Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Kandidát na primátora za ANO Nacher: Kromě dopravy nebo bydlení chci Pražanům nabídnout i téma dluhů

Kandidát na primátora za ANO Nacher: Kromě dopravy nebo bydlení chci Pražanům nabídnout i téma dluhů

Poslanci ANO Taťána Malá a Patrik Nacher připravili pozměňovací návrh k novele insolvenčního zákona, který má přinést možnost „ještě rychlejšího oddlužení“. Místo sedmi let by se lhůta, po kterou musí dlužník dokázat, že se snaží splácet, zkrátila na pět roků. O novele teď bude rozhodovat sněmovna. „Troufám si říct, že na podvýborech by to mohlo dopadnout tak, že si všichni osvojíme jeden velký pozměňovací návrh, kam vtělíme všechny představy, na kterých bude shoda napříč politickým spektrem,“ říká v rozhovoru pro INFO.CZ Nacher. Ten zvítězil v primárkách hnutí ANO a je tak kandidátem hnutí na pražského primátora. Téma dluhů se promítne i do jeho kampaně.

Vy jste společně s poslankyní Taťánou Malou (ANO) předložili pozměňovací návrh novely insolvenčního zákona, který dlužníkům umožňuje „ještě rychlejší“ oddlužení. Co bylo motivaci?

Navrhli jsme takovou kombinaci, aby v zákoně zůstala kratší doba – místo sedmi let pět let (lhůta na oddlužení se zkrátí ze sedmi na pět let – pozn. redakce). Sedm let je totiž opravdu dlouhá doba. Podle mě je pro člověka, který se chce zase vrátit do systému, neefektivní. Zároveň chceme, aby tam implicitně zůstala podmínka třiceti procent, aby tam nebyla nula (dlužník musí během lhůty splatit minimálně třicet procent dluhu – pozn. redakce). Třicet procent se ale ztrácí jako vstupní bariéra. Mělo to být na konci jako minimum, které by měl člověk splnit.

Pak by se měl do systému oddlužení dostat téměř kdokoliv. Bude pak ale velmi přísně sledovaný v tom, jestli dělá maximum pro to, aby splatil co nejvíce. To je v zásadě popis toho, co jsme navrhli s Taťánou Malou.

Rozprava na sněmovních podvýborech byla podle vás velmi detailní. Má návrh novely insolvenčního zákona šanci, aby sněmovnou prošel? V minulém období se to vládě Bohuslava Sobotky nepodařilo.

Troufám si říct, že na podvýborech by to mohlo dopadnout tak, že si všichni osvojíme jeden velký pozměňovací návrh, kam vtělíme všechny představy, na kterých bude shoda napříč politickým spektrem. Pak je jen otázka, jak to my všichni budeme schopni vysvětlovat v našich klubech, kde třeba tak hluboce ponořeni do problematiky nejsou. Určitě bude ještě pár návrhů mimo to.

Nicméně si troufám říct, že právě díky odbornosti a detailnosti je to o tom, že když se na podvýborech pro insolvence a pro spotřebitele jsme schopni dohodnout, tak by z toho mělo vyústit návrh, který by pak měl najít podporu třeba 80 procent napříč politickým spektrem. Jde o společný cíl a dobrou věc.

I vaši kolegové z ANO ale byli dříve proti takovým návrhům na snazší možnost oddlužení.

Oni byli proti tomu původnímu návrhu. Nyní si myslím, že návrh se nyní znatelně mění všemi parametry a změnami, které jsem popisoval.

Od expertů opakovaně zaznívá, že dnešní vysoká míra zadluženosti mezi Čechy, je pozůstatkem minulých let, kdy na trhu fungovalo mnoho subjektů nabízejících nevýhodné půjčky. Souhlasíte s tím?

Určitě. Jedná se o vztah nezodpovědného dlužníka, který si půjčuje a ani o tom nepřemýšlí a predátorského věřitele, který mu půjčuje i tak. To je výsledek předchozího trhu, který se rozvíjel víceméně do 1. prosince 2016, kdy byl přijat přísný zákon o spotřebitelském úvěru, který toto víceméně limituje. Neříkám, že to řeší úplně na nulu, ale velmi výrazně limituje.

To znamená, že my tu máme nakumulovanou nějakou záležitost z minula. Proto jsem byl zastáncem spíše měkčí verze zákona. Není to něco, co řešíme aktuálně, ale co máme z hlediska setrvačnosti z minula.

Vy se spotřebitelským úvěrům věnujete dlouhodobě. Ke svému poslaneckému mandátu jste byl ještě zvolen v primárkách hnutí ANO jako kandidát na primátora do komunálních voleb v Praze. Chcete se tématu dluhů věnovat i ve své kampani na lokální úrovni?

Určitě nechci popírat sám sebe, to znamená, že ve všech věcech, kterými jsem se zabýval celý život, chci v civilním životě pokračovat, abych nebyl jen v politické bublině a nezbláznil se z toho. Ale chci to promítnout také do toho mandátu.

To znamená, že když třináct let pracuji s lidmi se zdravotním postižením, tak mám nějaký sociální přesah. Když řeším finanční gramotnost, ochranu spotřebitele a spotřebitelský trh, tak se to vlastně týká každého člověka, který konzumuje nějakou službu nebo kupuje nějaké zboží, tudíž i Pražanů. Když se bavím o osvětě a šíření dobré praxe, tak je to zase o vzdělávání.

Vidím tam určité oslí můstky, kde bych to z každodenní praxe mohl převtělit v něco, co by kromě klasických témat jako doprava, bydlení a podobně dávalo smysl nabídnout Pražanům. A přitom by to působilo přirozeně, protože to patří ke mně.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1