Pražští zastupitelé schválili rozpočet na příští rok. Podle opozice je příliš marnotratný | info.cz

Články odjinud

Pražští zastupitelé schválili rozpočet na příští rok. Podle opozice je příliš marnotratný

Praha bude v příštím roce hospodařit s příjmy 54,096 miliardy korun a výdaji 70,3 miliardy. Rozhodli o tom dnes zastupitelé hlavního města. Deficit město pokryje z vlastních zdrojů a státních příspěvků. Na investice půjde 16,8 miliardy korun. Návrh rozpočtu kritizovala opozice, které vadí zejména výše běžných výdajů. Na letošek měla Praha schválený rozpočet s výdaji 62,2 miliardy a příjmy 47,2 miliardy korun.

Na programu dnešního jednání byl i plán výměny podílu akcií v Pražské teplárenské za podíl v Pražských službách, rozdělení peněz z hazardních her, dostavba botanické zahrady nebo petice proti omezení cyklistické dopravy v historickém centru.

Návrh rozpočtu na příští rok s příjmy 54 miliard a výdaji 70 miliard korun počítal. Rozpočet se nelíbí opozici, ODS a Piráti už ohlásili, že ho nepodpoří. Vadí jim výše běžných výdajů a rozpočet označili za rozhazovačný.

Dalším bodem programu byla výměna minoritního podílu Prahy v Pražské teplárenské za podíl v Pražských službách, který vlastní firma AVE CZ miliardáře Daniela Křetínského. Akcie, které chce Praha prodat, jsou ohodnoceny na 3,1 miliardy korun. Koupit chce zbylých 19,3 procenta v Pražských službách za 1,48 miliardy, což by městu zajistilo téměř stoprocentní podíl ve firmě. Na transakci by Praha podle vedení města vydělala přes 1,6 miliardy korun.

Zastupitelé hlasovali také o rozdělení peněz, které město vybralo od května do září jako odvod z loterií a her. Celkem získala Praha za zmíněné období 257,1 milionu, polovinu obdrží městské části. Dalším bodem programu byla zakázka na nový vstupní areál do trojské botanické zahrady s předpokládanou hodnotou 89,4 milionu korun bez DPH.

Na jednání ohlásili vystoupení také petenti, kterým se nelíbí plán Prahy 1, podle něhož by se v určitých hodinách nemohlo v pěších zónách v centru města jezdit na kole.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud