Články odjinud

Praha 10 loni hospodařila s přebytkem 124 milionů. Důvodem je nevyčerpání peněz na plánované investice

Praha 10 loni hospodařila s přebytkem 124 milionů. Důvodem je nevyčerpání peněz na plánované investice

Radnice Prahy 10 za loňský rok skončila v přebytku 124,7 milionu korun. Vyplývá to ze závěrečného účtu městské části, který dnes projednalo zastupitelstvo. Podle původně schváleného rozpočtu plánovala Praha 10 naopak deficit asi 384 milionu korun. Důvodem rozdílu je nevyčerpání peněz na plánované investice, ze kterých radnice utratila zhruba pětinu, což kritizuje opozice. Letošní rozpočet počítá s příjmy 959 milionů korun a výdaji 1,223 miliardy.

Radnice eviduje k 31. prosinci 2017 příjmy 989 milionu korun a výdaje 864,2 milionu. Původně plánovala radnice utratit za investice 572,9 milionu, v upravené verzi rozpočtu se částka ještě zvedla na 675 milionů. Z této sumy se utratilo 152,6 milionu, tedy 22,6 procenta. Celkem radnice utratila o něco více než polovinu celkových plánovaných výdajů.

Nejhůře se prostředky na investice podle dokumentu dařily čerpat ve správě kulturních objektů, dopravy a správy majetku. Nejlépe se radnici vedlo v oblasti školství, kde vyčerpala 97 procent peněz. Na školy šla také největší absolutní částka, a to 204,5 milionu korun.

Výsledek hospodaření kritizovala opozice v zastupitelstvu. "Závěrečný účet je pro občany smutnou zprávou o působení vládnoucí koalice," uvedla zastupitelka Lucie Sedmihradská (bezp. za koalici Vlasta). Doplnila, že městská část neinvestuje ani tak, aby zvládla udržovat hodnotu svého majetku, což je podle ní prokazatelné tím, že hodnota aktiv radnice za poslední roky klesla o půl miliardy korun. Zároveň rostou mandatorní výdaje, což je podle ní dlouhodobě neudržitelné.

Radní pro dopravu Martin Hejl (ODS) v reakci uvedl, že nižší čerpání v dopravě je dáno například převodem řady investic na magistrát. To se podle něj týká například programu na opravu chodníků nebo stavby mostku přes Botič ve Vršovicích.

V Praze 10 vládne současná koalice od června 2016. Nastoupila po rozpadu předchozí garnitury pod vedením kontroverzní političky Radmily Kleslové (ANO). Novou koalici v Praze 10 vytvořila TOP 09, ČSSD, ODS, zelení, nezávislí a dva nezařazení, mají ve čtyřicetičlenném zastupitelstvu většinu 22 hlasů.

 

Články odjinud