Bizarní spor rozkládá pražskou koalici. Hřib vyčítá partnerům, že hlasovali pro návrh Piráta | info.cz

Články odjinud

Bizarní spor rozkládá pražskou koalici. Hřib vyčítá partnerům, že hlasovali pro návrh Piráta

Pražská koalice Pirátské strany, Prahy sobě a Spojených sil pro Prahu se ocitla v krizi. INFO.CZ má e-mail primátora Zdeňka Hřiba, který je adresovaný pražským radním. Hřib v něm osočuje své koaliční partnery, že závažně porušili koaliční smlouvu. Vadí mu, že zástupci Prahy sobě a Spojených sil pro Prahu hlasovali na představenstvu Pražské plynárenské pro návrh zástupce Pirátské strany Jaromíra Beránka.

Beránek navrhl omezení odměn pro bývalé členy dozorčí rady Pražské plynárenské na 300.000 korun z původního jednoho milionu. Tento návrh prošel, ale Hřib to považuje za porušení koaliční smlouvy, kde všechny strany prohlašují „zrušíme tantiémy pro členy dozorčích rad“.

Za pozornost stojí, že v podstatě žádná ze stran koalice nemá se zrušením odměn problémy. Beránek podle informací INFO.CZ reagoval na návrh předsedy představenstva Pražské plynárenské holding, aby odměny zůstaly zachované v původní výši. To zástupce Pirátské strany odmítl a údajně uvedl, že by se Piráti byli ochotni smířit s nižší částkou. Primátor to teď ale v podstatě popírá, což u koaličních partnerů vyvolalo velké překvapení.

„Chápu postoj profesora Dlouhého, člověka vyučujícího na VŠE, tedy, že by se koaliční postuláty neměly zcela uplatňovat retroaktivně. V tomto případě vyplacená tantiéma byla poměrně výrazně nižší než ty v předchozích letech. Za sebe jsem ovšem pro budoucnost pro jejich nevyplácení,“ řekl INFO.CZ radní za Spojené síly pro Prahu Jan Chabr.

Hřib v e-mailu uvádí: „Zaznamenal jsem navíc určité tendence o bagatelizaci tohoto flagrantního porušení koaliční smlouvy. Věřte proto, že jde o záležitost, která je pro nás zásadní nejen s ohledem na okruh obdarovaných politických trafikantů, ale také v obecné rovině. Také jsem zaznamenal snahu 'hodit to na Piráty' a to musím jednoznačně odmítnout.“ Zástupci ostatní stran se nyní podle něj snaží svalit vinu na Beránka, přestože sám omezení navrhnul.

„Díky snaze našeho zástupce Jaromíra Beránka sice došlo k výraznému snížení tantiém oproti původnímu štědrému návrhu ze strany prof. Dlouhého, ale náš zástupce nehlasoval ani pro tyto snížené tantiémy, protože koaliční smlouva hovoří v tomto bodě zcela jasně,“ dodal Hřib a zároveň vyzval předsedu TOP 09 Jiřího Pospíšila, aby na tento spor nijak mediálně nereagoval.

Někteří z těch, kteří mají odměny dostat, se INFO.CZ navíc ozvali, že se peněz dobrovolně vzdají, protože jim o peníze nejde. Jedním z nich je i pražský zastupitel za ANO Radomír Nepil. „Nemám problémy, aby se zrušily tantiemi pro dozorčí radu a ty, které jsou už schváleny, věnuji na dobročinné účely, jako jsem to dělal v minulosti. Udělám tak dobrý skutek a zároveň pan primátor bude moci řešit skutečné problémy města jako například katastrofální stav dopravy, který je nyní v Praze,“ řekl.

Spory v koalici dospěly tak daleko, že pražský primátor zorganizoval schůzku klubů stran magistrátní koalice na pátek 28. června od 12:00. „Primárně chceme tedy vědět, zda-li šlo o chybu jednotlivců, tedy Vašich zástupců v představenstvu Pražské plynárenské holding, anebo jde o záměr porušit koaliční smlouvu ze strany Vašeho klubu a zda-li tedy koaliční smlouva ještě vůbec platí. Vaši zástupci byli totiž upozorněni, že rozdělení tantiém pro dozorčí radu Pražské plynárenské je v příkrém rozporu s koaliční smlouvou,“ uvedl Hřib.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud