Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Země zázraků a neuvěřitelných možností: Léto se Zemanem, Babišem a Rathem. Komentář Jany Bendové

Země zázraků a neuvěřitelných možností: Léto se Zemanem, Babišem a Rathem. Komentář Jany Bendové

Tak si to letošní parné léto shrňme: Za korupci nepravomocně odsouzený David Rath bude kandidovat do Senátu. Důvěru pro svou vládu získal za podvod trestně stíhaný premiér, vedený v seznamech StB jako agent. Jeho kabinet podpořili komunisté, jejichž šéf rovněž spolupracoval s totalitní tajnou policií. A prezident se zastává obětí vytunelovaného H-Systemu, přičemž nějak zapomíná, že s ním kdysi měli pletky jeho někdejší nejbližší spolupracovníci.

Jsme skutečně zemí netušených možností. Řečeno s Limonádovým Joem „padouch, nebo hrdina, my jsme jedna rodina“.

Rath myš není

Bývalý hejtman Středočeského kraje David Rath, kterého policie nachytala se sedmi miliony korun v pověstné krabici od vína, se vždy pyšnil drzým čelem. Do Senátu kandiduje prý proto, že politiku zalidnily šedé myši a bezbarvá nezajímavá témata. Rád by vrátil do politiky konflikt.

O získání imunity a budování legendy muže pronásledovaného „jako Milada Horáková“ mu samozřejmě ani v nejmenším nejde, to si, milí voliči, vážně nemyslete!

Hopsa hejsa do Štrasburku

Ale není se mu až tak co divit. Trestně stíhaný český premiér (mimochodem, co dělá jeho kauza?) žaluje sousední stát ve Štrasburku. Pokouší se zvrátit rozsudek slovenské justice ohledně jeho spolupráce s komunistickou StB. Portál seznam.cz, který měl možnost do žaloby nahlédnout, cituje: „Stěžovatel je v médiích označován jakožto estébák, mafián, agent tajné služby, ničitel demokracie, napodobitel Putina, prototyp škodlivého politika.“ „Tato hrubá a nepravdivá nařčení a následující hromadné veřejné protesty a demonstrace proti stěžovateli v České republice jakožto legitimně a demokraticky zvolenému poslanci Parlamentu České republiky a řádně jmenovanému předsedovi vlády byly vyvolané zveřejněním uvedeného nálezu Ústavního soudu, na který se veškerá média, včetně veřejnoprávní televize České republiky, odvolávají.“

Pana premiéra to všechno trápí, což je pochopitelné. Jenže jeho advokáti podle zjištění seznam.cz nepožádali štrasburský soud o přednostní řešení čili jeho případ tam může ležet a ležet a ležet. Proč nepožádali? Můžeme se dohadovat. Pohnal jsem to až do Štrasburku je moc hezká věta do příštích kampaní.

Zeman – lidský prezident

A pojďme dál. Prezident Miloš Zeman aktivně přemýšlí, jak pomoci obětem vytunelovaného H-Systemu, kteří by se podle soudu měli vystěhovat ze svých domovů. Prý se připojí k jejich ústavní stížnosti zvláštním podáním. Právníci sice tvrdí, že to udělat nemůže, ale i tak je to doklad prezidentovy starostlivosti. Nebýt ovšem jisté falše.

Soudce Kamil Kydalka, který v roce 2004 poslal majoritního akcionáře H-Systemu Petra Smetku do vězení a celý spis zná dokonale, Miloši Zemanovi tuto faleš připomněl. Zmínil úlohu jeho nejbližších spolupracovníků z časů, kdy byl předsedou ČSSD: „Pokud pan prezident má pochybnosti o kvalitě soudů, já osobně mám pochybnosti o tom, zda si pan prezident pamatuje, jaká byla úloha v H-Systemu jeho nejbližších spolupracovníků,“ uvedl s tím, že Zemanův přítel Miroslav Šlouf „po celý rok 1996 docházel do H-Systemu a měsíc co měsíc odnášel 24 000 korun“. Část peněz klientů tak končila v pokladně ČSSD, jejímž byl dnešní starostlivý prezident předsedou.

České léto

Kandidatura Davida Ratha tedy perfektně zapadá do obrázku doby jako další dílek puzzle. Nebuďme překvapeni, když si ho lidé zvolí. Andrej Babiš a Miloš Zeman jsou nejdůvěryhodnější politici, s omilostněným vrahem Kajínkem se fotografují policisté, a jak nyní zjistil kolega Jiří X. Doležal, stal se tento lidový hrdina i reklamní tváří vymahačské firmy. Jestli se vám zdá „tento způsob léta poněkud nešťastným“, nejste v tom sami.

Další komentáře Jany Bendové najdete na webu Reflexu

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1