Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Pražský obchoďák opevnili bloky proti teroristům. Přečtěte si, jak to řeší Vídeň

Pražský obchoďák opevnili bloky proti teroristům. Přečtěte si, jak to řeší Vídeň

Blíží se vánoční svátky, kdy jsou ulice plné lidí včetně davů turistů, a s tím se začínají množit i plány, jak zabezpečit nejznámější místa v Praze před případnými teroristickými útoky. Rozmisťování betonových bariér však místo pochvaly často sklízí spíš kritiku – barikády jsou v historickém centru jako pěst na oko, jsou rozmístěné zdánlivě nahodile  a pro nevšímavé chodce mohou být spíš nebezpečím než přínosem. Konkrétně ty na Staroměstském náměstí slouží ironicky hlavně místo chybějících laviček. Stejný problém řeší i řada dalších evropských metropolí, například Vídeň se však s úkolem vypořádala sice dražším, ale o poznání elegantnějším způsobem.

Praha se na případné riziko teroristických útoků začala připravovat už v září, kdy na Staroměstském náměstí rozmístila žluto-černé betonové bloky. Pobouření památkářů na sebe nenechalo dlouho čekat – kromě nevkusnosti kritizovali také to, že s nimi o barikádách nikdo nemluvil.

„Ty zátarasy se dají udělat civilně, aby vizuálně nerušily, a můžou plnit úplně stejný účel,“ komentoval rozhodnutí magistrátu mluvčí Institutu plánování a rozvoje Marek Vácha. Hysterii se stavěním betonových zábran navíc tento týden podpořili provozovatelé Obchodního domu Nový Smíchov, kteří ve čtvrtek obestavěli vchod do nákupního centra malými betonovými bloky. Ty ovšem už na první pohled nebudí příliš důvěry a rozjeté auto by nejspíš jen sotva zastavily.

Zajištění bezpečnosti obyvatel řeší kromě řady dalších evropských metropolí například také Vídeň, která se na třech frekventovaných místech rozhodla rozmístit pevné sloupky. Objevit se mají počátkem roku 2018 na náměstí před radnicí (Rathausplatz), kde se konají mimo jiné proslulé vánoční trhy, a na oblíbených nákupních třídách Mariahilfer Strasse a Kärntner Strasse.

Ani ve Vídni se však plánování bezpečnostních opatření neobešlo bez prvotní kritiky. Na náměstí Ballhausplatz, ze kterého se vstupuje do budovy kancléřství či do sídla rakouského prezidenta, měla původně vyrůst nízká betonová zídka. Po protestech ji však nahradily právě pevné sloupky. Nová bezpečnostní opatření by měla stát podle odhadu 1,5 milionu eur (38,5 milionu korun).

Obyvatele a návštěvníky Vídně mají ochránit před případným teroristickým útokem spáchaným pomocí automobilu. Naposledy v srpnu v Barceloně zabil tímto způsobem atentátník na třídě Las Ramblas 15 lidí, loni v červenci zabil terorista v nákladním voze na promenádě v Nice 86 lidí. Vozy teroristé útočili také na loňských vánočních trzích v Berlíně a letos ve švédské metropoli a opakovaně i v Londýně.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1