Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Taxikáři vystupňovali válku s Uberem na letišti. Druhý terminál je v obležení těžkooděnců

Taxikáři vystupňovali válku s Uberem na letišti.  Druhý terminál je v obležení těžkooděnců

Na pražském Letišti Václava Havla pokračují konflikty taxikářů s řidiči společnosti Uber. Taxikářům vadí, že pro ně platí jiné podmínky než pro ty, kteří si vydělávají prostřednictvím Uberu. Protesty, které provází násilnosti, začaly ve čtvrtek. Od té doby počet zúčastněných několikanásobně vzrostl.

Taxikářů je před Terminálem 2 ruzyňského letiště podle serveru iDnes.cz asi stovka. Policisté jim připomínají, že musí dbát jejich pokynů a dodržovat zákony. Jinak proti nim použijí donucovací prostředky. Také strážců zákona na místě od pátku přibylo.

Policie na výzvu taxikářů zasáhla proti jednomu z řidičů, který stál na zastávce autobusu. Udělila mu pokutu a taxikáře od vozu odehnala. Jestli muž jezdil vozil lidi přes Uber ale jisté není.

Méně policistů hlídkuje před Terminálem 1, kam se taxikáři přesouvají. Řidičům Uberu značí vozidla nálepkami. Důvod protestu prý oznámí po skončení akce.

Konflikt začal ve čtvrtek, kdy skupina taxikářů na letišti napadla řidiče Uberu. Označili mu auto nálepkou „nelegální transport“ a sebrali mobilní telefon. Jeden z řidičů mu následně rozbil čelní sklo. V pátek se počet protestujících taxikářů rozrostl. Dostali se dokonce do potyček s policií. Ta do protestů na konci minulého týdne ve větší míře nezasahovala a vše jen monitorovala, chování minimálně jednoho taxikáře ale nadále řeší.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1