Zoufalec týdne: Jiří Pospíšil a spol. Komentář Petra Holce | info.cz

Články odjinud

Zoufalec týdne: Jiří Pospíšil a spol. Komentář Petra Holce

Tak tohle chce fakt totální bezostyšnost. Anebo spíš zoufalství. Není to tak dlouho, co hnutí STAN opustilo TOP 09, protože prostě pochopilo, že lepit se dál na politický Titanic Miroslava Kalouska je sebevražda. Načež se zkusilo přilepit na lidovce, po nich to zkoušelo s miliardářem Daliborem Dědkem a teď… Teď se STAN vrací domů k TOP 09. Bludný kruh - či spíš veletoč - se uzavírá. 

Proč ne, máloco spojuje tak pevně jako zoufalství. Obě strany vloni sotva prošly do Sněmovny a už několikátý výzkum povolebních preferencí je z ní dokonce vyvádí, když by je nevolilo ani 5 procent lidí. Takže je vlastně i logické, že teď šéf TOP 09 Jiří Pospíšil podepsal s předsedou STAN Petrem Gazdíkem memorandum o společné koalici pro letošní komunální volby v Praze. Musí si náramně rozumět.

A jak už je jeho skromným zvykem, hned se nechal slyšet, že by se rád stal volebním lídrem a kandidátem na pražského primátora. Nejspíš si zjistil, že by znovu dostal k dispozici limuzínu se šoférem a primátorský byt, což na politice odjakživa miluje nejvíc. To samozřejmě neřekl, oficiálně je vše jinak. „Naším cílem je nabídnout lepší řízení města Prahy. Je ostudné, když kvůli nevýstavbě bytů dochází k nárůstu cen na bydlení. To si Pražané nezaslouží,” vysvětlil Pospíšil, proč si najednou vzpomněl na Prahu.

Fakt? Docela by mě zajímalo, jak a kdy si toho všiml. Od roku 2014 totiž sedí v bruselském europarlamentu, kam se nechal zvolit, protože se předtím politický Titanic stal i z ODS, v jejíchž barvách dělal ministra spravedlnosti. Navíc ještě na sjezdu TOP 09 v roce 2015 Pospíšil mluvil spíš o lidských právech kdesi v jihovýchodní Asii než o pražských bytech, což se vám nepřihodí nikde jinde než v Bruselu. V rámci profesní objektivity to nicméně přičtu Pospíšilově očividně zlé kocovině, k níž přišel v noci v kruhu přátel z TOP 09.

Pravda, už za dva roky se Pospíšil stal na dalším volebním sjezdu šéfem TOP 09, i když si to vůbec nepřál její zakladatel a vůdce Kalousek. Strana ale byla po volbách personálně hodně zle vyprázdněná a Pospíšil má talent ocitnout se vždy ve správný čas na správném místě, aspoň když jde o funkce. V pudu sebezáchovy proto sáhla po Pospíšilovi, když zřejmě uvěřila v obnovení jeho někdejší popularity.

Ano, právě kvůli nejzručnějšímu politickému manipulátorovi lidé kdysi dokonce demonstrovali, když ho expremiér Petr Nečas odvolal z vlády. To je ale minulost. Coby šéf strany Pospíšil dokáže být až obdivuhodně neviditelný, a to i když ho v TV sledujete v přímém přenosu. I kvůli němu se mi začíná stýskat po tiskovkách s Kalouskem, jenž si za čtvrt století ve vysoké politice vypěstoval slušný herecký talent a umění velkého patosu.

Navíc bych byl ohledně pražských primátorů v barvách TOP 09 opatrný. Kdysi si vzal Prahu „na triko“ Zdeněk Tůma, jakmile ale vyhrál volby, vzal si radši na triko vlastní kariéru v nadnárodní firmě. Po něm nám TOP 09 darovala Tomáše Hudečka, rtuťovitého olomouckého tanečníka s olomouckým přízvukem, jenž většinu času v nejvyšší pražské funkci trávil hádkami se všemi, co s ním nesouhlasili – tedy skoro s každým. Teď nám chce strana dopřát dalšího nePražáka.  

A to ještě v koalici se STAN, které právě v Praze dokázalo, že starostové mají zůstat starosty a nemají se cpát na magistrát, který se víc blíží ministerstvu. Třeba pražskou radní STAN Janu Plamínkovou zná jen málokdo, protože je ještě neviditelnější než Pospíšil, něco po ní ale přece jen zůstane: tramvaj na Měsíc. Nebo přesněji tramvaj za 650 milionů korun do Slivence, kde starostuje. Nebo ještě přesněji téměř do Slivence. Trať totiž zřejmě skončí v polích u barrandovské radiály.        

STAN to ale nekončí. Šéf konzervativní TOP 09 chce do koalice i zelené, tedy velmi nekonzervativní anarchii. Právě ty nejspíš kvůli zmíněnému „lepšímu řízení Prahy“, nikdo se totiž ve vedení Prahy neukázal tak neřízený jako právě zelení. Ostatně vzpomínáte ještě na Matěje Stropnického, jejich náměstka s chlapeckým knírkem? Vlastní koalici méně konzervativně podrazil hned při prvním hlasování. Tohle si fakt nezasloužíme ani my Pražáci.    

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna ve 3 hodiny ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Game of Thrones s08e01 - shrnutí prvního dílu

Články odjinud