Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zoufalec týdne: Jiří Pospíšil a spol. Komentář Petra Holce

Zoufalec týdne: Jiří Pospíšil a spol. Komentář Petra Holce

Tak tohle chce fakt totální bezostyšnost. Anebo spíš zoufalství. Není to tak dlouho, co hnutí STAN opustilo TOP 09, protože prostě pochopilo, že lepit se dál na politický Titanic Miroslava Kalouska je sebevražda. Načež se zkusilo přilepit na lidovce, po nich to zkoušelo s miliardářem Daliborem Dědkem a teď… Teď se STAN vrací domů k TOP 09. Bludný kruh - či spíš veletoč - se uzavírá. 

Proč ne, máloco spojuje tak pevně jako zoufalství. Obě strany vloni sotva prošly do Sněmovny a už několikátý výzkum povolebních preferencí je z ní dokonce vyvádí, když by je nevolilo ani 5 procent lidí. Takže je vlastně i logické, že teď šéf TOP 09 Jiří Pospíšil podepsal s předsedou STAN Petrem Gazdíkem memorandum o společné koalici pro letošní komunální volby v Praze. Musí si náramně rozumět.

A jak už je jeho skromným zvykem, hned se nechal slyšet, že by se rád stal volebním lídrem a kandidátem na pražského primátora. Nejspíš si zjistil, že by znovu dostal k dispozici limuzínu se šoférem a primátorský byt, což na politice odjakživa miluje nejvíc. To samozřejmě neřekl, oficiálně je vše jinak. „Naším cílem je nabídnout lepší řízení města Prahy. Je ostudné, když kvůli nevýstavbě bytů dochází k nárůstu cen na bydlení. To si Pražané nezaslouží,” vysvětlil Pospíšil, proč si najednou vzpomněl na Prahu.

Fakt? Docela by mě zajímalo, jak a kdy si toho všiml. Od roku 2014 totiž sedí v bruselském europarlamentu, kam se nechal zvolit, protože se předtím politický Titanic stal i z ODS, v jejíchž barvách dělal ministra spravedlnosti. Navíc ještě na sjezdu TOP 09 v roce 2015 Pospíšil mluvil spíš o lidských právech kdesi v jihovýchodní Asii než o pražských bytech, což se vám nepřihodí nikde jinde než v Bruselu. V rámci profesní objektivity to nicméně přičtu Pospíšilově očividně zlé kocovině, k níž přišel v noci v kruhu přátel z TOP 09.

Pravda, už za dva roky se Pospíšil stal na dalším volebním sjezdu šéfem TOP 09, i když si to vůbec nepřál její zakladatel a vůdce Kalousek. Strana ale byla po volbách personálně hodně zle vyprázdněná a Pospíšil má talent ocitnout se vždy ve správný čas na správném místě, aspoň když jde o funkce. V pudu sebezáchovy proto sáhla po Pospíšilovi, když zřejmě uvěřila v obnovení jeho někdejší popularity.

Ano, právě kvůli nejzručnějšímu politickému manipulátorovi lidé kdysi dokonce demonstrovali, když ho expremiér Petr Nečas odvolal z vlády. To je ale minulost. Coby šéf strany Pospíšil dokáže být až obdivuhodně neviditelný, a to i když ho v TV sledujete v přímém přenosu. I kvůli němu se mi začíná stýskat po tiskovkách s Kalouskem, jenž si za čtvrt století ve vysoké politice vypěstoval slušný herecký talent a umění velkého patosu.

Navíc bych byl ohledně pražských primátorů v barvách TOP 09 opatrný. Kdysi si vzal Prahu „na triko“ Zdeněk Tůma, jakmile ale vyhrál volby, vzal si radši na triko vlastní kariéru v nadnárodní firmě. Po něm nám TOP 09 darovala Tomáše Hudečka, rtuťovitého olomouckého tanečníka s olomouckým přízvukem, jenž většinu času v nejvyšší pražské funkci trávil hádkami se všemi, co s ním nesouhlasili – tedy skoro s každým. Teď nám chce strana dopřát dalšího nePražáka.  

