Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Chystaná rekonstrukce Juditiny věže zvedla památkáře ze židlí: Karlův most už nebude jako dřív

Chystaná rekonstrukce Juditiny věže zvedla památkáře ze židlí: Karlův most už nebude jako dřív

Národní památkový ústav (NPÚ) nesouhlasí s projektem chystané rekonstrukce Juditiny věže Karlova mostu v Praze. ČTK to sdělil mluvčí ústavu Jan Cieslar. Opravy plánuje Praha 1, kterou za způsob a podobu projektu kritizuje Klub Za starou Prahu. Klub má prostory věže od města pronajaty. Podle NPÚ v případě uskutečnění rekonstrukce hrozí to, že národní kulturní památka přijde o historickou autenticitu.

"Postoj NPÚ vychází z obav z možného rizika ztráty autenticity Juditiny věže, které vyplývají ze studie předložené projektantem. Největší obavy vyvolaly navrhované statické zásahy, a proto byl návrh jako celek odmítnut," uvedl mluvčí NPÚ.

Dodal, že s ohledem na význam Karlova mostu je nutné k rekonstrukci věže, která je nutná, přistupovat s maximální citlivostí. Plány radnice jsou podle památkářů moc invazivní a zbytečně zasahují do konstrukce stavby.

Juditina věž
Též Malostranská mostecká věž je nižší ze dvou věží, které tvoří bránu z Karlova mostu na Malou Stranu. Stavba byla součástí Juditina mostu, který stál na místě dnešního Karlova, a vznikla v románském slohu ve 12. století.

Radnici za postup a plány rekonstrukce kritizuje také Klub Za starou Prahu, který ve věži od roku 1927 sídlí a má uzavřenou nájemní smlouvu do roku 2093. Klub ve věži od roku 2007 provozuje knihkupectví a pořádá přednášky, koncerty a další akce pro veřejnost.

Podobně jako NPÚ považuje spolek chystanou rekonstrukci za příliš invazivní a navíc se obává toho, že jej radnice z památky vystěhuje a vytvoří v ní prostory pro turisty. Praha 1 to popírá, podle mluvčí radnice Veroniky Blažkové smlouva platí a spolek si bude muset najít jiné prostory pouze po dobu rekonstrukce.

Podle Prahy 1 s jejich záměrem souhlasí magistrátní památkáři, jejichž stanovisko je na rozdíl od NPÚ závazné a stavební úřady se jím musejí řídit. Památka je v havarijním stavu a vyžaduje generální opravu. Do věže zatéká a mykologický průzkum odhalil v konstrukci dřevokaznou houbu. V případě zdržení oprav podle mluvčí radnice hrozí nevratné poškození stavby.

 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1