Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

MHD v Praze zdarma? Posílil by se efekt "bydlení ve vozidle"

MHD v Praze zdarma? Posílil by se efekt "bydlení ve vozidle"

Pokud by v Praze byla zavedena MHD zdarma, posílilo by to efekt "bydlení ve vozidle", míní předseda dopravní sekce Hospodářské komory Emanuel Šíp. Městskou hromadnou dopravu bez poplatků před nadcházejícími komunálními volbami prosazují například politické strany ČSSD či KSČM. 

Pražská hromadná doprava zdarma by podle levicových politických stran ulevila dopravní situaci i životnímu prostředí metropole. Na druhé straně by ale město muselo vykrýt výpadek příjmů z jízdného, které do kasy Dopravního podniku ročně přinese okolo čtyř miliard korun. Sociální demokraté tvrdí, že by finance získali registrací sta tisíc nových obyvatel Prahy, kteří by tuto částku zaplatili na daních, komunisté by výpadek financí kompenzovali z přebytku městského rozpočtu. 

Jenže je otázkou, zda by daňové příjmy nově zaregistrovaných lidí v metropoli přinesly kýžené čtyři miliardy, respektive zda by se celou tuto částku podařilo zadotovat z přebytku hospodaření města. „Pokud by však část příjmů vypadla, utrpěla by tím kvalita dopravy," varuje pro INFO.CZ Emanuel Šíp.

Podle předsedy Dopravní sekce Hospodářské komory (HK) má městská hromadná doprava zdarma nepřehlédnutelné negativní stránky. „Co je zadarmo, toho si nikdo neváží," míní odborník. „Určitě by se tím posílil efekt ´bydlení ve vozidle´ a když vezmeme v úvahu dlouhodobé zaostávání pražské dopravní infrastruktury a pomalý rozvoj sítě veřejné dopravy, zdá se, že by ty peníze byly spíš lépe využity jinde."

Podobně pro INFO.CZ uvažuje i prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák. „Měli bychom se nyní soustředit na investice do modernizace, například zavádění wi-fi, klimatizací nebo rozšiřování metra. Diskuze o tom, že jízdné bude zadarmo, je čistě politická předvolební kampaň. Hromadná doprava v Praze je na špičkové úrovni a učí se od nás celý svět,“ tvrdí Hanák

Podle Šípa by mohl být pozitivní vliv bezplatné MHD vidět ve větším využívání MHD občany či v sociální rovině. Předseda Dopravní sekce HK nicméně dodává, že pro studenty či důchodce již nyní existují velmi výhodné předplatné jízdenky. „A na druhé straně by mohly vzniknout kapacitní problémy zejména na vytížených linkách v dopravní špičce, které by nebyly řešitelné jinak než novými, a to nemalými, investicemi do vozidel," dodává Šíp. 

Bezplatná MHD nyní funguje v estonském Tallinnu nebo v některých menších německých či českých městech - například ve Frýdku-Místku či ve Strakonicích. Nemálo měst však hromadnou dopravu zdarma v minulosti zavedlo a po nějaké době zase zrušilo. „Zatím nelze vypozorovat nějaký jasný evropský či světový trend," uvažuje Šíp. 

Příklad zrušené dopravy zdarma se týká například belgického města Hasselt, které se od bezplatné MHD odklonilo v roce 2013. Během šestnácti let fungování tohoto konceptu se totiž náklady na MHD zdarma zvýšily téměř čtyřnásobně. 

 

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1