Mikulandská ulice, ve které se zřítila část domu, je znovu průjezdná. Budova se možná nebude muset bourat | info.cz

Články odjinud

Mikulandská ulice, ve které se zřítila část domu, je znovu průjezdná. Budova se možná nebude muset bourat

Mikulandská ulice v centru Prahy, která byla týden uzavřena po zřícení části domu, je ode dneška opět průjezdná. Měření dnes ráno prokázalo, že je otevření ulice pro dopravu možné. ČTK to oznámila mluvčí radnice městské části Praha 1 Veronika Blažková. V rekonstruovaném domě v Mikulandské ulici se minulé úterý zřítila dvě patra. Při neštěstí byli zraněni tři lidé.

Okolnosti zřícení vyšetřují policisté pro podezření z obecného ohrožení z nedbalosti. Podle firmy Metrostav, která má rekonstrukci na starosti, nebyly porušeny žádné předpisy týkající se bezpečnosti práce.

 

Dům z konce 19. století není památkově chráněný. Po přestavbě se má změnit na technologické a dílenské zázemí pro studenty UMPRUM. Pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO) krátce po neštěstí řekla, že je potřeba prověřit roli památkářů, kteří podle ní možná nutili projektanty k "nestandardním postupům". Podle rektora UMPRUM Jindřicha Smetany museli projektanti upravit na základě požadavků Národního památkového ústavu (NPÚ) plány, což se týkalo i konstrukce stropů. Postup památkářů ale nechtěl před koncem vyšetřování dávat do souvislosti s tragédií. NPÚ jakoukoliv odpovědnost za zřícení popřel.

Následující dva týdny bude Metrostav provádět zabezpečovací a bourací práce ve východním křídle domu, aby budovu stabilizoval. Podle firmy nebude muset být dům zbourán, zachována zůstane i čelní stěna, za níž se zřítila dvě patra.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud