Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zeman považuje občany za hlupáky. Boj o Hrad si od nich ale nechá zaplatit. Komentář J. Štefka

Zeman považuje občany za hlupáky. Boj o Hrad si od nich ale nechá zaplatit. Komentář J. Štefka

Prezident Miloš Zeman při svém oficiálním potvrzení nové kandidatury uvedl, že se nebude účastnit předvolebních debat v médiích, nepovede osobní kampaň a ani nebude komentovat své protikandidáty či jejich útoky. Je jasné, že Zeman tímto prohlášením chce vyrazit z rukou všechny trumfy svým oponentům nebo médiím. Zároveň opět prokázal, za jaké hlupáky obyvatele české kotliny považuje.

Zemanovo prohlášení je totiž potřeba dočíst do důsledků, tedy i s tím, co nevyslovil. Prohlásil, že se nebude účastnit v médiích žádných debat a ani nebude poskytovat rozhovory. Přitom ve skutečnosti už tak činí nyní a zjevně v tom chce i nadále pokračovat. Už v této době pravidelně poskytuje rozhovor jednomu rádiu, jednomu serveru a co nevidět k tomu přibude i jedna televize. A aby v ní nedošlo k nějakému faux pas, bude mu na jeho slovní smeče na televizní obrazovce nahrávat v roli moderátorky kancléřova manželka. Pokud by Zeman mínil svá slova vážně, měl by tyto své aktivity ukončit.

Zeman slíbil, že nebude komentovat a hodnotit své protikandidáty. Nevím, nakolik je prezident zásadově silný, aby tento těžký slib vydržel. Kampaň bude dlouhá a bude přituhovat a dle mého soudu je jen otázkou času, kdy mu ujedou nervy nebo se nechá vyprovokovat. Pak už to bude ráz naráz. Horší však je, že tuto špinavou „komentátorskou“ práci za něj může dělat jeho okolí, především mluvčí Jiří Ovčáček nebo šéf jeho prezidentské strany SPO Jan Veleba (a další). Ti žádný slib nedali, nicméně lze předpokládat, že nebudou sedět s rukama v klíně a celé léto a podzim jen přihlížet tomu, co se zde děje.

Třetím slibem bylo prohlášení, že nepovede žádnou osobní kampaň. To by se dalo přeložit i tak, že nepotřebuje žádné sponzorské peníze na billboardy, inzeráty v novinách, cesty za svými voliči a podobně. To ale neznamená, že Miloš Zeman bude v dalších měsících sedět na Hradě nebo v Lánech a číst svého oblíbeného Káju Maříka. Prezident totiž bude i nadále křižovat republiku, plnit náměstí, auly, domovy důchodců, bude přestřihávat pásky a tak dále. Jenže si to nechá zaplatit od státu, respektive od krajů. Potažmo od daňových poplatníků, tedy i těch, kteří Zemana za prezidenta volit nebudou.

Ostatní kandidáti se těmito ohlášenými kroky mohou cítit dotčeni, a právem. Nejvíce dotčeni by však měli být občané České republiky, kterým takto Zeman dal najevo, co si o nich myslí. Tedy to, že mu ani nestojí za to, aby se s nimi podělil o své názory a vystavil je přímé konkurenci a kritice svých oponentů nebo médií.

Má-li Zeman takovou popularitu a chce se vyhýbat přímému střetu, měl by se vzdát i všech možností, které mu k možné kampani nabízí majestát jeho funkce. Například neměl by jezdit do krajů na účet krajských pokladen. Tyto výdaje (nechá si zaplatit ubytování, obědy, rauty, atd.) by měl platit ze svého nebo z fondu, do kterého by se skládali jeho příznivci a obdivovatelé. Zároveň by měl ukončit své tradiční promluvy pro vybraná média anebo naopak poskytovat rozhovory všem, kteří o ně požádají.

Média však mohou částečně Zemanovi jeho úder vrátit. A to tak, že významně omezí počet zpráv, které o něm napíšou. Budou ignorovat jeho krajské výlety a tiskové konference jeho mluvčího. Vím, že to je těžké a dost dobře to nejde, ale Zeman už tady bezostyšně vyplazuje jazyk na kdekoho. Nehorší na tom však je to, že se mu na výplatu skládají všichni daňoví poplatníci. Tedy i ti, který hlava státu hluboce pohrdá. A není jich málo. Ti by mu to měli u příštích voleb sečíst.

Text vyšel na webu Reflex.cz. Další komentáře čtěte zde.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1