Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Praha 11 zveřejnila letošní příjmy. Činí 394 milionu korun

Praha 11 zveřejnila letošní příjmy. Činí 394 milionu korun

Praha 11 bude letos hospodařit se schodkovým rozpočtem. Městská část počítá s příjmy 393,9 milionu korun a výdaji asi 496,4 milionu. Schodek zafinancuje z vlastních zdrojů. Rozpočet schválilo zastupitelstvo na čtvrtečním jednání. Opozice kritizovala, že výdaje převyšují příjmy a návrh neobsahuje informace o tom, do čeho chce radnice přesně investovat.

V rámci příjmů by měla městská část získat nejvíce peněz z takzvaných transferů, tedy převodů financí z vlastních fondů a peněz od hlavního města. Má to být 346,5 milionu korun. Daňové příjmy jsou odhadované na 45,4 milionu a nedaňové, mezi které patří například příjmy z úroků z běžných účtů, budou zhruba dva miliony korun.

Městská část bude investovat do školství a ochrany životního prostředí. Ve školách bude zlepšovat vybavenost, například v ZŠ K Milíčovu dokončí rekonstrukce pavilonu tělocvičen a zrekonstruuje varnu v ZŠ Pošepného. Za provoz škol zaplatí radnice 103,9 milionu korun, za údržbu veřejné zeleně 22,5 milionu. „V rámci ´zelených´ investic proběhne regenerace vnitrobloků a dalších veřejných prostranství, rekonstrukce hřišť a sportovišť,“ sdělila dnes ČTK tisková mluvčí Prahy 11 Anna Kočicová.

Zastupitelé měli k rozpočtu řadu výhrad. Některé z nich vyřešili tím, že zastupitelstvo odhlasovalo přesun peněz mezi jednotlivými kapitolami. Opoziční zastupitel Jiří Krautwurm (za HPP 11) označil schodkový rozpočet za snahu dostat městskou část do dluhu. Zároveň mu mezi investičními akcemi chybí rekonstrukce ubytovny Sandra. Podle Jiřího Štylera (HPP 11) je příjem městské části tristní, když Jižní Město má počet obyvatel stejný jako například Zlín, jehož rozpočet počítá s příjmy kolem 1,5 miliardy Kč.

V minulém roce radnice hospodařila také se schodkovým rozpočtem. Ten počítal s příjmy 351,9 milionu korun a výdaji 454,5 milionu korun. Od hlavního města dostala Praha 11 dotace v celkové výši 274,7 milionu korun, a to například na přístavbu sportovního areálu základní školy Campanus nebo na revitalizace vnitrobloků.

Praha 11 vstoupila do nového roku v rozpočtovém provizoriu jako některé další městské části. Rozpočet zatím nemá například Praha 12 a Praha 9. Ta začíná rok pravidelně v rozpočtovém provizoriu, které znamená, že radnice nemůže investovat.

Kompletní zpravodajství k prezidentským volbám 2018 najdete zde>>>

Na radnici Prahy 11 po volbách v roce 2014 vládla koalice HPP 11, ANO a TOP 09 a starostou byl Jiří Štyler (HPP 11). Koalice se ale rozpadla poté, kdy byli odvoláni z rady Ladislav Kos (HPP 11) a Šárka Zdeňková (HPP 11) a následně i Štyler. Nyní vládne TOP 09 s ANO a nezávislými s podporou několika dalších zastupitelských klubů.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744