k tomu, že zvítězil v přímé volbě prezidenta. A pak také předsedu hnutí ANO Andreje Babiše, kterého podle svého vyjádření jmenuje znovu premiérem. A nebude přitom záležet na tom, zda se mu podařilo přesvědčit o vstupu do vlády sociální demokraty.

Celý projev měl být na téma společenské odpovědnosti, případně aktivního občanství, jak si téma pro sebe upravil prezident. Jde o oblast, o níž by se dalo říct mnoho. Vyzvat občany k aktivitě, k zapojení do veřejného života na všech možných úrovních. Zeman své „zakopávání příkopů“ ovšem znovu postavil na taktice ukázat na veřejného nepřítel a štvát proti němu. Svou řeč rozdělil do tří oblastí: dimenze politické, ekonomické a informační.

Ve druhé jmenované odkázal k Tomáši Baťovi a participaci zaměstnanců na zisku i ztrátách podniku. V mediální oblasti se vymezil proti obvyklým. Je zbytečné je znovu zmiňovat. Pozornost si vzhledem k situaci, v níž se Česko nachází, zaslouží především politická dimenze.

„Věřím v aktivního občana. Snažím se snížit bariéru mezi těmi, kteří ovládají, a ovládanými,“ tvrdil prezident. K rozvoji občanské zodpovědnosti podle něj přispěla přímá volba prezidenta. Tu by rád rozšířil i na úroveň starostů. Zvítězit má zástupce vítězné strany s nejvyšším počtem preferenčních hlasů. I do dalších hlasování pak chce přinést panašování, tedy volení napříč kandidátkami. Jedná se podle něj o recept, jak odstranit z nabídky „šedé myši“. Dalším krokem ve vývoji demokracie je pak podle hlavy státu referendum.

Jak již bylo řečeno: nic z toho není žádnou novinkou. Zeman tyto návrhy zmiňuje opakovaně. Stejně tak jako argument, že pomyslným nepřítelem jsou v tomto boji politické strany, které se vyžívají v kuloárních dohodách.

Zajímavé je vztáhnout vše řečené na současnou politickou situaci. Neoddiskutovatelným faktem je to, že šéf hnutí ANO Andrej Babiš není žádnou šedou myší, ale výraznou osobností, v Zemanově přirovnání takovým zlatým olympionikem parlamentních voleb. Pravdou je ale i to, že ani více jak půl roku po volbách nedokázal pro svou vládu sehnat důvěru. V rámci zmíněné analogie je to tím, že mu klub neúspěšných – rozuměj politické strany – okopávají kotníky.

Nejblíže dohodě je nyní sociální demokracie, ale více jak sedmnácti tisícům straníkům dnes Zeman vzkázal, že na jejich názoru stejně nezáleží, protože jmenuje Babiše znovu premiérem, ať dopadne jejich hlasování jakkoliv. Ještě nedávno jim přitom sám doporučoval, aby pro vládu hlasovali. Nemluvě o tom, že Babiše opět odkázal na „stopatnáctku“, tedy spolupráci s KSČM a SPD. Důležitost sociálních demokratů tedy opět nulová.

Poslední měsíce přitom jasně ukázaly, že se sice můžete stát vítězem, pokud ale nedokážete spolupracovat a dělat kompromisy, tak nedosáhnete ničeho. Pokud tedy nezískáte „sto procent“, případně si neupravíte celý systém. A nepomůže ani to, když bude prezident znovu a znovu vyzývat „poražené“, aby zmlkli, případně je obviňovat z nešťastných životů a patologické nenávisti. Lidé, kteří pro vás nehlasovali, prostě jednoduše nezmizí. Ještě ke všemu si třeba do sněmovny navolili lidi, kteří vám mohou pořádně komplikovat život, jak se Babiš sám přesvědčil.

Nehrajme si pak ani to, že vítězové žádné kuloární taktiky nevyužívají. Za hnutí ANO takto usilovně vyjednává Jaroslav Faltýnek. A například to, co slíbilo ANO komunistům za toleranci vlády, nechce prozradit ani sociálním demokratům.

Zemanovy dnešní výroky zdaleka nebyly žádnými „bombami“. Signifikantní je to, že na nich trvá nehledě na to, do jaké slepé uličky to vede. A že věří, že se to bude stále dobře poslouchat.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1