Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zoufalec týdne: Olga Sommerová. Komentář Petra Holce

Zoufalec týdne: Olga Sommerová. Komentář Petra Holce

Je v tom určitá logika. Čím míňlidí chodí do kina na filmy oceněné Českými lvy, tím víc se filmaři zabývají politikou. Letošní České lvi proto byly jen další déjà vu v jejich režii. Ano, inaugurace prezidenta Miloše Zemana byla fakt strašidelná, smířlivější po svém zvolení k lidem bývali i pozdní komunisti. Jenže stejně strašidelní jako Zeman jsou i umělci a jejich pokrytectví totalitního dobra. A v něm málokdo vyniká tak jako dokumentaristka Olga Sommerová.

Není žádná novinka, že si Zeman udělal z České televize stejný terč své hradní lásky jako ze všech svých nevoličů, tedy většiny Čechů. Jestli ale kvůli tomu ČT, na jejíž obranu teď režisérka vyrazila, od někoho fakt nepotřebuje veřejnou plamennou pomoc, pak právě od Sommerové, jíž koprodukuje filmy. Někdo méně hodný, napadá mě třeba Jiří Ovčáček nebo Jan „Jenda“ Veleba, by si to mohl vyložit i tak, že nejen Sommerová ve skutečnosti nehájí nezávislost veřejnoprávní televize, ale svou vlastní finanční nezávislost. A lidi jsou závistiví. 

Umělci a politika vůbec nejdou moc dohromady, jak víme z historie. Logicky: umělci mívají přebytek idejí, od nichž bývá blízko k ideologiím a od těch je ještě blíže do koncentráků a gulagů. Právě umělci se proto jako první vždy rádi nadchnou pro všechny totality, načež proti nim začnou bojovat, když už je ovšem pozdě. Teď proti „totalitě“ bojuje i Sommerová a nejen proti té hradní. „Česká televize nepatří žádnému oligarchovi,“ řekla také na Českých lvech.

Sommerová sice žádného oligarchu nejmenovala, jeden se ale hned ozval sám: druhý nejbohatší Čech, premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš. Ten si v žalu vzpomněl, jak ještě nedávno Sommerové sponzoroval jménem Agrofertu její filmové dokumenty. Načež teď režisérka rozdává rozhovory a říká, že má z Babiše „husí kůži“ a že nechápe jeho voliče. „Ty totalitní praktiky cítím v kostech,“ řekla nedávno. A peníze od Babiše vysvětlila následovně: „Moje výroky o panu Babišovi nejsou v kontradikci s tehdejší podporou Agrofertu, protože tehdy ještě pan Babiš nebyl ve střetu zájmů.“

Aha! Nejen filmaři samozřejmě občas zapomínají, mívají hlavy plné zajímavých námětů. Třeba režisér Marek Najbrt, jenž na Českých lvech vyzval lidi, aby nevolili Zemana, při tom nějak zapomněl, že jsme měli prezidentské volby v lednu a že Zemana už potřetí stejně volit nebudeme, ani kdybychom náhodou chtěli. Tak jen pro připomenutí: existuje fotka rozesmáté Sommerové a Babiše z premiéry jejího filmu Magický hlas rebelky v červenci 2014. Tou dobou byl Babiš už půlroku vicepremiér a ministr financí. Peníze od něj ale dokumentaristce nesmrděly.

Možná proto, že tehdy ještě nekandidovala do Sněmovny za TOP 09. Ta si právě z boje proti Babišovi udělala méně úspěšný volební program a i Sommerová začala šéfa ANO kritizovat až poté, co ohlásila kandidaturu. Když totiž na jaře 2014 kandidovala do Evropského parlamentu za LES, což není les, ale další pokus o politické vzkříšení Martina Bursíka s pomocí „obvyklých podezřelých“, tak jí Babiš ještě nevadil. Voličům to nicméně bylo jedno: Sommerovou pro jistotu ušetřili pražského i bruselského parlamentu.

Řekněme, že jí nerozuměli, stejně jako ona nerozumí mnohým z nich. Ostatně umělci nemívají nejlepší politické instinkty a jejich kosti se často pletou. „Už čtyři měsíce tvrdím, a dokonce se sázím, že Miloš Zeman prezidentem nebude. Což je pro mě velká úleva. Já budu volit Jiřího Drahoše. Jsem vědma. Mám takovou schopnost, že dokážu předvídat,“ předvídala před časem Sommerová. A vidíte: Zeman právě oslavil na Hradě za své druhé vítězství.

„Blbci, kteří se přestali stydět za svou blbost,“ řekl v rámci boje za demokracii režisér Jan Hřebejk o voličích Zemana. Mistrovi podlézavého filmového retra nějak uniklo, že přesně takhle označují své odpůrce totalitní režimy. A nejen to. Třeba Martin Dejdar veřejně podporoval před pěti lety Zemana, načež si před loňskými sněmovními volbami nechal zaplatit od ODS a vyrazil na turné s jejím šéfem Petrem Fialou, kde kritizoval… Zemana! Seděl jsem v první řadě a tlačila mě z toho židle stejně zle jako Václava Klause na inauguraci Zemana.

„Zapomnělo se na hodnoty, jako je čest, morálka,“ nadchla se teď Sommerová sama sebou. Ano a málokdo o tom ví tolik jako umělci, kteří je nejradši hájí za peníze. Nejen Sommerové nějak uniká ironie toho, že „svou“ demokracii hájí totalitními způsoby a že své filmy točí i za peníze Hřebejkových „blbců“. Možná i proto ji lidi demokraticky nevolí. Což vlastně i vysvětluje, proč se bojí výsledků voleb, jak si posteskla vloni v létě pořadu Štrunc!     

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1