Masivní Kinterův objekt z výstavy Nervous Trees bude až do září v Motole. Má rozveselit pacienty | info.cz

Články odjinud

Masivní Kinterův objekt z výstavy Nervous Trees bude až do září v Motole. Má rozveselit pacienty

Motolská nemocnice má od včerejška novou atrakci. Masivní objekt Kryštofa Kintery BASIC ATOMIC, který byl jednou z nejvýraznějších součástí jeho veleúspěšné výstavy Nervous Trees se přesunul do venkovních prostor Fakultní nemocnice, kde jej mají návštěvníci, personál i pacienti možnost obdivovat až do září.

Důmyslná, barevně výrazná instalace, připomínající svou strukturou shluky molekul, působí na kamenném a betonovém prostranství před ředitelstvím nemocnice jako útvar z jiné dimenze. Objekt, který rozsvítil strohou nemocniční architekturu, nemá podle Kintery „zdobit“, nýbrž „zlobit“: chybějící politura působí jako pojistka před přílišnou nablýskaností, která by mohla upomenout na kýčovité vánoční dekorace v obchodních centrech.

Nápadem umístit jeden ze svých exponátů do prostor motolské nemocnice se Kryštof Kintera zabýval delší dobu. „Od začátku jsem byl nadšen pobídkou svého přítele, chirurga Roberta Lischkeho,“ řekl pro Info.cz Kintera. „Idea je stará zhruba rok až dva, a dlouho jsem otálel, s čím sem přijít. Nakonec se ukázalo, že tahle poměrně monumentální struktura se sem hodí nejlépe – obrázky na zdech uvnitř budovy jsou sice taky důležité, ale tady se člověk může doopravdy rozmáchnout,“ dodává umělec.

„Jsme opravdu nadšeni a nesmírně poctěni. Dílo BASIC ATOMIC zde ve FN Motol nabourává sterilitu nemocničního prostředí, které si veřejnost často spojuje s bolestí a nepříjemnými zážitky. Umělecký exponát je tím, co působí pozitivně na myšlení návštěvníků nemocnice, kteří mohou alespoň na chvíli přenést svou pozornost mimo jejich problémy a zdravotní obtíže,“ říká ředitel Fakultní nemocnice v Motole Miloslav Ludvík.

Plánuje Kintera v budoucnu umístit do veřejného prostoru i další své objekty? „Určitý diskurz, debata o veřejném prostoru je teď velmi módní, skoro to až působí, že bude Praha brzy plná uměleckých děl,“ směje se Kryštof Kintera. „Já ale pro své realizace vždycky nejprve potřebuji nějaký vnitřní důvod,“ vysvětlil pro Info.cz. „Platí to ostatně i pro obě má další díla, která jsou v Praze ve veřejném prostoru k vidění.“

Umělecký objekt zapůjčil Kintera Motolské nemocnici bezplatně a v ČR tak jde o o první případ, kdy je úspěšné Kinterovo dílo vystavováno v prostorách veřejné instituce. V zahraniční byl tento exponát vystaven například ve švýcarské Basileji nebo nizozemském Rotterdamu.

Krištof Kintera (*1973) patří k nejznámějším současným českým umělcům. Má za sebou desítky výstav po celém světě a jeho uměním se může pochlubit nejeden soukromý sběratel. Je autorem pomníku věnovanému propagátorovi městské cyklistiky Janu Bouchalovi na nábřeží Kapitána Jaroše „Bike to Heaven“ nebo pod Nuselským mostem „Memento mori“ věnovaný sebevrahům. Na podzim 2017 připravil ve spolupráci s Galerií Rudolfinum rozsáhlý projekt Nervous Trees, který shrnoval posledních pět let jeho tvůrčí práce. Ve výjimečných prostorách Kintera představil desítky soch, instalací a interaktivních objektů. Výstava byla mimořádně úspěšná a vidělo ji přes 160 tisíc lidí.

 

 

Kompletní zpravodajství k prezidentským volbám 2018 najdete zde>>> 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud