Praha 10 loni hospodařila s přebytkem 124 milionů. Důvodem je nevyčerpání peněz na plánované investice | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Praha 10 loni hospodařila s přebytkem 124 milionů. Důvodem je nevyčerpání peněz na plánované investice

Praha 10 loni hospodařila s přebytkem 124 milionů. Důvodem je nevyčerpání peněz na plánované investice

Radnice Prahy 10 za loňský rok skončila v přebytku 124,7 milionu korun. Vyplývá to ze závěrečného účtu městské části, který dnes projednalo zastupitelstvo. Podle původně schváleného rozpočtu plánovala Praha 10 naopak deficit asi 384 milionu korun. Důvodem rozdílu je nevyčerpání peněz na plánované investice, ze kterých radnice utratila zhruba pětinu, což kritizuje opozice. Letošní rozpočet počítá s příjmy 959 milionů korun a výdaji 1,223 miliardy.

Radnice eviduje k 31. prosinci 2017 příjmy 989 milionu korun a výdaje 864,2 milionu. Původně plánovala radnice utratit za investice 572,9 milionu, v upravené verzi rozpočtu se částka ještě zvedla na 675 milionů. Z této sumy se utratilo 152,6 milionu, tedy 22,6 procenta. Celkem radnice utratila o něco více než polovinu celkových plánovaných výdajů.

Nejhůře se prostředky na investice podle dokumentu dařily čerpat ve správě kulturních objektů, dopravy a správy majetku. Nejlépe se radnici vedlo v oblasti školství, kde vyčerpala 97 procent peněz. Na školy šla také největší absolutní částka, a to 204,5 milionu korun.

Výsledek hospodaření kritizovala opozice v zastupitelstvu. "Závěrečný účet je pro občany smutnou zprávou o působení vládnoucí koalice," uvedla zastupitelka Lucie Sedmihradská (bezp. za koalici Vlasta). Doplnila, že městská část neinvestuje ani tak, aby zvládla udržovat hodnotu svého majetku, což je podle ní prokazatelné tím, že hodnota aktiv radnice za poslední roky klesla o půl miliardy korun. Zároveň rostou mandatorní výdaje, což je podle ní dlouhodobě neudržitelné.

Radní pro dopravu Martin Hejl (ODS) v reakci uvedl, že nižší čerpání v dopravě je dáno například převodem řady investic na magistrát. To se podle něj týká například programu na opravu chodníků nebo stavby mostku přes Botič ve Vršovicích.

V Praze 10 vládne současná koalice od června 2016. Nastoupila po rozpadu předchozí garnitury pod vedením kontroverzní političky Radmily Kleslové (ANO). Novou koalici v Praze 10 vytvořila TOP 09, ČSSD, ODS, zelení, nezávislí a dva nezařazení, mají ve čtyřicetičlenném zastupitelstvu většinu 22 hlasů.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.