Vzduch v Praze zamořil zápach po spálenině z požáru haly v Letech. Hasiči radí lidem nevětrat | info.cz

Články odjinud

Vzduch v Praze zamořil zápach po spálenině z požáru haly v Letech. Hasiči radí lidem nevětrat

Hasiči doporučili obyvatelům Prahy nevětrat. Důvodem je zápach po spálenině, který je cítit po hlavním městě kvůli požáru haly s elektroodpadem v Letech u Prahy. ČTK to oznámil mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. Zápach není nebezpečný, chemická služba nenaměřila žádné nebezpečné hodnoty. Doporučení nevětrat platí do odvolání.

Hala o rozměrech zhruba 40 krát 70 metrů začala hořet v sobotu před 20:00. Velitel zásahu vyhlásil třetí stupeň požárního poplachu ze čtyř možných, na místo se sjelo 22 jednotek hasičů, více než 40 vozidel a přibližně 130 hasičů.

Z místa stoupal během noci hustý toxický kouř, podle Gabriela se ale díky příznivým podmínkám šířil do neobydlené oblasti. „Přesto místo monitorovala výjezdová skupina chemické laboratoře HZS Kamenice,“ uvedl Gabriel.

Hasičům na místě pomáhá množství speciální techniky, jako například velkoobjemové kontejnerové čerpadlo s výkonem 4250 litrů za minutu, které pomáhá dopravovat vodu z více než 900 metrů vzdálené řeky Berounky. Povolán byl tankovací kontejner ze stanice Rakovník, který doplňuje naftu do cisteren. Na místo dorazila speciální těžká technika ze záchranného útvaru ve Zbirohu.

Před 6:00 začali hasiči provádět demoliční práce, využívají k tomu speciální Tatru s rypadlem, která přijela ze Zbirohu.

„Zásah probíhal nepřetržitě a maximálním nasazením od 19:50 do 7:15, nyní je krátce přerušen, probíhají přípravné práce s těžkou technikou, následně dojde ke střídání hasičů a obnovení hašení,“ řekl Gabriel.

Pražští hasiči doporučili obyvatelům Prahy, aby kvůli zápachu z požáru v Letech nevětrali. „Chemickou službou nebyly naměřeny nebezpečné hodnoty, zápach je však cítit i v dalších částech Prahy. Doporučení nevětrat platí do odvolání,“ uvedl mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Hasiči rozeznávají čtyři poplachové stupně, nejzávažnější je čtvrtý, který bývá vyhlašován jen při mimořádných situacích.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud