Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Horko na magistrátu. Vlivný pražský politik potichu zorganizoval miliardový tendr

Horko na magistrátu. Vlivný pražský politik potichu zorganizoval miliardový tendr

Vlivný pražský radní a místopředseda ČSSD Petr Dolínek se postaral o pořádný rozruch na pražském magistrátu. Náměstek primátorky Krnáčové totiž loni na podzim nechal prostřednictvím Technické správy komunikací (TSK) tiše vypsat tendr na úklid komunikací za miliardy korun. Soutěž přitom byla zorganizována jen den předtím, než město získalo díky obchodní transakci plnou kontrolu nad společností Pražské služby. Dolínek na dotazy INFO.CZ nereagoval. 

Existenci tendru, který bude zrušen, potvrzuje i radní Jan Wolf. „Je pravda, že pan Dolínek o tom nikomu neřekl, na druhou stranu se však sluší podotknout, že měl tuto záležitost ve své gesci. Ovšem jednalo se o několik miliard korun a Rada o tom nejspíše vědět měla," řekl pro INFO.CZ Dolínkův kolega z Magistrátu. Dodal, že Rada hlavního města Prahy o tomto tendru dnes jednala a navrhla jeho zrušení s tím, že se zakázka zadá in-house. 

To byl ostatně také důvod, proč Praha chtěla získat plnou kontrolu nad Pražskými službami. Tato transakce totiž magistrátu umožní, aby mohl zakázku na úklid komunikací udělovat přímo, nebude tak muset vypisovat tendr a ve výsledku ušetří značné finanční prostředky. "Je to absurdní a doufám, že jde jen o neprofesionalitu. Jedním z hlavních důvodů, proč jsme chtěli získat 100procentní podíl v Pražských službách, byla možnost zadávat velké zakázky v režimu in-house a tím městu ušetřit miliardy. Pražské služby jsme ovládli, ale pak je bez vědomí rady vypsán tendr za 14 miliard. To je neskutečné!" řekl INFO.CZ primátorka Adriana Krnáčová.

Nejpodivnější okolností zavdávající důvod k pochybám, na které celý projekt nakonec ztroskotal, bylo, že Dolínek jednal v tichosti a většina z dalších radních o jeho plánech nevěděla. Ve chvíli, kdy se ale o plánovaném tendru dozvěděli ostatní radní, byla soutěž v podstatěn skončila. "Rada o tom informována nebyla, proto dnes uložila náměstku Dolínkovi, aby byl tendr zrušen. celá výměna majetkových podílů, kterou jsme dotáhli do úspěšného konce, by byla v podstatě zbytečná," uvedl radní Karel Grabein Procházka. 

Kompletní zpravodajství k prezidentským volbám 2018 najdete zde>>>

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1