A to ještě v koalici se STAN, které právě v Praze dokázalo, že starostové mají zůstat starosty a nemají se cpát na magistrát, který se víc blíží ministerstvu. Třeba pražskou radní STAN Janu Plamínkovou zná jen málokdo, protože je ještě neviditelnější než Pospíšil, něco po ní ale přece jen zůstane: tramvaj na Měsíc. Nebo přesněji tramvaj za 650 milionů korun do Slivence, kde starostuje. Nebo ještě přesněji téměř do Slivence. Trať totiž zřejmě skončí v polích u barrandovské radiály.        

STAN to ale nekončí. Šéf konzervativní TOP 09 chce do koalice i zelené, tedy velmi nekonzervativní anarchii. Právě ty nejspíš kvůli zmíněnému „lepšímu řízení Prahy“, nikdo se totiž ve vedení Prahy neukázal tak neřízený jako právě zelení. Ostatně vzpomínáte ještě na Matěje Stropnického, jejich náměstka s chlapeckým knírkem? Vlastní koalici méně konzervativně podrazil hned při prvním hlasování. Tohle si fakt nezasloužíme ani my Pražáci.    

 

 

Kdo je Andrej Babiš mladší? Bývalý pilot, který se přes únos na Krym dostal až do Švýcarska

Kolem osoby Andreje Babiše juniora a jeho údajného únosu na Krym se zatím objevuje více otázek než odpovědí. Informací o synovi českého premiéra a šéfa hnutí ANO ve veřejném prostoru příliš není. Projděte si alespoň základní údaje o jeho životě.

Podle reportáže novinářů ze Seznam Zpráv, kteří s Babišem mladším osobně mluvili, žije dnes politikův syn ve Švýcarsku a drží místní občanství. Před několika měsíci se ocitl podle svých slov nedobrovolně na Krymu, kam ho měl odvést spolupracovník premiéra Babiše Petr Protopopov. Podle Babiše mladšího chtěl premiér, aby jeho syn po zahájení trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo zmizel.

Link

Dita Protopopová a její posudek

Šéf hnutí ANO tvrdí, že je jeho syn „psychicky nemocný, bere léky, musí být pod dohledem a žije s matkou ve Švýcarsku“. Na záběrech Seznam Zpráv je opravdu vidět i někdejší Babišova manželka.

Situace ohledně psychického stavu Babiše mladšího ale není úplně jasná. „Posudek“ před časem sepsala lékařka Dita Prototopopová, která za hnutí ANO kandidovala v Praze 8.

5350772:article:true:true:true

Bývalý pilot, který náhle psychicky onemocněl

Podle iRozhlas.cz policisté hodnotí „výmluvu“ Babiše mladšího na zdravotní stav jako účelovou a obstrukční. Odkazují se přitom na to, že ještě nedávno vykonával profesi pilota civilního dopravního letadla Boeing 737. Podle iRozhlas.cz si policisté tento fakt ověřili u Úřadu civilního letectví.

Babiš mladší létal pro společnost Travel Service, z níž měl být podle zpráv médií – například týdeníku Aha! - vyhozen.

Z médií lze ještě vyčíst, že si Babiš junior před několika lety pořídil dům na kraji Prahy za necelých třináct milionů korun. Konkrétně šlo o vilu v pražských Ďáblicích.Link

Nemocná má být údajně i sestra Adriana Bobeková

Prvorozený syn šéfa hnutí ANO se narodil v roce 1983 politikově první manželce Beatě, rozené Adamovičové. Pár má společně ještě dceru Adrianu. Se svou současnou manželkou Monikou má premiér další dvě děti: dceru Vivien a syna Frederika.

Babiš junior i jeho starší sestra figurují ve vyšetřování kauzy Čapí hnízdo. Andrej Babiš v pondělí zopakoval, že psychickými problémy trpí i jeho dcera Adriana Bobeková, konkrétně má jít v jejím případě o bipolární poruchu.

Andrej Babiš mladší: Můj otec chtěl, abych zmizel. Kvůli Čapímu hnízdu mě drželi na Krymu>>>

ONLINE Syn i dcera jsou nemocní, brání se Babiš. Kvůli Čapímu hnízdu chtějí jeho demisi. Sledujte zde>>>

37867