Články odjinud

„Koněv už je zase růžovej.“ Vandalové opět poničili sochu sovětského maršála v Praze

„Koněv už je zase růžovej.“ Vandalové opět poničili sochu sovětského maršála v Praze

Socha maršála Koněva v pražských Dejvicích se stala terčem vandalů. Ti ji polili růžovou barvou a na podstavec napsali číslici 1968. Na Facebooku na případ upozornil starosta Prahy 6 Ondřej Kolář. Koněvova socha byla předmětem útoku již v minulosti.

„Den vítězství dnes začal vítězstvím vandalů. Je velká škoda, že činy a oběti Rudé armády, která osvobodila velkou část Československa, jsou zapomínány a místo toho, abychom vzpomněli i na sovětské hrdiny, budeme muset opět přemýšlet, co s Koněvem,“ napsal na Facebooku Kolář.

"Maršál Koněv už je zase růžovej. Za radnici konstatuju, že ho zase vyčistíme a dáme k němu během letošního června tři bronzové desky s českým, ruským a anglickým textem, jak to bylo doopravdy, aby to na něj stále dokola nesprejovali," uvedl místostarosta městské části Jan Lacina.

Vandalismem se již zabývá policie. Podle její mluvčí Andrey Zoulové vše nasvědčuje tomu, že neznámý pachatel sochu polil barvou v době od pondělních 19:00 do dnešních 04:00. Policisté dle jejích slov nyní vyhodnocují kamerové záznamy. Svědci mohou své informace předávat prostřednictvím linky 158.

Dejvická socha maršála Ivana Stěpanoviče Koněva se nestala terčem vandalů poprvé. Už v listopadu 2014 sochu někdo od pasu dolů natřel růžovou barvou, loni zase neznámý pachatel na podstavec sochy rudou barvou nasprejoval letopočty 1956, 1961, 1968 a 2017. Pobouření činem vyjádřila i Moskva.

Socha je trnem v oku jako symbol osvobození Prahy Rudou armádou i kvůli problematické minulosti samotného Koněva, který mimo jiné vedl také tažení na potlačení protikomunistických protestů v Maďarsku v roce 1956 a o pět let později působil v Berlíně při výstavbě Berlínské zdi.

„Má tu být? Má zmizet? Má se upravit? A co takhle ho sundat a postavit místo něj opravdu důstojný pomník Rudé armádě? Doplnil by řadu vojenských a válečných pomníků, které v Praze 6 máme –zahraniční bojovníky na Kulaťáku, parašutisty v Technické, letce na náměstí Svobody, Morávka u Prašného mostu, Balabána na Evropské, ale třeba i nejnovější pomník věnovaný návratu československých stíhačů RAF na letišti a další a další,“ přemýšlí Kolář.