Články odjinud

Zeman podpořil olympionika Babiše. A je mu jedno, že to nikam nevede. Komentář M. Žižkové

Zeman podpořil olympionika Babiše. A je mu jedno, že to nikam nevede. Komentář M. Žižkové

Skloňte se před úspěšnými a nekritizujte je, jinak se ukáže vaše patologická nenávist. Třeba takový závěr si může vzít posluchač z dnešního projevu prezidenta Miloše Zemana na Žofínském fóru. Opět zazněla řada osobních útoků a urážek. Přestože hlava státu několikrát varovala, že v příštích vteřinách zazní „bomba“, nic výjimečného se neodehrálo. Na invektiva už jsou Češi z prezidentových úst zvyklí. Zajímavé ale bylo sledovat, jak se Zeman opět přiklonil k silně personalizované politice bez kompromisů: nejen tím, že v proslovu mluvil o tom, že vítězům nemá ve vládnutí bránit koalice neúspěšných. V rámci následné debaty také potvrdil, že Andreje Babiše jmenuje podruhé premiérem nehledě na to, jak dopadne referendum mezi sociálními demokraty.

Prezident rád pracuje s ilustracemi, dnes zmínil tu o zlatém olympionikovi, proti kterému se spiknou stříbrný a bronzový medailista a společně se ho snaží stáhnout ze stupně vítězů. Padala slova o koalici neúspěšných, závistivých Češích a patologické nenávisti. Jména těch zlých padala napřímo a nepřekvapila (Zdeněk Bakala, Miroslav Kalousek atd.). Na příčkách vítězů vidí Zeman zřejmě sebe, vzhledem k tomu, že zvítězil v přímé volbě prezidenta. A pak také předsedu hnutí ANO Andreje Babiše, kterého podle svého vyjádření jmenuje znovu premiérem. A nebude přitom záležet na tom, zda se mu podařilo přesvědčit o vstupu do vlády sociální demokraty.

Celý projev měl být na téma společenské odpovědnosti, případně aktivního občanství, jak si téma pro sebe upravil prezident. Jde o oblast, o níž by se dalo říct mnoho. Vyzvat občany k aktivitě, k zapojení do veřejného života na všech možných úrovních. Zeman své „zakopávání příkopů“ ovšem znovu postavil na taktice ukázat na veřejného nepřítel a štvát proti němu. Svou řeč rozdělil do tří oblastí: dimenze politické, ekonomické a informační.

Ve druhé jmenované odkázal k Tomáši Baťovi a participaci zaměstnanců na zisku i ztrátách podniku. V mediální oblasti se vymezil proti obvyklým. Je zbytečné je znovu zmiňovat. Pozornost si vzhledem k situaci, v níž se Česko nachází, zaslouží především politická dimenze.

„Věřím v aktivního občana. Snažím se snížit bariéru mezi těmi, kteří ovládají, a ovládanými,“ tvrdil prezident. K rozvoji občanské zodpovědnosti podle něj přispěla přímá volba prezidenta. Tu by rád rozšířil i na úroveň starostů. Zvítězit má zástupce vítězné strany s nejvyšším počtem preferenčních hlasů. I do dalších hlasování pak chce přinést panašování, tedy volení napříč kandidátkami. Jedná se podle něj o recept, jak odstranit z nabídky „šedé myši“. Dalším krokem ve vývoji demokracie je pak podle hlavy státu referendum.

Jak již bylo řečeno: nic z toho není žádnou novinkou. Zeman tyto návrhy zmiňuje opakovaně. Stejně tak jako argument, že pomyslným nepřítelem jsou v tomto boji politické strany, které se vyžívají v kuloárních dohodách.

Zajímavé je vztáhnout vše řečené na současnou politickou situaci. Neoddiskutovatelným faktem je to, že šéf hnutí ANO Andrej Babiš není žádnou šedou myší, ale výraznou osobností, v Zemanově přirovnání takovým zlatým olympionikem parlamentních voleb. Pravdou je ale i to, že ani více jak půl roku po volbách nedokázal pro svou vládu sehnat důvěru. V rámci zmíněné analogie je to tím, že mu klub neúspěšných – rozuměj politické strany – okopávají kotníky.

Nejblíže dohodě je nyní sociální demokracie, ale více jak sedmnácti tisícům straníkům dnes Zeman vzkázal, že na jejich názoru stejně nezáleží, protože jmenuje Babiše znovu premiérem, ať dopadne jejich hlasování jakkoliv. Ještě nedávno jim přitom sám doporučoval, aby pro vládu hlasovali. Nemluvě o tom, že Babiše opět odkázal na „stopatnáctku“, tedy spolupráci s KSČM a SPD. Důležitost sociálních demokratů tedy opět nulová.

Poslední měsíce přitom jasně ukázaly, že se sice můžete stát vítězem, pokud ale nedokážete spolupracovat a dělat kompromisy, tak nedosáhnete ničeho. Pokud tedy nezískáte „sto procent“, případně si neupravíte celý systém. A nepomůže ani to, když bude prezident znovu a znovu vyzývat „poražené“, aby zmlkli, případně je obviňovat z nešťastných životů a patologické nenávisti. Lidé, kteří pro vás nehlasovali, prostě jednoduše nezmizí. Ještě ke všemu si třeba do sněmovny navolili lidi, kteří vám mohou pořádně komplikovat život, jak se Babiš sám přesvědčil.

Nehrajme si pak ani to, že vítězové žádné kuloární taktiky nevyužívají. Za hnutí ANO takto usilovně vyjednává Jaroslav Faltýnek. A například to, co slíbilo ANO komunistům za toleranci vlády, nechce prozradit ani sociálním demokratům.

Zemanovy dnešní výroky zdaleka nebyly žádnými „bombami“. Signifikantní je to, že na nich trvá nehledě na to, do jaké slepé uličky to vede. A že věří, že se to bude stále dobře poslouchat.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna brzo ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Články odjinud