Články odjinud

Zoufalec týdne: Marek Benda. Komentář Petra Holce

Zoufalec týdne: Marek Benda. Komentář Petra Holce

Poslanec ODS Marek Benda na to nevypadá, když se ale do něčeho fakt zakousne, tak drží jako pitbul. Jako třeba naposled do cigaret. ODS sice volí převážně vzdělanější městští lidé, kteří poslední dobou kouří stále míň, protože se mají líp a nechtějí předčasně umřít, Benda si ale nedá pokoj: i po volbách, kdy politici obvykle své nejbláznivější nápady spíš odkládají, oživil svůj boj za kouření v hospodách.

A to v Česku jeho plošný zákaz netrvá ani rok a vloni prošel parlamentem až po tak obludné agónii, že po jakémkoli návratu k němu může upřímně toužit jen skutečný masochista. Jenže Benda, mistr pozměňovacích návrhů a taky hodně řídkých magisterských prací, si prostě nemůže pomoc. Ostatně jak o sobě sám hrdě říká, když vidí v nějakém zákoně díru, hned musí vymyslet nějaký pozměňovák, co ji zaplní. Něco na způsob zlepšováku, řekli by ve výzkumáku.

I když těžko říct, jakou díru teď vidí v plošném zákazu kouření v restauracích. Plošné prostě znamená plošné a jediná díra na kouření je nyní venku. A samozřejmě i v srdcích některých kuřáků, kteří taky volí. Benda nechce zvrátit zákaz kouření v hospodách úplně, tak velkou díru v zákoně zase nevidí. Kuřákům chce dopřát uzavřené „ajnclíky“ bez obsluhy a s odvětráváním, které by nesměly zabírat víc než 30 procent plochy podniku.

Tedy téměř třetinu, což už vlastně neznamená jen nějaký méně důstojný ajnclík na udušení a rakovinu, ale spíš plnohodnotnou kuřáckou část, jak bývalo zvykem předtím. A pokud náhodou podnik není větší než 80 metrů, může se klidně stát kuřácký celý. Přinejmenším v tomto ohledu se Benda vydává na cestu do pravěku. Politik ODS pro to už sbírá podpisy poslanců ze všech stran a celkem se mu i daří, kromě lidovců totiž kouření partaje pořád štěpí.

Dobře to ukazuje třeba ANO: zatímco ministr zdravotnictví Adam Vojtěch z titulu své funkce logicky bojuje proti ajnclíkům známým z letišť nebo ze Slovenska, šéf poslanců a pravá ruka premiéra Andreje Babiše Jaroslav Faltýnek by kuřárny pustil. Přesto zatím mají v klubu ANO navrch „nekuřáci“. Kouření podpořil i mladý pirát Mikuláš Ferjenčík, od vlasatých huličů se to ale tak nějak čeká.  

Benda se inspiruje Slovenskem, snad z nostalgie k Československu. Tam kuřácké ajnclíky taky mají, protože čím dál na východ jdete, tím víc se lidi s gustem zabíjejí kouřením a chlastem. O čemž mimochodem víme své i v Česku: jak dokazuje jedna statistika za druhou, patříme v EU stále mezi nejnáruživější kuřáky a taky nejméně zdravé národy. Plošný zákaz kouření v restauracích nás měl nasměrovat opačným směrem. I proto teď proti Bendovi vyrazili s peticí lékaři, kromě jiných ji podepsal i přednosta Kardiocentra a Kliniky kardiovaskulární chirurgie IKEM Jan Pirk.

Benda ale na argumenty lékařů neslyší. A to ani těch zahraničních, kteří mají k ruce dlouhodobější statistiky, protože se v jejich zemích v hospodách nekouří už déle. „Doktoři tvrdí, že se snížil počet infarktů, ale já nevěřím ani anglickým studiím, které vznikly po deseti letech. I doktoři přiznají, že málokdy ví, co je skutečným důvodem. To je umělá argumentace militantních odpůrců kouření, odmítám se čísly vycucanými z prstu zabývat,“ řekl Benda pro iDNES.cz.

Tak tomuhle se neříká ani názorová konzistence, ale spíš tmářství. Ostatně Benda je katolík a katolíci „umělé argumentaci“ ani „číslům vycucaným z prstu“ nevěří historiky. Sem tam za ně taky někoho upálí. Země je placatá, Slunce se otáčí kolem ní a knihtisk je ďáblův trest. Nejde ale jen o konflikt vědy s vírou. Zákony upravující kouření v hospodách se u nás mění podobně bláznivě a hospodské už stály tolik peněz, že dnes spousta z nich žádné kuřáky v hospodách nechce. Před časem kvůli tomu museli oddělovat kuřáky od nekuřáků fyzicky, což si někteří vyložili nefyzicky po svém. Teď by jim politici pro změnu přišili ajnclíky. To už je i ekonomické tmářství.

Plošný zákaz kouření v restauracích podporuje většina lidí. Někteří brali Bendovo svaté tažení jako obyčejný předvolební boj, který ho hned po volbách přejde, protože právě „vzdělanější“ ODS bude ráda, že za ni cigarety v hospodách zatrhli jiní. Benda ale drží. A nejvíc ze všeho jeho argumentace smradem. Před přijetím protikuřáckého zákona říkal, že nemůžeme „kuřáky“ zakazovat jen proto, že někomu smrdí. Teď zase říká, že musíme kuřáky nahnat zpátky do hospod, protože smrdí venku. To už je na Chocholouška.      

    

 

Články odjinud