Romští studenti si v Praze převzali stipendia. Investici v budoucnu splatí i dobrovolnictvím | info.cz

Články odjinud

Romští studenti si v Praze převzali stipendia. Investici v budoucnu splatí i dobrovolnictvím

Více než osm desítek romských studentů středních a vyšších odborných škol (SŠ a VOŠ) si dnes v Praze převzalo stipendia, která jim udělila organizace Romea. Tento stipendijní program funguje druhým rokem a pomáhá těm, jejichž studium ohrožuje špatná finanční situace jejich rodiny. Romea ho zavedla v reakci na dlouholetou poptávku od romských rodičů a dětí. Už dříve nabízela organizace stipendia pro romské vysokoškoláky.

Mezi podpořenými stipendisty tvoří velkou část studenti gymnázií, zdravotnických či počítačově a pedagogicky zaměřených oborů z celé ČR.

Do programu pro žáky SŠ a VOŠ se mohli přihlásit i dospělí, kteří si chtěli dodělat maturitu. Vedle školních výsledků a ekonomické situace žadatelů komise při výběru zohledňovala také motivaci nebo mimoškolní činnost. Vybraní středoškoláci dostali 14.000 korun na školní rok, stipendisté z VOŠ pak 21.000 korun.

"V loňském roce, kdy jsme stipendijní program zahájili, jsme mohli díky němu podpořit na šedesát romských studentů. Letos jich máme o pětadvacet víc a zájem o stipendium je stále větší," řekla manažerka stipendijního projektu Jitka Votavová z organizace Romea.

Díky stipendijnímu programu mohou romští studenti získat také například vzdělávací kurzy a v případě potřeby i doučování. Podle Votavové se účastní i pravidelných vícedenních setkání, kde kromě dalšího vzdělávání posilují vlastní identitu a navazují přátelské vztahy s dalšími studenty. Absolvují také dobrovolnickou službu v rozličných organizacích, například v nízkoprahových pro děti a mládež.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna brzo ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Články odjinud