Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zoufalec týdne: Jiří Pospíšil a spol. Komentář Petra Holce

Zoufalec týdne: Jiří Pospíšil a spol. Komentář Petra Holce

Tak tohle chce fakt totální bezostyšnost. Anebo spíš zoufalství. Není to tak dlouho, co hnutí STAN opustilo TOP 09, protože prostě pochopilo, že lepit se dál na politický Titanic Miroslava Kalouska je sebevražda. Načež se zkusilo přilepit na lidovce, po nich to zkoušelo s miliardářem Daliborem Dědkem a teď… Teď se STAN vrací domů k TOP 09. Bludný kruh - či spíš veletoč - se uzavírá. 

Proč ne, máloco spojuje tak pevně jako zoufalství. Obě strany vloni sotva prošly do Sněmovny a už několikátý výzkum povolebních preferencí je z ní dokonce vyvádí, když by je nevolilo ani 5 procent lidí. Takže je vlastně i logické, že teď šéf TOP 09 Jiří Pospíšil podepsal s předsedou STAN Petrem Gazdíkem memorandum o společné koalici pro letošní komunální volby v Praze. Musí si náramně rozumět.

A jak už je jeho skromným zvykem, hned se nechal slyšet, že by se rád stal volebním lídrem a kandidátem na pražského primátora. Nejspíš si zjistil, že by znovu dostal k dispozici limuzínu se šoférem a primátorský byt, což na politice odjakživa miluje nejvíc. To samozřejmě neřekl, oficiálně je vše jinak. „Naším cílem je nabídnout lepší řízení města Prahy. Je ostudné, když kvůli nevýstavbě bytů dochází k nárůstu cen na bydlení. To si Pražané nezaslouží,” vysvětlil Pospíšil, proč si najednou vzpomněl na Prahu.

Fakt? Docela by mě zajímalo, jak a kdy si toho všiml. Od roku 2014 totiž sedí v bruselském europarlamentu, kam se nechal zvolit, protože se předtím politický Titanic stal i z ODS, v jejíchž barvách dělal ministra spravedlnosti. Navíc ještě na sjezdu TOP 09 v roce 2015 Pospíšil mluvil spíš o lidských právech kdesi v jihovýchodní Asii než o pražských bytech, což se vám nepřihodí nikde jinde než v Bruselu. V rámci profesní objektivity to nicméně přičtu Pospíšilově očividně zlé kocovině, k níž přišel v noci v kruhu přátel z TOP 09.

Pravda, už za dva roky se Pospíšil stal na dalším volebním sjezdu šéfem TOP 09, i když si to vůbec nepřál její zakladatel a vůdce Kalousek. Strana ale byla po volbách personálně hodně zle vyprázdněná a Pospíšil má talent ocitnout se vždy ve správný čas na správném místě, aspoň když jde o funkce. V pudu sebezáchovy proto sáhla po Pospíšilovi, když zřejmě uvěřila v obnovení jeho někdejší popularity.

Ano, právě kvůli nejzručnějšímu politickému manipulátorovi lidé kdysi dokonce demonstrovali, když ho expremiér Petr Nečas odvolal z vlády. To je ale minulost. Coby šéf strany Pospíšil dokáže být až obdivuhodně neviditelný, a to i když ho v TV sledujete v přímém přenosu. I kvůli němu se mi začíná stýskat po tiskovkách s Kalouskem, jenž si za čtvrt století ve vysoké politice vypěstoval slušný herecký talent a umění velkého patosu.

Navíc bych byl ohledně pražských primátorů v barvách TOP 09 opatrný. Kdysi si vzal Prahu „na triko“ Zdeněk Tůma, jakmile ale vyhrál volby, vzal si radši na triko vlastní kariéru v nadnárodní firmě. Po něm nám TOP 09 darovala Tomáše Hudečka, rtuťovitého olomouckého tanečníka s olomouckým přízvukem, jenž většinu času v nejvyšší pražské funkci trávil hádkami se všemi, co s ním nesouhlasili – tedy skoro s každým. Teď nám chce strana dopřát dalšího nePražáka.  

A to ještě v koalici se STAN, které právě v Praze dokázalo, že starostové mají zůstat starosty a nemají se cpát na magistrát, který se víc blíží ministerstvu. Třeba pražskou radní STAN Janu Plamínkovou zná jen málokdo, protože je ještě neviditelnější než Pospíšil, něco po ní ale přece jen zůstane: tramvaj na Měsíc. Nebo přesněji tramvaj za 650 milionů korun do Slivence, kde starostuje. Nebo ještě přesněji téměř do Slivence. Trať totiž zřejmě skončí v polích u barrandovské radiály.        

STAN to ale nekončí. Šéf konzervativní TOP 09 chce do koalice i zelené, tedy velmi nekonzervativní anarchii. Právě ty nejspíš kvůli zmíněnému „lepšímu řízení Prahy“, nikdo se totiž ve vedení Prahy neukázal tak neřízený jako právě zelení. Ostatně vzpomínáte ještě na Matěje Stropnického, jejich náměstka s chlapeckým knírkem? Vlastní koalici méně konzervativně podrazil hned při prvním hlasování. Tohle si fakt nezasloužíme ani my Pražáci.    

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744