Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Na I.P. Pavlova přibudou přechody pro chodce a zmizí zábradlí. Úpravy by mohly začít ještě letos

Na I.P. Pavlova přibudou přechody pro chodce a zmizí zábradlí. Úpravy by mohly začít ještě letos

Na pražském náměstí I.P. Pavlova by mohly přibýt přechody pro chodce, zmizet zábradlí a část náměstí pak má být nově vydlážděna. Nový přechod má přibýt také u muzea na Václavském náměstí. Změny nijak neovlivní dopravu na magistrále. Novinářům to dnes řekla náměstkyně primátorky Petra Kolínská (SZ/Trojkoalice). Změny ve čtvrtek posoudí pražští zastupitelé. Pokud je odsouhlasí, budou uskutečněny ještě letos. 

Rada města na začátku února změny schválila, ale platnost rozhodnutí následně pozastavila primátorka Adriana Krnáčová (ANO).

Na I.P. Pavlova se denně pohybuje okolo 220 000 pěších. „Spousta chodců, přechází v místech, kde není žádný přechod. Přecházejí tam proto, že před nimi stojí auta na semaforech. Jedno z opatření, které se má stát, je doplnit přechody na místa, kde již nyní auta na semaforech stojí, ale chodci tam nemohou přecházet,“ řekla Kolínská. Přechody mají na náměstí vzniknout rovnoběžně s Legerovou a Sokolskou ulicí.

Zmizet by měla také přebytečná zábradlí, a to jak ze samotného náměstí tak z okolí zastávky tramvají. „Když se tam půjdete podívat, zjistíte, že jsou tam tuny zrezivělého, nevzhledného a nefunkčního zábradlí,“ řekla Kolínská. Předlážděna má být jižní část náměstí. Vedení Prahy v minulosti mluvilo také o tom, že by kvůli vyšší bezpečnosti nechalo zvednout a s chodníky vyrovnat úroveň vozovky v Jugoslávské ulici v místě, kudy auta projíždějí z Legerovy do Lublaňské.

Nový přechod je plánován přes magistrálu rovněž před Národním muzeem. Také tady již dnes auta na semaforu zastavují. Podle Kolínské je třeba přechod pouze upravit.

Zda ke změnám dojde, rozhodnou ve čtvrtek zastupitelé. Ti totiž projednají primátorkou pozastavené rozhodnutí rady, která zmíněné změny podpořila. Pakliže se změnami budou souhlasit, uskuteční se ještě letos. Pokud je zamítnou, budou si Pražané muset podle Kolínské počkat na rozhodnutí nového vedení města, které vzejde z podzimních voleb.

Proti úpravám se v uplynulých týdnech postavili zástupci ANO. Podle existující dokumentace prý není prokazatelné, jak budou plánovaná opatření přesně vypadat. Magistrálu prý lze měnit až po dostavbě vnitřního a vnějšího silničního okruhu. To dnes Kolínská odmítla. Změny se prý automobilové dopravy nijak nedotknou, navíc o úpravách magistrály se mluví již dlouho a vznikla řada studií.

Po severojižní magistrále projedou denně desítky tisíc automobilů. Komunikace spojuje Prahu 4 s Prahou 7 a prochází centrem města. Její stavba začala v 70. letech.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1