Zoufalost plodí zoufalost. Zopakuje šéf ODS frašku s nouzovým stavem?

Petr Holec

GLOSA PETRA HOLCE | Je to měsíc, co opoziční strany zaskočili jejich vlastní hejtmani, když poslance prosili, ať si to ještě rozmyslí a podpoří prodloužení nouzového stavu. Teď se zdá, že přinejmenším ODS si tuhle frašku hodlá zopakovat. Její šéf Petr Fiala volá po zrušení zákazu cestování mezi okresy ještě před Velikonocemi.

Člověk by řekl, že jedna fraška s nouzovým stavem bude opozici bohatě stačit. Když ji naposled zkoušela otočit ve vítězství, stálo ji to tolik rétorické kreativity, že jí musel závidět i Jaromír Soukup. Možná i proto si teď strany „opobloku“ dávají pozor. Piráti, STAN, a dokonce i šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová, která jinak nese prapor antibabišovského odboje, říkají, že s vládou nejdřív vyhodnotí efekt současného lockdownu. 

Ano, skoro jako by se do politiky vrátil rozum. Bohužel kromě Fialy, který už začal psát na twitter, že současná opatření omezující pohyb lidí prostě nefungují, a ODS proto bude po vládě chtít, aby na Velikonoce zrušila zákaz cestování mezi okresy. „Budeme po vládě chtít, aby vyhodnotila účinnost nesmyslného zákazu pohybu mezi okresy a zákaz styku mezi rodinnými příslušníky. Nevidíme v nich fakt žádný efekt,“ uvedl Fiala na sociální síti. 

Tak to je originální logika hodná profesora. Šéf ODS už teď nevidí žádný efekt v opatřeních, která teprve žádá vyhodnotit. Možná by měl zavolat třeba plzeňské hejtmance ODS Iloně Mauritzové, která v České televizi řekla, že se pandemická situace aspoň stabilizovala, a že je proto pro pokračování protipandemických opatření. 

Rozumněji než Fiala mluví i Piráti a STAN, což zřejmě vysvětluje, proč jejich volební dvojkoalice roste, zatímco trojkoalice SPOLU „betonuje“ rozpačité třetí místo. I Piráti a STAN chtějí s vládou nejdřív projednat efekt současného lockdownu, a až pak něco rušit.

Zoufalí lidé dělají zoufalé věci. A málokdo je toho v politice poslední dobou důkazem tak jako právě šéf ODS. Svoji bezradnost zkouší maskovat klobouky a dýmkou, jako by si ostrou předvolební dobu spletl s natáčením brněnské detektivky z časů první republiky. A když už se pustí na twitter, pak je z toho buď nelogické sdělení, nebo fotka dvou proužkovaných kravat. Ano, ODS pod jeho vedením stále častěji působí, že je zralá na kravatu. Jedna na to bohatě stačí.

sinfin.digital