Praha skoupí zbylé akcie Pražských služeb. Za téměř 300 milionů korun | info.cz

Články odjinud

Praha skoupí zbylé akcie Pražských služeb. Za téměř 300 milionů korun

Zbylé akciové podíly v Pražských službách (PSAS) budou hlavní město stát nejvýše 289,2 milionu korun. Za podíly drobných akcionářů zaplatí Praha maximální cenu 159,4 milionu, zbylé akcie převezme od samotné firmy. Po nuceném odkupu (takzvaném „squeez-outu“) bude mít ve firmě, která zajišťuje zpracování komunálního odpadu v metropoli a vlastní Malešickou spalovnu, stoprocentní podíl. Záměr dnes schválili pražští radní, ještě jej ale musí odhlasovat zastupitelé.

Hlavní město loni koupilo 19,3 procenta společnosti od EP Industries ze skupiny EPH Daniela Křetínského. Zároveň prodala zhruba 24 procent v Pražské teplárenské Křetínského firmě EP Infrastructure. Na transakci Praha čistě z finančního hlediska vydělala 1,6 miliardy korun, nyní má v Pražských službách 96,24 procenta.

„Od začátku jsme deklarovali, že bychom se chtěli pokusit o to, aby Praha vlastnila strategické podíly ve společnostech strategické infrastruktury,“ uvedl radní pro majetek Karel Grabein Procházka (ANO). Dodal, že squeez-out by měl být dokončen nejpozději do konce dubna.

Protože nově vlastní více než 90 procent akcií Pražských služeb, může Praha podle zákona donutit minoritní akcionáře k odprodeji akcií. Cílem magistrátu je získat stoprocentní vlastnictví, což podle radního Procházky přinese hlavnímu městu výhody. Jde například o možnost zadávat zakázky na úklid interně v takzvaném režimu in-house.

 

Navrhovaná cena za akcii v nominální hodnotě 1000 korun by podle schváleného materiálu neměla přesáhnout 2928 korun, což odpovídá částce, za kterou město koupilo podíl od EP Industries a kterou určil znalecký posudek. Od samotné firmy Praha odkoupí 44 339 akcií a od drobných akcionářů 54 428. Kromě toho bude nutné odkoupit také čtyři akcie v nominální hodnotě 400 korun, jejichž hodnota by neměla přesáhnout 1200 korun.

Praha dala koncem loňského roku za 19,3 procenta v PSAS 1,48 miliardy korun. Za zhruba čtvrtinový podíl v Pražské teplárenské zaplatila Křetínského firma 3,1 miliardy korun. Rozdíl v hodnotě podílů je asi 1,6 miliardy korun, podle radního Procházky by je město mohlo využít například k odkupu části Pražských vodovodů a kanalizací od francouzské Veolie.

Kompletní zpravodajství k prezidentským volbám 2018 najdete zde>>>

Pražské služby na základě desetileté zakázky od magistrátu z roku 2015 zajišťují svoz a zpracování odpadu pro zhruba dvě třetiny metropole. Zbytek zajišťuje Křetínského AVE CZ a její subdodavatelé. Čistý zisk Pražských služeb předloni činil 106,2 milionu korun.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud