Články odjinud

Archeologové pod Masaryčkou: žumpy, studny i hádanka pro šotouše

Archeologové pod Masaryčkou: žumpy, studny i hádanka pro šotouše

Před patnácti lety byl archeolog Martin Vyšohlíd u velkého výzkumu pod dnešním Palladiem, od loňského října vede vykopávky o čtvrt kilometru dál, na Masarykově nádraží, kde skupina Penta plánuje stavět novou administrativní čtvrť. S nálezy honosných měšťanských domů se tu na rozdíl od náměstí Republiky počítat nedalo, ve stínu novoměstských hradeb se dlouho usazovali hlavně nemajetní řemeslníci. Co o periferii středověké Prahy prozradil výzkum, který se v těchto dnech chýlí ke konci?

„Tohle je pro nás zatím záhada, už to ale konzultuji s odborníky na industriální architekturu,“ ukazuje Martin Vyšohlíd zahloubenou čtvercovou stavbu z ožehlých cihel a kamenů. Žádný středověk, maximálně devatenácté století, kdy na pozemcích mezi ulicemi Na Florenci a Hybernskou vyrostlo nádraží Státní dráhy, dnešní Masarykovo. Právě památky spojené s železnicí byly tím prvním, na co archeologové při pročesávání šesti tisíc metrů čtverečních naráželi.

První vlak přijel na nádraží v srpnu 1845, před tím musela být celá plocha zavezena sutí a zplanýrována. Vrstva, která pohřbila vše, co tu dřív stálo, byla silná tři metry. „Našly se tu například betonové nádrže na vodu pro parní vlaky, zbytky dlažby, nebo základy celních skladů, které byly zbourány relativně nedávno,“ vyjmenovává Vyšohlíd. A také ony zčernalé zdi, které mohly být podle archeologů součástí nádražní výtopny. Určitě se časem najde nějaký šotouš, který tuhle hypotézu potvrdí, nebo přijde s vlastním vysvětlením.

S výstavbou nádraží souvisela také proměna hradebního pásu, který kolejiště rozřezával na dvě části. Aby mohly vlaky jezdit až do města, musela být barokní hradba částečně zbourána a nový úsek narýsovaný kolmo na kolejnice doplněn uzamykatelnou branou. Hradby samotné Vyšohlíd a jeho kolegové ze společnosti Archaia při záchranném výzkumu podél ulice Na Florenci nezkoumali. Torzo fortifikačního pásu sice olizuje zadní stranu pozemku, hradby však byly vyjmuty ze stavební jámy. „Jsou totiž památkově chráněné,“ vysvětluje archeolog. Skupina Penta v další vlně hodlá zastavět také pozemky směrem k autobusovému nádraží na Florenci, tedy ty, které se historicky nacházely ještě před hradbami. „Tam žádný velký výzkum neplánujeme. Příkop byl zasypán stavební sutí v 19. století, a to pro nás není moc zajímavé,“ říká Vyšohlíd.

Po odbagrování třímetrové navážky pocházející ze století páry začali archeologové konečně narážet na zajímavější artefakty. Před rokem 1845 byly na zkoumaném pozemku relativně velké zahrady, z nichž část se táhla až do Hybernské. Vznikly scelováním menších domovních parcel, pravděpodobně za třicetileté války. „Podle dýmek, které jsme nacházeli, víme, že si sem lidé chodili zakouřit. Našel se ale i růženec, medailonek s Pannou Marií Svatohorskou a svatým Ignácem, krucifix, mince nebo pinzeta,“ vypráví Vyšohlíd, který z přes zimu vykopaných předmětů poskládal improvizovanou expozici, jíž čas od času ukazuje novinářům a zástupcům investora. Nelze vyloučit, že jednou bude k vidění v interiéru některé z novostaveb, podobně jako tomu je v Palladiu nebo na Malé Straně v hotelu Mandarin. „Všechny nalezené věci jsou majetkem státu, ale nebývá problém jejich zapůjčení. Platí to především u keramiky, která nevyžaduje žádné speciální zacházení.“

