Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zoufalec týdne: 50 syrských „sirotků“. Komentář Petra Holce

Zoufalec týdne: 50 syrských „sirotků“. Komentář Petra Holce

Tak tohle si 50 syrských „sirotků“ Michaely Šojdrové fakt nezasloužilo. A to ať už jsou sirotci nebo ne a v Evropě se ocitli z jakýchkoli důvodů. Stali se novičokem politiky, aniž by o tom věděli a jakkoli se o to přičinili. Pronikli dokonce i do Sněmovny, kde při hlasování o svém osudu nevědomky štípnuli několik stran. „Co předvádíte, je obchod s dobrem,“ řekl svým kolegům-poslancům Václav Klaus mladší z ODS.

Nevím, jak se mi to přihodilo, ale musím s ním souhlasit. Česká politika dlouho nepamatuje něco tak ostudného a průhledného jako kauzu syrských „sirotků“. Z mnohých politiků skutečně vytáhli to nejhorší. Když jsem například o anonymních Syřanech, o nichž vůbec nic neví, viděl mluvit místopředsedkyni TOP 09 Markétu Pekarovou Adamovou, vzpomněl jsem si na uplakané recitály Jiřiny Švorcové. Tolik ryzího dobra v zájmu společnosti.

Pět let téměř neviditelné europoslankyni Šojdrové se několik měsíců před volbami do Evropského parlamentu povedl fakt majstrštyk. To se europoslancům stává. Ze své nadmíru velkorysé unijní ulity se nechají vyvézt do nějakého ošklivého místa, tam s hrůzou zjistí, že lidi všude na světě nežijí jako oni, přepadnou je z toho ideje, co rychle přejdou v idealismus o zachraňování světa, a průšvih je tu.

Než se stal šéfem TOP 09, řečnil její kolega z europarlamentu Jiří Pospíšil na partajních sjezdech o lidských právech kdesi v jihovýchodní Asii. Část delegátů při tom radši solidárně odcházela k baru. Snad to Šojdrová myslí i upřímně, čímž nemyslím upřímně jako Stanislav Gross. Ani upřímnost ale v politice neomlouvá naivitu. Ta se hodí maximálně do europoslanecké kantýny. Jestli totiž opravdu chtěla padesátce Syřanů pomoci, pak měla hned na začátku přijít s jasným plánem, jak to chce udělat.

A zvlášť v zemi, jež migrantům vyhlásila v podstatě nulovou toleranci. A jejíž pomoc nedávno v očích veřejnosti znesvětili Iráčané, kteří z Česka radši záhy prchli do bohatšího Německa. A stejně tak syrská rodina, co do Prahy v rámci pomoci přiletěla na operaci. Nikdo se jim samozřejmě nemůže divit, páchání dobra v Česku tím ale určitě nepomohli. Jenže Šojdrová na to šla opačně: padesátku „sirotků“ prostě vrhla do vroucího kotle předvolební politiky a nechala je, ať se v něm nějak usmaží.

Sněmovna jejich kauzu smetla ze své půdy, jak se obvykle stává, když sem přijdete s plánem, že nemáte žádný plán. Bez plánu sice kdysi ke svému překvapení ve Sněmovně Jiří Paroubek shodil i celou vládu, ten je ale jen jeden. Ostatně podívejte se na jeho burzovní byznys s chybějícími cizími miliony v sejfu. Šojdrová se proto nemůže divit. Pro svůj „plán“ totiž původně nenašla podporu ani u svých vlastních lidovců, kteří mají jinak pro děti slabost. A to dokonce ani u kolegů z Evropského parlamentu, což je co říct.

„Pokud má být celá věc myšlena seriózně, měly by být vytipováni konkrétní lidé. Vím, že je to jen záměr a nic konkrétního není. Je to obecná věc, která se musí dopracovat, abychom o ní mohli diskutovat,“ řekl k tomu dříve europoslanec KDU-ČSL Tomáš Zdechovský. Šojdrová se ale nenechala odradit. Když se svými Syřany moc nenadchla ani vlastní stranu, šla na to přes Senát, který unese vše. A bomba byla na světě. Přes 130 poslanců nakonec hlasovalo o něčem, o čem nic neví. Vlastně jen dělali svou obvyklou práci.

Nikdo včetně Šojdrové totiž vůbec netuší, kdo má těch padesát syrských „sirotků“ vlastně být. Teprve je má vytipovat spolu s neziskovými organizacemi. Až poté, co europoslankyně nechala svůj plán-neplán odmítnout premiéra a šéfa ANO Andreje Babiše, začala sama přiznávat, že všichni nejsou sirotci ani úplně děti. Prostě jen živoří v řeckém táboře a zaslouží si pomoc. Moc jejímu záměru nepomohla ani šéfka českého UNICEF Pavla Gomba, když v České televizi řekla, že pro děti je v takových případech nejlepší vrátit je do své domovské země.

Ironie je, že Šojdrová na svém plánu začala pracovat až poté, co ho nechala zamítnout premiéra i Sněmovnu. A pak se v pátek náhle daly věci do pohybu a Šojdrová po schůzce s premiérem začala ventilovat optimismus, kterak je na světě jakási dohoda, v jejímž rámci teď děti vytipujeme a možná i přijmeme. Netřeba dodávat, že Babiš zdaleka tak nadšeně a pozitivně nezněl.

Nezbývá než si počkat, co vlastně závěry téhle páteční schůzky mají znamenat. Zatím je jasné jen jedno: Zažili jsme si plačtivý týden plný syrských dětí, o nichž nic nevíme a o které politikům samozřejmě vůbec nešlo. Chudáci děti, ať už jsou kdokoli.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1