„Koněv už je zase růžovej.“ Vandalové opět poničili sochu sovětského maršála v Praze | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Koněv už je zase růžovej.“ Vandalové opět poničili sochu sovětského maršála v Praze

„Koněv už je zase růžovej.“ Vandalové opět poničili sochu sovětského maršála v Praze

Socha maršála Koněva v pražských Dejvicích se stala terčem vandalů. Ti ji polili růžovou barvou a na podstavec napsali číslici 1968. Na Facebooku na případ upozornil starosta Prahy 6 Ondřej Kolář. Koněvova socha byla předmětem útoku již v minulosti.

„Den vítězství dnes začal vítězstvím vandalů. Je velká škoda, že činy a oběti Rudé armády, která osvobodila velkou část Československa, jsou zapomínány a místo toho, abychom vzpomněli i na sovětské hrdiny, budeme muset opět přemýšlet, co s Koněvem,“ napsal na Facebooku Kolář.

"Maršál Koněv už je zase růžovej. Za radnici konstatuju, že ho zase vyčistíme a dáme k němu během letošního června tři bronzové desky s českým, ruským a anglickým textem, jak to bylo doopravdy, aby to na něj stále dokola nesprejovali," uvedl místostarosta městské části Jan Lacina.

Vandalismem se již zabývá policie. Podle její mluvčí Andrey Zoulové vše nasvědčuje tomu, že neznámý pachatel sochu polil barvou v době od pondělních 19:00 do dnešních 04:00. Policisté dle jejích slov nyní vyhodnocují kamerové záznamy. Svědci mohou své informace předávat prostřednictvím linky 158.

Dejvická socha maršála Ivana Stěpanoviče Koněva se nestala terčem vandalů poprvé. Už v listopadu 2014 sochu někdo od pasu dolů natřel růžovou barvou, loni zase neznámý pachatel na podstavec sochy rudou barvou nasprejoval letopočty 1956, 1961, 1968 a 2017. Pobouření činem vyjádřila i Moskva.

Socha je trnem v oku jako symbol osvobození Prahy Rudou armádou i kvůli problematické minulosti samotného Koněva, který mimo jiné vedl také tažení na potlačení protikomunistických protestů v Maďarsku v roce 1956 a o pět let později působil v Berlíně při výstavbě Berlínské zdi.

„Má tu být? Má zmizet? Má se upravit? A co takhle ho sundat a postavit místo něj opravdu důstojný pomník Rudé armádě? Doplnil by řadu vojenských a válečných pomníků, které v Praze 6 máme –zahraniční bojovníky na Kulaťáku, parašutisty v Technické, letce na náměstí Svobody, Morávka u Prašného mostu, Balabána na Evropské, ale třeba i nejnovější pomník věnovaný návratu československých stíhačů RAF na letišti a další a další,“ přemýšlí Kolář.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.