V zahradách přilepených z vnitřní strany k městským hradbám logicky nebylo dvakrát bezpečno během obléhání města. Dokládají to nálezy dělových koulí a střepin granátů. Našla se tu ale i drobná zahradní architektura – cihlový zavlažovací systém nebo v pozdější nádražní suti utopený zahradní domek s malovanými stěnami. Dá se rekonstruovat, co v zahradách rostlo? „Bohužel ne. V pískovém podloží Prahy dřevo obecně velice rychle hnije, výjimkou jsou jen bahenní sedimenty na dně studen, v těch se naopak materiál dobře konzervuje. Na ploše jsme ale nasbírali vzorky pro archeobotaniky, kteří pak budou moci určit, jakého charakteru zahrady byly a co v nich rostlo,“ říká Vyšohlíd.

Proti proudu času směřujeme k nejstarší vrstvě. Ta přibližuje dobu, kdy na severním okraji Masarykova nádraží stávaly domky řemeslníků, kteří se tu začali usazovat ve druhé polovině 14. století po založení Nového Města Karlem IV. Ulička vedoucí ke gotickým hradbám, které později nahradila barokní fortifikace, nebyla tou nejprestižnější pražskou adresou. „Tím je ale současný výzkum paradoxně unikátní, ještě nikdy se nic podobně velkého nedělalo na úplné periferii Nového Města,“ upozorňuje Vyšohlíd.

Ruiny domů samotných se ukrývají až pod ulicí Na Florenci. Ta byla ve středověku mnohem užší než dnes, takže ve stavební jámě archeologové mohli zachytit pouze zadní zdi domů a jejich zázemí – zahrady se studnami, záchodovými jímkami či jámami na odpad. „Bylo jich tu obrovské množství, středověký člověk by se s nimi ale nekopal jen kvůli odpadu, to by ho radši vyhodil na ulici. V zemi se ukrýval cenný stavební materiál – písek, jíl a hlína –, takže lidé zabili dvě mouchy jednou ranou,“ říká Vyšohlíd.

Studny, které se tu zavrtávaly až do sedmimetrové hloubky, měly obvykle jen velice krátký život. Vodu znečistila nedaleká žumpa a šachta musela být zasypána sutí a odpadem. Archeologové nyní zavalené studny vybírali až na dno. Že se do nich vrátí voda, se obávat nemuseli. V centru Prahy se to stává pouze výjimečně. Všechny potoky a potůčky, které protékaly středověkým městem, jsou dávno minulostí a režim spodní vody změnily i bariéry z betonových základů novostaveb.

Právě ze studen pocházejí ty nejcennější nálezy. Čím hlouběji, tím lépe. Jak již bylo řečeno, voda a bahno konzervují, a tak se v šachtách dá narazit i na méně odolné materiály, jako je dřevo či kůže. Osmdesát procent všech nálezů z Masarykova nádraží tvoří keramika, v banánovkách, které Archaia odváží do své laboratoře, se najdou kupříkladu také zvířecí kosti a dokonce i kosti lidské. „Ty se sem ale dostaly až druhotně, nejednalo se o žádné hroby,“ upřesňuje Vyšohlíd a odhaduje, že zkoumaná plocha vydá nějakých čtyři sta krabic materiálu.

Na závěr ještě jednou zpátky ke keramice. Martin Vyšohlíd je znalcem historických kachlů a i v tomhle ohledu ho podzemí nádraží potěšilo. Na většině z nalezených střepů jsou náboženské nebo heraldické motivy, archeologové ale ze země vysvobodili také kachel, který sloužil pro obveselení majitelů domu a jejich hostů. Je na něm vyobrazen ctihodný měšťan, který se při pohledu vzhůru nohama mění na šaška s rolničkami. Kachle jsou očazené, takže je jasné, že byly používány. Znamená to, že někomu spadla pec a on střepy vyvezl na zahradu? „Mohlo to tak být, ale stejně tak mu někdo mohl rozbořit celý dům,“směje se archeolog.

 

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818